Cam Teras – Kristal Teras – Safranbolu

Cam Teras – Kristal Teras Safran bolu olarak ta geçen bu eşsiz yer Safranbolu sınırları içerisinde adrenalin dolu bir seyir şansınız var desek ne düşünürsünüz? Koca bir dağın tepesinden böylesine heyecan dolu bir seyir için çok da uzak ülkelere gitmeye gerek yok. Ağaçlı ve bol virajlı yolları aşmanız ilk aşama için yeterli. Benzerlerinin Arizona ve Gürcistan’da olduğu Safranbolu İncekaya Kanyonu üzerinde kurulu cam terasın yapımı 1 ay kadar kısa bire süre içerisinde gerçekleşti. Sadece tarihi evleri ile adını duyuran ve Unesco tarafından miras listesine giren Safranbolu, artık Kristal Terası ile de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmekte.

Cam Teras - Kristal Teras - Safranbolu - 02
Cam Teras – Kristal Teras – Safranbolu

80 metre yüksekte inşa edilen cam teras, 75 ton ağırlığı kaldırabilecek güce sahip olsa da şu an için 30 kişilik gruplar halinde hizmet veriyor.

Işıklandırma sistemi ile akşamları da eşsiz bir manzara ziyafeti sunan terasın karşısına yapay şelale yapımı için çalışmalar da başladı.

Anlıyoruz ki ziyarete gelen misafirlerin manzara eşliğinde içeceklerini yudumlarken su sesinden de mahrum kalmamaları için eksik ögelerin tamamlanması gözden kaçmamış. Ziyaretçilerin aynı zamanda kanyon boyunca yürüyüş yapabilecekleri, yürüyüş parkurları da mevcut. Böylelikle bol oksijen eşliğinde hem yürüyüşünüzü yapıp hem de metrelerce yükseklikten kanyonu izleyip çayınızı yudumlayabilirsiniz. Adrenalin açısından zirvede olacağınız bir gezi olacağını düşündüğümüzden hafta sonlarının kalabalıklığına denk gelmemek için gün doğumunu tercih etmenizi öneririz. Her anın tadını çıkarabilmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. bol bol merdiven çıkacağınızı da hesaba katarsak kesinlikle aç kalmayın.

Terasa giriş ücreti 7 tl. Otopark girişi ise 5 TL. Çok ufak bir ücret de otopark alanı için uygulanıyor. Terasın yukarısında bulunan cafe bölümünde mola vermeniz mümkün. Kış aylarında da ziyarete açık olan terasın manzarası, yaz aylarında yeşil ile bütünleştiğinde bir başka güzel oluyor. Vaktiniz ve cesaretiniz varsa her iki mevsimde de tadını çıkarmanızı öneririz.

Cam Teras – Kristal Teras Nerede?

Adres: İncekaya – Safranbolu / Karabük

Telefon: 0370 725 1900

Nasıl Gidilir?:  Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgesinde denizden 65 km içeride bulunan bir ilçedir.  Karabük iline bağlı olan Safranbolu, il merkezinden yalnızca 8 km uzaklıktadır. Bartın ve  Kastamonu illeri ile komşudur. İstanbul’dan yola çıkanlar Bolu’yu geçip Ankara-İstanbul karayolunun Gerede  kesiminden ayrılarak Karabük’e gelen 82 km.’lik yolu 8 km daha giderek Safranbolu’ya ulaşabilirler. İlçenin kuzeye doğru Bartın ili ve doğuya doğru Kastamonu bağlantıları yine asfalt yollarla sağlanır. Havayolu bağlantısı ise henüz yok.

İstanbul’ 410 km uzaklıktadır. 280km’ si TEM otoyoludur. araçla yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

Ankara Safranbolu arası yaklaşık 230 km mesafede ve araçla yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Sakarya Safranbolu arası yaklaşık 271 km mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 10 dakika sürmektedir.

Kocaeli Safranbolu arası yaklaşık 320 km mesafede araçla yaklaşık 3 saat 40 dakika sürmektedir.

İstanbul Safranbolu arası yaklaşık 410 km mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat sürmektedir.

Samsun Safranbolu arası yaklaşık 439 km mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat 20 dakika sürmektedir.

Eskişehir Safranbolu arası yaklaşık 434 km mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat 15 dakika sürmektedir.

Bursa Safranbolu arası yaklaşık 420 km mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat 10 dakika sürmektedir.

Konya Safranbolu arası yaklaşık 519 km mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 45 dakika sürmektedir.

İzmir Safranbolu arası yaklaşık 758 km mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Kayseri Safranbolu arası yaklaşık 548 km mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika sürmektedir.

Cam Teras – Kristal Teras Fotoğrafları

Cam Teras – Kristal Teras Krokisi