Kaz Dağları Gezilecek Yerler Listesi
Kaz Dağları Gezilecek Yerler Listesi

Kaz Dağları benzersiz köyleri, gezilecek yerler, dağ evleri, eşsiz yemekleri, milli parkı ve keşfedilmemiş kamp yerleri ile nerede olduğu en çok merak edilen tatil yerlerinden bir tanesi! Sizde doğanın içinde, kuşlarla birlikte, ahşap evlerde konaklayarak unutulmaz bir tatil yapmak isterseniz sizi şöyle yazımıza davet edelim.

Kısaca Burası Hakkında Bilgiler

Çanakkale ile Balıkesir il sınırları içerisinde yer alır. Kaz Dağları, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Edremit Körfezi’nin kuzey kıyısını takiben ve doğu-batı yönünde 60-70 km. boyunca uzanır. 1993 yılında Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Ulaşım Bilgileri – Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaz Dağlarına hava yoluyla gitmek isterseniz; haftanın her günü 55 dakika süren aktarmasız uçuşları tercih edebilirsiniz.

Kaz Dağları’na özel araçla gitmek isterseniz; Kaz Dağları’nın İstanbul’dan 507 km uzaklıkta bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Özel aracınız ile yaklaşık 2 saat süren bir seyatahat ile Kaz Dağları’na gidebilirsiniz.

Kazdağları Ne Yenir? – Kazdağı Meşhur Yemekleri

Kaz Dağları’na gelirseniz şu lezzetli yemekleri yemenizi öneririz; İlk olarak burada taze ya da tuzlanmış olarak sunulan deniz ürünlerini tercih etmenizi öneririz. Kaz Dağları’nda zeytinyağlı yemeklerde oldukça lezzetli tercih edebilirsiniz.

Ayvalık tostu ile susurluk ayranı da oldukça lezzetlidir. Ayrıca Kaz Dağları butik otellerinde sunulan tazecik sebzelerden, peynirlerden, reçellerden, organik ürünlerden oluşan kahvaltıları asla kaçırmayın. Burada özellikle de Keşkeği, Surayı, Tavuklu mantıyı, Alabalığı, Zerde tatlısını, Höşmerimi, Mafiş tatlısını kesinlikle tatmalısınız.

Kaz Dağları Köyleri ve Tarihi Evleri

Ahşap Ev tatili arıyorsanız Kaz Dağları harika bir seçim olacaktır. Burada bulunan evlerin neredeyse hepsi ahşap! Ahşap evler başka bir deyişle Bungalov evler burada çoğunlukla tercih ediliyor. Sizde doğanın ve yaşamın içinde harika bir tatil yapmak isterseniz ahşap evleri tercih edebilirsiniz.

Kaz Dağları çevresinde ilgi çekici 12 tane köy var. Oksijen deposu olan bu köyleri de ziyaret etmenizi öneririz.

1) Yeşilyurt

2) Nusratlı

3) Zeytinli

4) Tahtakuşlar

5) Mehmetalan

6) Küçükçetmi

7) Beyoba

8) Eski Güre

9) Kıraçoba

10) Çamlıbel

11) Arıklı

Kaz Dağları Gezilecek Yerler Listesi

Kaz Dağları’nda Ne yenir? Nerede kalınır? İşte çok merak edilen; Kaz Dağları’nda gezilecek en güzel 15 Yer! Tam detoks yapmalık bir tatil! İşte Kaz Dağları Gezilecek Yerler En Güzel 15 Yer

1. Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu
Şahinderesi Kanyonu

Şahindere Kanyonu tertemiz havayı içinize çekebileceğiz, bol bol yürüyüş yapabileceğiniz ve birbirinden farklı hayvanları keşfedebileceğiniz bir yer. Burada bilmediğiniz ağaç ve bitki türlerine rastlayabilirsiniz. Kanyonun uzunluğu 26 km yüksekliği ise 700 metreye kadar çıkmaktadır. Kanyonun suyu buz gibidir bu yüzden Şahinderesi Kanyonu’nu yazın gezmenizi öneririz. Şahinderesi Kanyonu’nda çeşitli macera etkinliklerine katılabilirsiz. Ayrıca Şahinderesi Kanyonu’nda trekking yapabilir,fotoğraf çekebilir, piknik yapabilir, kamp kurabilir, yüzebilirsiniz.

2. Darıdere Tabiat Parkı

Darıdere Tabiat Parkı
Darıdere Tabiat Parkı

Kazdağları’na gelmişken Darıdere’yi ziyaret etmemek olmaz! Yeşil ve mavinin yer tonunu bulabileceğiniz, kamp yapmaktan keyif alabileceğiniz eşsiz doğası ile tatil severleri kendisine çeken Darıdere’de aileniz ve sevdikleriniz ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Buraya geldiğinizde her yerde ateş yakamazsınız belirli alanlarda ateş yakmanıza izin veriyorlar. Darıdere Tabiat Parkı’na giriş ücretli. Aracınız ile geliyorsanız ücretlendirme değişecektir.

3. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi 1991 yılında kurulmuştur. Müze, Türkiye’de bir köyde kurulan ilk sanat müzesi özelliğini taşımaktadır. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde Orta Asya’dan ülkemize göç eden Şamanizm kültürlerine ait eşyalar sergilenmektedir. Müzede, Türk boylarının kıyafetleri, kullandıkları eşyaları, evlerinde ki halıları bulunmaktadır. Bu müzeyi gezmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

4. Zeus Altarı

Zeus Altarı
Zeus Altarı

Zeus Altarı, Adatepe köyünün 700 metre uzaklığında bulunan Dede Tepe’de yer alıyor. Zeus Altarı’nın tanınınması Alman bir gazeteci sayesinde olmuştur. Zeus Altarı, Edremit’in tüm güzelliğini görebileceğiniz bir manzaraya sahiptir. Bilgilenmek, tarihe dokunmak isteyenler burayı kaçırmayın deriz..

5. Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi

Sütuven Şelalesi
Sütuven Şelalesi -Kaz dağları görülmesi gereken yerler

Sütuven ve Hasanboğuldu, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli beldesine yaklaşık 1,5 km uzaklıktadır. Kaz Dağları’na geldiyseniz muhakkak Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi’ni görmelisiniz. Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi, Kaz Dağları’nın eteklerinde denizde 798 metre yükseklikte bulunuyor. Gölet özellikle yaz aylarında buz gibi suyuyşa ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi’na gelirseniz hem dinlenebilir hem piknik yapabilirsiniz. Kaz Dağları gezisine Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi’ni eklemeyi unutmayın

6. Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi
Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Ayvacık ilçesini Küçükkuyu kasabasında yer alıyor ve bir zamanlar sabun fabrikası olarak kullanılıyordu. Daha sonradan restore edilen bina 2001 yılından itibaren Adatepe Zeytinyağı Müzesi olarak hizmet veriyor. Adatepe Zeytinyağı Müzesi 2 katlıdır ve bahçesinde taş değirmen ve tarihi eserler bulunmaktadır. Adatepe Zeytinyağı Müzesi haftanın her günü ziyarete açıktır. Haftaiçi her gün, 08.30-18.30 saatleri arasında Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

7. Sarıkız Türbesi

Sarıkız Türbesi
Sarıkız Türbesi

Sarıkız Türbesi, Kaz Dağları’nın en yüksek noktası olan Sarıkız Tepesi’nde bulunmaktadır. Sarıkız Tepesi’nin yüksekliği 1.726’dır. Tarihe ilginiz varsa bu türbeyi gezmenizi ve Sarıkız’ın hayatını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde Sarıkız Türbesi’ne ilgi büyüktür.

8. Adatepe Köyü

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü

Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunur. Adatepe Köyü’nde Midilli, Truva, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait izlere rastlayabilirsiniz. Adatepe Köyü’nün bir diğer özelliği dünyanın oksijen oranına sahip köylerinden birisi olmasıdır. El değmemiş, doğasıyla, yöresel yemekleriyle ünlü olan Adatepe Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9. Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü
Yeşilyurt Köyü – Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Yeşilyurt Köyü Çanakkale’nin Ayvacıl ilçesinde bulunuyor. Yeşilyurt Köyü, Kuzey Ege’nin en güzel köylerinden birisidir. Yeşilyurt Köyü, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı olduğu için tam bir oksijen deposudur. Buraya geldiğinizde temiz havayı içinize çekip doyasıya yürüyüş yapabilirsiniz. Yeşilyurt Köyü taş evleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

10. Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı
Kaz Dağları Milli Parkı

Burada yeşilin her tonuna rastlayabilirsiniz. Kaz Dağları, Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en fazla okjisen oranına sahip bir dağıdır. Kaz Dağları sulan alanları, havası ve doğal güzellikleriyle ülkemizin en güzel yerlerinden birisidir. Kaz Dağları gezilecek yerler listenize mutlaka almanız gereken bir yer.

11. Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası

Kazdağları gezisine Şeytan Sofrası’nı eklemezsek olmazdı. Şeytan Sofrası sevdikleriniz ile gün batımını seyredebileceğiniz en güzel duraktır. Şeytan Sofrası’nın manzarasına doyum olmaz. Bu noktadan Ayvalık adaları ile Midilli Adası’nı seyredebilirsiniz.

12. Tımarhane Adası (Taşlı Manastır)

Tımarhane Adası
Tımarhane Adası – Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Şeytan Sofrası’nın eteğinde, yarımadanın uç kısmında yer alır ve Kazdağlarında gezilecek yerlerde ilginç formdaki kayalarıyla bilinir. Kayalar manastırın etrafını sarar, rüzgarla birlikte uğultulu sesler duyulur. Tımarhane Adası (Taşlı Manastır) Kaz Dağlarında konaklayanların mutlaka Cunda Adası’na geçip uğraması gereken yerlerden biridir.

13. Edremit Hanlar Mevkii

Edremit Hanlar Mevkii
Edremit Hanlar Mevkii

Edremit Hanlar Mevkisi yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Burası doğal güzelliklere sahip bir piknik alanıdır. Çınar ve çam ağaçlarının gölgesinde harika bir piknik yapabilirsiniz.

14. Dursunbey Suçıktı Mesire Yeri

Dursunbey Suçıktı Mesire Yeri
Dursunbey Suçıktı Mesire Yeri

Suçıktı Mesire Yeri, 10 asırlık bir geçmişe sahip. Kaz Dağları’nda gezilemesi gereken yerlerin arasındadır. Suçıktı Mesire Yeri diğer gezilecek yerler arasında uzak bir noktadadır ama mutlaka görülmelidir. Dursunbey’de yer alan mesire alanında bir alabalık lokantası ile kafeterya da mevcuttur. Sakinliği seviyorsanız burası kesinlikle tercih etmelisiniz.

15. Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Milli Parkı
Manyas Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Millî Parkı yaklaşık 25 bin hektar alana yayılmış bir park alanıdır. Bu park her yıl yaklaşık 239 kuş türünden 3 milyon kuşa ev sahipliği yapıyor. Saz bülbülü, kaşıkçı, pelikan, çeltikçi ve karabatak, bu kuşlardan yalnızca birkaçıdır.Uluslararası öneme sahip Kuşcenneti Millî Parkı, 1976 senesinde Avrupa Konseyinden “A sınıfı Avrupa diploması” almıştır.