Karagöl Tabiat Parkı İzmir
Karagöl Tabiat Parkı İzmir

18 hektarlık alana sahip olan İzmir‘in incisi Karagöl Tabiat Parkı, deniz seviyesinden 850 metre yukarıda yer almaktadır. Jeolojik hareketlerin sonucunda oluşmuş olan göl, heyelan set gölü olarak adlandırılıyor. Göl ve orman kaynak değerine sahiptir. Birçok kişi tarafından ziyaret edilen parkta, bisiklet faaliyetleri, foto safari, doğa yürüyüşü en çok yapılan şeyler arasında yerini almıştır. Bölge içerisinde büfe, restoran, piknik yerleri, karavan ve kamp alanları bulunmaktadır.

Kamp alanı içerisine araç alınmadığı için bölgede el değmemiş ve bozulmamış doğal güzellikler ziyaretçilerini karşılamaktadır. Dairesel, küçük bir göl etrafını ağaçlar doldurmaktadır. Yürüyüş rotalarınız esnasında etrafı dikkatli incelediğinizde karşınıza çıkacak olan bitki çeşitliliği, volkanik taş ve kaya parçaları gerçekleşmiş olan volkanik patlamalar sonucunda oluşmuştur.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Karagöl Efsanesi

Mitolojide yer alan Karagöl efsanesi Tantalos Gölü adıyla anlatılıyor. Mitolojide insan Pluton ve Baştanrı Zeus’un çocuğu olan Tantalos, tanrıların sofrasına oturabilen tek ölümlüdür. Anadolu tanrıçası olan Kibele’ye inandığından dolayı Hellen Tanrıları’nın kudretlerini sınamaya kalkarak onları küçümsemiştir. Zeus, Tantalos’a ebedi susuzluk ve açlık cezası verdi. Dünyada bu ceza “Tantalos” işkencesi olarak bilinmektedir. Mitolojide Tantalos’un Spil dağı üzerinde bulunan bir yarığın içine atıldığı ve bu yarığın göl haline geldiği söylenmektedir.

Karagöl Efsanesi
Karagöl Tabiat Parkı İzmir

Karagöl Tabiat Parkı Ne Zaman Gidilir?

Karagöl Tabiat Parkı, havanın güzel olduğu dönem ve hafta sonları çok yoğun ilgi görmektedir. Ailenizle gidecekseniz burada piknik yapabilir, doğanın ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Ama sakin bir kamp yapmak istiyorsanız insan yoğunluğunun az olduğu zaman dilimlerinde gitmeniz daha iyi olacaktır. Mart ve Mayıs arasında ya da Eylül ve Kasım ayları dışında gitmeyi tercih ederseniz çok kalabalık bir ortamla karşılaşacaksınız. Park sürekli açık haldedir, yılın her günü her saat ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yüzden kendinize uygun bir dönemde ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Karagöl’de Ne Yapılır?

Karagölde ne yapılır sorusunun günübirlik ziyaretçiler için ilk cevabı piknik yapmak olacaktır. Gölün çevresinde yer alan küçük patikalardaki ağaçların arasında göl manzarasıyla birlikte ilerleyen yürüyüş rotasını kullanabilirsiniz. Yaz aylarında serin kalabileceğiniz bir yer olan parkta bir yandan yemeğinizi hazırlarken bir yandan temiz havanın tadını çıkartabilirsiniz. Düzenli ve çok temiz bir yer olduğu bilinen park, fotoğraf çekmeyi sevenler için de keyifli aktivite rotası olmaktadır. Göle doğru uzanmış olan söğüt ağaçlarının çevresinde dolanan ördekleri izleyerek kendinize zaman ayırabilirsiniz. Göl içerisindeki balıkları tutmak kesinlikle yasaktır. Parkın arka bölümünde yer alan küçük bir cafe bulunuyor, burada mutlaka gün batımını seyretmelisiniz.

İzmir Karagöl’de Ne Yapılır?
İzmir Karagöl’de Ne Yapılır?

İzmir Karagöl Tabiat Parkı İçindekiler

  • Karagöl Tabiat Parkı kalacak yer olarak pansiyon ya da otel barındırmamaktadır.
  • Kamp alanında tuvalet bulunmaktadır.
  • Telefonun çoğu yerde çekmediği bölgede, kablosuz internet de bulunmamaktadır.
  • Alanın bazı bölgelerinde bulunan çekmelerden su alabilirsiniz.
  • Göl çevresinde tur atabilmeniz için birkaç tane kısa ama güzel yürüyüş rotası bulunmaktadır.
  • Alan içerisinde odun bulamazsınız, parktan çıktığınızda orman içerisinde bulabilirsiniz. Ateş her yerde yakılamıyor, işletmenin belirlediği alanlarda ateş yakmanıza izin verilmektedir.
  • Çocuk oyun parkı bulunmaktadır.
İzmir Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
İzmir Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Karagöl Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Giriş ücreti: Diğer yerlerle çok da farklı değildir.  Otomobil girişleri 80 TL, kişi başı günübirlik girişler 40 TL, çadır 80 TL. Karavan 320 TL olarak ücret talep edilmektedir. Bunların yanı sıra mangal kiralama, gecelik elektrik ücreti gibi ek ücretler de çıkabilmektedir.

Çalışma saatleri: Yaz ve kış aylarında değişiklik göstermektedir. Yaz dönemi işletmenin çalışma saatleri 08.00-20.30 arasındayken, kış döneminde bu saat 08.00-18.00 arası oluyor. Haftanın her günü açık olan parka mesai saatleri içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı İzmir
Karagöl Tabiat Parkı Nerede

Karagöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Adres: Kurudere – Bornova / İzmir

Telefon: (0232) 369 50 55

Nasıl gidilir?: İnternet üzerinden alındığı zaman, ilerlediğinizde sizi toprak yola sokabiliyor. Toprak yola girdiğinizde bilmelisiniz ki; yanlış yöne doğru ilerliyorsunuz. Karagöl Tabiat Parkına gidiş yolu için İzmir’de Karşıyaka’dan Yamanlar Dağı bölgesine doğru ilerlemeniz gerekmektedir. Yamanlar Dağı’nı geçtikten sonra yolda karşınıza çıkacak tabelaları takip ederek buraya ulaşım sağlamanız mümkündür. Karagöl Tabiat Parkı yolu biraz virajlıdır, dikkatli kullandığınız arabanızla virajlardan geçerken manzarayı da izlemeyi unutmayın. Yol asfaltla kaplıdır. Toplu taşıma aracı geçmemektedir. Konum bilgisi için tıklayın.