Kabak Koyu
Kabak Koyu

Fethiye’nin eşsiz güzellikteki koylarını tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda 1987 yılında keşfedilen, içerisinde şelale ve göletleri barındıran derin bir vadi içerisinde 200 metre uzunluğunda bir plajı olan koydan bahsedeceğiz. Kabak koyu plajı, özellikleri, kamp ve konaklama imkânları yanı sıra nerede? Nasıl gidilir? Bilgileri ve daha fazlası ile bu yazımızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken daha dolu bir gün geçirmeniz için Fethiye’de gezilecek yerlere mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu Genel Bilgileri

Koy, Fethiye’nin güneyinde bulunan Faralya köyü içerisinde bulunur. Faralya Köyünün Fethiye’ye uzaklığı yaklaşık 8 kilometredir. Köy denize meyilli bir yamaç üzerinde bulunur ve kızılçam ormanları ile kaplıdır. Hem bu kızılçamlar hem de eşsiz renkteki mavinin buluştuğu bu köy birinci derece sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Faralya köyünden koya ulaşımın 2 yolu var. Ya kırmızı beyaz tabelaları takip ederek yürüyeceksiniz ya da köy halkının traktörde benzer araçlarına binip heyecanlı bir sürüş keyfi yaşayacaksınız. Tercihiniz araç olursa kişi başı 10 lira ödemeniz gerektiğini hatırlatmamızda fayda var.

Koyun keşfi 1987 senesinde olmuş. Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi gibi koylar keşfedilip bilinmeye başlandıkça keşifler artmış. Burası da o keşif dönemlerinde ortaya çıkan bir yer.

Doğa ile ilgili aktivitelerden hoşlanmayanlar kesinlikle burayı tatil için tercih etmemeli. Çünkü burada doğa ile baş başasınız. Şehir yaşamından, koşturmacadan, kalabalıktan, gürültü ve ses kirliliğinden bunalanlar ve stresten uzak olmak isteyenler için ise kesinlikle ilk tercih edilecek yerler arasına yazılmalı.

Kabak Koyu Özellikleri

Kabak Koyu Özellikleri
Kabak Koyu Özellikleri

Koy, derin bir vadinin denizle buluştuğu noktada yer alıyor. 3 tarafı da sık yamaçlarla çevrili olan Kanyon biçimindeki vadi yaklaşık 200 metre genişliğinde olan Plaj ile sonlanmakta. Yaklaşık 800 metreyi bulan bu yamaçlar ve plajı ile ender rastlanan jeolojik bir yapıya sahip olan koy içerisinde Aladere’nin oluşturduğu Şelale ve Göletler bulunmakta. Bu şelale ve göletler, kanyonun eksik kalan son rötuşları gibi eşsiz manzarayı tamamlıyorlar.

Kabak Koyu Plajı

Kabak Koyu Plajı
Kabak Koyu Plajı

Yaklaşık 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsal. Sit alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmuyor. Giriş ücretsiz. Ayrıca denizden çıkınca duş alabileceğiniz bir yer de mevcut ve orası da ücretsiz.

Tesis olmadığı için doğal olarak şezlong ve şemsiye gibi plaj ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Daha önceden hasır veya mat edinerek bu sorunu çözebilirsiniz. Şemsiye için de siz bir fikir üretebilirsiniz.

Denizinin özelliklerine gelecek olursak, kalabalık olduğu zamanlarda ( Temmuz ve Ağustos ayları ) çok da berrak olduğu söylenemez. Genellikle dalgalı olan deniz üstüne kalabalık ve bulanık olunca hiç albenili olmuyor. Sezonda tercih ederseniz pişman olabilirsiniz yani.

Su seviyesi de bir anda derinleştiği için iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olabilir.

Kabak Koyu Kamp Yerleri ve Konaklama

Kabak Koyu Kamp Yerleri ve Konaklama
Kabak Koyu Kamp Yerleri ve Konaklama

Doğal sit alanı olduğundan konaklama hizmetlerinin çok gelişmiş olduğu söylenemez. Konaklama 5-6 tane pansiyon, bungalovlar ve 4-5 tane kamp hizmeti veren tesisten ibaret.

Konaklama için tercihinizi koy içerisinde değil de Faralya Köyünde de yapabilirsiniz. Köyde de durum çok farklı değil ancak buradaki pansiyonlar koy içerisindekilere göre bi seviye daha üstün diyebiliriz.

Bir – İki Ufak Tavsiye;

*2 günden fazla kalmayı planlayanlara sahil kısmındaki pansiyonları tercih etmelerini öneririz. Faralya ile Kabak Koyu arasında in çık yapmak hem maddi olarak hem de bedenen çok yorucu olabilir.

*Önceden rezervasyon yaptırmayıp sezona denk gelirseniz fiyatlar oldukça yüksek olabilir. Kesinlikle ya Temmuz – Ağustos aylarında gitmeyin ya da bu aylarda gidecekseniz de erken rezervasyon yaptırın.

Kabak Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Kabak Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?
Kabak Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Uzunyurt Mahallesi, Uzunyurt Köyü – Fethiye / MUĞLA

Ulaşım: Fethiye merkezden kalkan dolmuşlar ile öncelikle Faralya Köyüne gelmeniz gerekmektedir. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücreti de kişi başı 8 Lira. Araç ile gelmek isteyenler; Fethiye’den Ölüdeniz istikametinde devam etmelidirler. Ölüdeniz’in yanında doğru çıkan dik ve virajlı yolu takip ederek Faralya Köyü’ne çıkabilirler.

Köyden Koya ulaşım ise yürüyerek ya da traktöre benzer araçlar ile sağlanmakta. Araç ücreti kişi başı 10 lira. Konum bilgisi için tıklayın.