Tarihi semt Kasımpaşa’da çıktığımız yolculuğumuzda sıradaki durağımız Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer alan Kasımpaşa Büyük Hamamı oluyor. Kasımpaşa Büyük Hamamı hakkında tüm merak edilenleri (giriş ücreti, ulaşım bilgileri, tarihi, özellikleri ve ziyaret saatleri ) sizler için araştırdık ve yazdık. Tüm bu bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En Çok Ziyaret Edilen İstanbul Hamamlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Kasımpaşa Büyük Hamam Tarihi

Hamamın ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte hemen yanı başında bulunan Büyük Cami’nin yapıldığı tarihe yakın bir tarihte (1533) inşa edildiği tahmin edilmekte. Hamamı camiyi yaptıran Güzelce Kasım Paşa olarak bilinmekte. Mimarı hakkında net bilgi olmamasına rağmen hem Caminin mimarının Mimar Sinan olması hem de hamamdaki taş işçiliklerinin Mimar Sinan’ın işçiliğine benzerlik göstermesinden dolayı hamamın mimarının Mimar Sinan olduğu anlaşılmaktadır.

Evliya Çelebi bu hamam hakkında “suyu pek tatlı, oldukça güzel ve hoş yapılmış bir hamam” diyerek burayı pehlivanlara tavsiye etmiştir.

Kasımpaşa Büyük Hamam Özellikleri

Hamam hem kadınlara hem de erkeklere aynı anda hizmet verebilecek şekilde inşa edilmiştir. Hamamın her bölümünde klasik Türk Hamamı motiflerini ve işlemelerini görmek mümkün. Özellikle taş işlemeleri bu tarihi yapının en göze çarpan işçilikleri olarak dikkat çekiyor.

Hamamda Sauna, Jakuzi, Buhar Odası, Kese, Köpük ve Masaj hizmetleri verilmektedir.

Kasımpaşa Büyük Hamam Ziyaret Saatleri

Kasımpaşa Büyük Hamam Ziyaret Saatleri
Kasımpaşa Büyük Hamam Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü hem kadınlar hem de erkeler bölümü sabah 6:30 ile akşam 22:30 arası hizmet vermekte.

Kasımpaşa Büyük Hamam Giriş Ücreti 2022

Kasımpaşa Büyük Hamam Giriş Ücreti
Kasımpaşa Büyük Hamam Giriş Ücreti

Giriş ücreti kişi başı 80 TL Bu ücreti ödeyenler Hamam, Jakuzi, Sauna ve Buhar Odası hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Ayrıca 30 TL daha ek ödeme yaparak Kese veya Masaj hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Kasımpaşa Büyük Hamam Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Kasımpaşa Büyük Hamam Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Kasımpaşa Büyük Hamam Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Camiikebir Mahallesi, Bülent Demir Cd. 14/A – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 253 42 29

Ulaşım: Kasımpaşa için ulaşım açısından oldukça rahat bir semt diyebiliriz. Bu sebeple hamam ulaşımınız oldukça kolay olacaktır. Ulaşımı vapur, minibüs, otobüs, metro ve özel aracınız ile nasıl sağlayabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Vapur İle Ulaşım: Üsküdar – Eyüp seferlerini yapan vapurları kullanarak Kasımpaşa iskelesine geldikten sonra Cezayirli Hasanpaşa parkı içerisinden geçip tam karşınız gelen sokaktan içeri düz devam ederek hamama ulaşabilirsiniz. Ortalama 5-10 dakika yürüme mesafeniz olacaktır.

Metro İle Ulaşım: Hacıosman – Yenikapı metrosunu kullanarak Şişhane istasyonunda inmeniz gerekmektedir. Burada Kasımpaşa çıkışını kullanarak ( Şişhane – Şişli ve Şişhane – Alibeyköy Minibüs duraklarının olduğu çıkış ) hiç sapmadan dümdüz yokuşu inerseniz Hamam ve Cami karşınıza gelecektir. Ortalama 10-15 dakika yürüme mesafeniz olacaktır.

Otobüs İle Ulaşım: Otobüs ile ulaşım için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Eminönü istikametinden EM1 – EM2 – 77Ç – 77 – 47 – 47Ç 47N, Taksim istikametinden 54HT – 36T, hat numaralı otobüsleri kullanıp Turabibaba Kütüphanesi durağında inip 5 dakikalık yürüyüş sonunda buraya varabilirsiniz. Bu otobüsler haricinde Şişhane durağına gelen otobüsleri kullanıp Şişhane de indikten sonra 10-15 dakikalık yürüyüş sonucu da Hamam ve Camiye ulaşabilirsiniz.

Minibüs İle Ulaşım: Şişli – Şişhane ve Şişhane – Alibeyköy Minibüs hatları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kasımpaşa Sosyal Tesisleri durağında indikten sonra tek yapmanı gereken yolun karşısına geçip hiçbir yöne sapmadan 5 dakikalık bir yürüyüş sonunda ulaşabilirsiniz.

Araç İle Ulaşım: Taksim, Eminönü, Beşiktaş gibi merkez noktalardan ulaşımın oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hasköy sahili ile Kasımpaşa arasında açılan tünel ile de mesafe iyice kısalmış ve farklı bir güzergah daha ortaya çıkmıştır. Beşiktaş’tan tünele girip direk Kasımpaşa çıkışından çıkabilir, Taksim’den Eminönü istikametinde devam ederken Şişhane’den Kasımpaşa tabelalarını takip edebilir, Eminönü’nden gelirken de Galata ya da Eminönü Köprüsünü geçtikten sonra Kasımpaşa tabelalarını kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. E-5 üzerinden gelirken de Okmeydanı’na geldikten sonra (Her iki yönde de) Kasımpaşa çıkışlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.