Kemah Soğuk Sular | Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Erzincan’da bir mesire alanı; Kemah Soğuk Sular, doğal güzelliği ile yeşil rengin ihtişamını size sunuyor.  Erzincan Kemah karayolunda yer alan Kemah Soğuk Sular Mesire Alanı, şehirde hava sıcaklığının çok yüksek olduğu günlerde kişilerin kurtarıcısı haline geliyor. Sadece Erzincanlıların değil, yerli ve yabancı birçok turist tarafından merak edilen Soğuk Sular insanların kaçış yeri arasında yerini alıyor.

Kemah Soğuk Sular

Genellikle aileler tarafından hafta sonu piknik yapmak için kullanılan alan, ihtişamlı güzelliğiyle gelenleri büyülüyor. Kaynak sularıyla oluşmuş olan şelale ve küçük göletler gelenleri kendine hayran bırakıyor. Buradaki şelale için uzun bir yükseklik düşünen kişiler gittiklerinde hayal kırıklığına uğrayabilirler. Kemah Soğuk Sular şelalesi küçüktür, doğal kaynak suyuyla oluşur.

Kemah ilçesinde yerini alan mesire alanının özelliği, yeşille çevrili olması ve suların kendiliğinden ortaya çıkmasıdır. Her sene Haziran ayının sonlarına doğru çıkan beyaz köpüklü soğuk kaynak suyu Ağustos ayı sonunda kayboluyor.

Piknik için ideal bir yer olan alan, Erzincan gezilecek yerler arasında yerini almıştır. Yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakan Soğuk Sular, Erzincan’la ve doğayla iç içe olan nefis bir yer olarak yorumlanmaktadır.

Kemah Soğuk Sular Mesire Alanı
Kemah Soğuk Sular Mesire Alanı

Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan şehrinin yaşı tam olarak bilinmiyor ama M.Ö. 1050 yıllarında Urartulara ve Hititlere ev sahibi yaptığı biliniyor. Tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Karadeniz Bölgesi’ndeki gibi her yerin yeşil olmasını çok beklemesek de Erzincan tam bir doğal güzellik sandığı.

Bereketli topraklarıyla tanınan güzel Erzincan çevresi dağ, ortası da bağ olarak adlandırılır. Karayolu, havayolu ve demiryoluyla rahatlıkla ulaşım sağlanabilen şehir, Fırat Nehri’ne yaptığı ev sahipliğinden dolayı turistlerin ilgi odağı halindedir. Doğal ve tarihi güzellikleri yanı sıra göller, kanyonlar ve akarsularıyla görsel şölen yaşatıyor. Erzincan’ı doya doya gezmek için 3 gününüzü ayırmanız gerekebilir.

Doğu Anadolu Bölgesi’ne ait doğal güzellikleriyle öne çıkan şehirlerarasında yer alan Erzincan, turizm konusundaki başarılarıyla adından söz ettirmektedir. Sizlere Kemah Soğuk Sular dışında Erzincan gezilmesi gereken yerler listesi yaptık. Eğer yolunuz düşerse mutlaka buraları da gezmelisiniz:

 • Erzincan Kalesi
 • Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı
 • Abrenk Kilisesi
 • Gülabibey Camii
 • Hıdır Abdal Türbesi
 • Karanlık Kanyon
 • Erzincan Müzesi
 • Ekşisu Mesire Alanı
 • Ekşisu Kaplıcası
 • Köroğlu Mağarası
 • Girlevik Şelalesi

Kemah Soğuk Sular Yorumlar

Bu mesire alanında zaman geçirmiş olan kişiler, sonraki zamanlarda da yine mutlaka uğruyorlar. Muntazam fotoğraf karelerin yakalayabileceğiniz mesire alanında güneşin batışını yakalamanız tavsiye ediliyor. Aileyle beraber gidilebilecek olan mekanda karşılaşacağınız doğal güzelliklerin yanında geçireceğiniz güzel vakit eğlenceli olacaktır. Ziyaretçiler temiz havası için geliyor ve pikniklerini yapıp, oyunlar oynayıp fotoğraflarını çekiyorlar. Doğallığıyla herkesi mest eden Soğuk Sular, sakinliğiyle ziyaretçilerine huzur veriyor.

Aileyle birlikte vakit geçiren kişilerin yanı sıra pek çok kişi sıcaktan da kaçıp buraya geliyorlar. Yaz aylarında ortaya çıkan kaynak sularının sesi ve buz gibi oluşu insanlara kendilerini iyi hissettiriyor. Ziyaretçiler etrafta yayılan huzur ve pozitif enerji olduğunu söyleyip, anın tadını çıkartıyorlar.

Doğal güzellik Kemah Soğuk Sular, bir işletme tarafından çalıştırılıyor. Bu işletmede bazı ziyaretçiler sıkıntı yaşamış olsalar da işletme değiştirilmiş durumda. Kimsenin bu güzelliği tatmanıza engel olmasına izin vermeyin.

Kemah Soğuk Sular Nerede
Kemah Soğuk Sular Nerede

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

Giriş ücreti: değişmektedir. Buraya sadece içeriyi dolaşmak için geldiyseniz 30 TL gibi bir ücreti bulunuyor. Arabanızla geliyorsanız ve içerideki masalarda dinlenip ailenizle vakit geçirecekseniz, piknik yapmaya geldiyseniz 80 TL ücreti bulunmaktadır.

Ziyaret saatleri: Her mesire alanı gibidir. Sabah erken saatte alan halka açılır ve hava kararana kadar ziyaretçilerin hizmetinde açık tutulur.

Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Aşağıgedik, Pk: 24400 – Kemah / Erzincan

Nasıl gidilir?: basit bir yol izlemeyle bulunabilir. Kemah Soğuk Sular Aile Piknik Alanı iç yolunu takip ettiğinizde mesire alanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Erzincan merkez konumundan gireceğiniz karayolundan, Kemah yoluna girdiğinizde yolun ilerisinde Fırat Nehri size eşlik edecektir. Yaklaşık 1 saat 30 dakika sürecek olan bu yolculuk, Kemah Tren İstasyonu ilerisinde tabelaları takip ederek sola dönmenizle son bulacaktır.

Konum Bilgisi