Şehrin göbeğindeki parklardan birini daha sizler için araştırdık. Kasımpaşa’da bulunan park sessiz sakin ortamı ve güzellikleri ile ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi konumunda. Kasımpaşa Sururi Park özellikleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgilerini ve daha fazlasını sizler için bu yazımızda kaleme aldık.

Sururi Park Tanıtımı

1997 yılında yapılan çevre düzenlemeleri ile Kasımpaşa’ya kazandırılan bu park çeşitli olaylar atlatsa da günümüze kadar ulaşmıştır. İlk düzenlemeden sonra çeşitli bakımlar yapılsa da parkın orijinal hali korunmuştur. Kapısında ilk restorasyon zamanlarında ( 1997 – 2001 arası ) zamanında silahlı özel güvenlik elemanları nöbet tutarken yaşanan olaylar sonrası parkta çeşitli olaylar meydana gelmiştir. Bu olaylarda parkta magandalar terör estirmiş, güvenlik ve bekçilik yapanlar kalmamış kısacası park artık kullanılamaz hale gelmiştir. Daha sonra 2004 yılında tekrar yapılan bakımlar ile park tekrar kullanıma açılmıştır.

Kasımpaşa Merkez denilebilecek konumda güzel sessiz ve sakin bir ortamı bulunan parkta günün her anı birileri ile karşılaşmak mümkün. Dinlenmek için, hayvanları gezdirmek için, nefes almak için kısacası pek çok şey için parkın ziyaretçisi var.

Parkın bulunduğu yerde önceden Kasımpaşa Mevlevihane’si olduğunu da dipnot olarak hatırlatalım.

Sururi Park Özellikleri

Parkın toplam yüzölçümü 11.601 metrekaredir. İçerisinde;

2 adet çocuk oyun olanı,

1 adet Spor alanı,

280,75 metrekare yürüyüş parkuru,

1 adet futbol sahası ve

1 adet süs havuzu bulunmaktadır.

Özellikle ilgi gören kısmı yürüyüş parkuru ve süs havuzu. Havuz gerçekten görülmeye değer. Çok büyük olmasa da ahşap köprüsü ve korkulukları ile parka oldukça fazla estetik güzellik katmış. Yürüyüş parkı ise özellikle sabahları ve akşam aydınlık vakitlerde pek çok sporseverin tercih ettiği alan. Çocuk oyun alanları ise her zaman ki gibi çocuklu ailelerin ve çocukların gözdesi.

Sururi Park Fotoğrafları

Sururi Park Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Sururi Mehmet Efendi Mahallesi, Bahriye Cd. No:90, 34435 – Beyoğlu / İstanbul

Nasıl Gidilir: Otobüs ile gitmek isteyenler için; Eminönü istikametinden EM1, 77 ve 77A 54KT seferleri parka en yakın geçen otobüslerdir.

Vapurla gelmek isteyenler ise; Kasımpaşa İskelesinde indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık yürüyüş ile buraya ulaşabilirler.

Metrobüs İle gelmek isteyenler için; Halıcıoğlu durağında indikten sonra yokuşu inip köprünün altından geçen Şişhane – Alibeyköy Minibüslerine binerek Kasımpaşa’da inmeleri gerekir. Daha sonra 10 dakikalık yürüyüş ile parka ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gelmek isteyenler ise; Kasımpaşa’ya geldikten sonra Askeri Lojmanın önünden devam edip 2 dakika sonra parka ulaşabilirler.