Kayseriye Çarşısı | Nerede, Alışveriş ve Tarihi Bilgileri

Mardin’de bulunan ve tarihi oldukça eskiye dayanan Kayseriye Çarşısı yanından farkında olmadan geçip gideceğiniz bir pasaj değil. Şehrin en merkezi noktalarından birinde yani Mardin Çarşısı’nda yer alan bu ticari merkez aslında bir bedesten.

Yaklaşık 500 yıllık tarihi olmasına rağmen işleme ya da tarihi bir özelliğe sahip olmadığı görülmektedir. Şehrin özel yerlerinden bir tanesi olsa da restorasyonlar sırasında özelliğini kaybetmiş olması muhtemeldir. Bu yönüyle Kayseriye Çarşısı olarak da bilinen bu yapıyı şehri gezerken görmek önemlidir.

Kısa bilgi: Doğu bölgesinin efsane şehri Mardin‘e kadar gelmişken, buradaki zamanınızı eşsiz kılacak; Mardin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın.

Kayseriye Çarşısı Hakkında Tarihi Bilgiler

Kayseriye Çarşısı olarak adlandırılan bu ticari merkez, Mardin Çarşısı içerisinde yer almaktadır. Ulu Cami’nin hemen kuzey kısmında yer alan çarşının inşa yılıyla alakalı net bir bilgi yoktur. Ama araştırmalara göre 1487 ile 1502 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kayseriye Pasajı
Kayseriye Pasajı – Mardin

Mimari olarak kare yapıya sahip olan çarşının ilk dönemlerinde sayısı 100’ü aşan dükkana sahip olduğu ifade edilmektedir. Ancak zamanla özgün yapısını kaybeden çarşıda bugün hizmet veren dükkan sayısı 50’yi geçmez.

Toplamda 4 giriş kapısı bulunan çarşının tamamen aktif olduğunu ifade etmek gerekir. Bu yönüyle Kayseriye Çarşısı alışverişin hala devam ettiği önemli merkezlerden bir tanesidir. Doğu tarafında bulunan kapıdan girildiğinde daha dar bir yapı sizi karşılasa da batıya doğru ilerlediğinizde çarşının genişlediğini görebilirsiniz.

2 katlı olarak inşa edilmiş olsa da ikinci katının sonradan eklendiği düşünülmektedir. Klasik bir Artuklu mimarisi olmayı başaran Kayseriye Çarşısı gezip görmek adına oldukça değerli bir yerdir.

Yapılabilecek Aktiviteler

Kayseriye Çarşısı, inşa edildiği dönemden bu yana aralıksız bir şekilde faaliyet gösteren bir yerdir. Bu nedenle de dükkanların hala faal olduğu çarşıda farklı ürünler satan dükkanlara rastlamak mümkündür. Mardin’in turistik bir merkeze dönüşmesinden hemen önceki dönemde tekstil ürünlerinin ağırlıklı olarak satışının gerçekleştiği bu çarşıda günümüzde hediyelik eşya satan pek çok dükkana rastlamak mümkündür.

Tarihi Kayseriye Pasajı - Mardin
Tarihi Kayseriye Çarşısı

Çarşıda gezerken sağlı sollu dizilen dükkanlardan ilgi çekici ürünleri keşfedebileceğinizi ifade etmek mümkün. Bir uçtan diğer uca gezdikten sonra ayrılacağınız bu çarşıda rengarenk ve çeşit çeşit hediyelik eşyalar keşfedebileceğinizi söyleyebiliriz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Kayseriye pasajı bir ticari merkez olarak kabul edildiğinden sabah saatlerinde açılıp hava kararana kadar hizmet veren bir yerdir. İş yerlerinin kapanmasıyla kapıların kitleniyor olması nedeniyle akşam saatlerinde çarşıya giriş mümkün değildir. Bu noktada ziyaret saatleri sabah 09.00 ile akşam 18.00 arasındadır.

Giriş ücreti: Öte yandan çarşıya giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Kayseriye Çarşısı Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Teker Ulucami Mah. Kayseriye Pasajı, A blok No:6 – Artuklu, Pk.47100 – Merkez / Mardin

Nerede?: Mardin’in en merkezi noktalarından bir tanesinde yer alan Kayseriye Çarşısı’na ulaşmak için Mardin Ulu Cami’ye ulaşmanız yeterlidir.

Nasıl gidilir?: Ulu Cami’nin bir üst sokağında yer alan bu çarşı bölge halkından çok rağbet ettiği bir yerdir. 2. Cadde’de bulunan Kasaplar Çarşısı’ndan aşağıda doğru indiğinizde önce sola sonra sağa ayrılan yol takip etmelisiniz. Daha sonra yine sola ayrılan yolu izlediğinizde Kayseriye Çarşısı’nın Doğu kapısına ulaşmış olacaksınız. Son ayrımı kaçırdığınızda ise az ilerde sol tarafta sizi Kuzey kapısı bekliyor olacak.

Konum Bilgisi