Kemer Burgaz Kent Ormanı İstanbul
Kemer Burgaz Kent Ormanı İstanbul

İstanbul’un en güzide yerlerinden biri olan Kemerburgaz Kent Ormanı. Doğa ile iç içe piknik alanları ile nerede olduğu merak edilen parklardan bir tanesi. Yemyeşil görüntüsü ve birbirinden farklı özelliklerde ağaçları ile İstanbul halkının ilgisini çeken Kemerburgaz, 2019 yılının Ekim ayından beri yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Birbirinden farklı bitki türlerini barındıran kent ormanına giderek İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşabilirsiniz.

Kısa bilgi: İstanbul için bir gezi rotası oluşturmayı düşünürseniz; İstanbul gezilecek yerler veya İstanbul’daki eğlence parkları listelerimize bir göz atabilirsiniz.

Kemerburgaz Kent Ormanı Hakkında Kısaca Bilgiler

Kemerburgaz İstanbul Kitapçısı
Kemerburgaz İstanbul Kitapçısı

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Eyüpsultan ilçesinin Kemerburgaz mevkiinde konumlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, 26 Ekim 2019 tarihinden beri ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. 5 milyon 526 metrekarelik bir alanda konumlandırılmış olan parkın 1 milyon 500 bin metrekarelik bölümü ise 29 Ekim tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

Kemerburgaz Gölü
Kemerburgaz Gölü

Kemerburgaz ve Göktürk’e yakın bir konumda bulunması özellikle hafta sonları İstanbul halkının keyifli vakit geçirmek için Kemerburgaz Kent Ormanı’nı tercih etmesini sağlamaktadır. Spor, etkinlik, eğitim, macera, seyir gibi çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz Kent Ormanı, İstanbul Avrupa Yakası’nın da en büyük ormanı olma özelliğini taşıyor.

Yapılacak Aktiviteler

Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede ve Aktiviteler
Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede ve Aktiviteler

Kemerburgaz Kent Ormanı İstanbul’da gerçekleştirebileceğiniz çeşitli aktiviteler vardır. Söz konusu aktiviteleri aşağıdaki gibi sıralayabilmemiz mümkündür.

Bisiklet: Kemerburgaz Ormanı’nda bireylerin rahatlıkla bisiklet sürebilecekleri bisiklet parkurları yer almaktadır. Bu sayede kişiler hem doğanın tadını çıkarabilir hem de bisiklet sürüşü ile keyifli dakikalar geçirebilirler.

Baraj Gölü ve Dinlenme Alanları: Söz konusu ormanda yer alan baraj gölü ormana gelen kişilerin eşsiz bir manzarayı izlemesini sağlıyor. Muazzam bir manzaraya ve eşsiz bir peyzaja sahip olan ormanda dinlenme alanlarında sevdikleriniz ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Futbol Sahası: Ormanın içerisinde bulunan futbol sahası sayesinde ormana gelen kişilerin rahatlıkla futbol oynayabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede arkadaşlarınız ile hem orman havası alabilir hem de eşsiz bir futbol oyunu oynayabilirsiniz.

Uçurtma Atölyesi: Özellikle çocukların keyifli vakitler geçirmesini sağlamaktadır. Söz konusu atölye ile uçurtma yapmayı öğrenebilir ve hazırladığınız uçurtmaları uçurarak eşsiz dakikalar geçirebilirsiniz.

Kemerburgaz Uçurtma Atölyesi
Kemerburgaz Uçurtma Atölyesi

El Sanatları Satış Birimi: Buraya geldiğinizde alışveriş yaparak el yapımı ürünlere sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra el emeği göz nuru ürünlerinizi de ormanın içerisinde yer alan el sanatları satış biriminde satışa sunarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Yürüyüş Yolları: Kent ormanı içerisinde yer alan yürüyüş yolları sayesinde keyif dolu dakikalar geçirmek sizin elinizde! Ormanın içinde bulunan birbirinden farklı özelliklerde ki bitkilerin arasından doğa ile iç içe bir yürüyüş gerçekleştirmek için Kemerburgaz Kent Ormanı’nı tercih edebilirsiniz.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Ahırları: Ormanda bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvan ahırları ile seyir terası sayesinde birbirinden farklı küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kamp Alanları: Kemerburgaz Kent Ormanı kamp alanları ve fiyatları söz konusu ormanda kamp yapmak isteyen kişilerin araştırdığı konulardan birisidir. Orman içerisinde dilerseniz çadır ile dilerseniz karavan ile rahatlıkla kamp yapabilirsiniz. Ancak kamp sırasında hiçbir şekilde ateş yakmamanız gerekmektedir. Ateş yakmanız durumunda ceza alacağınızı unutmamalısınız.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Giriş ücreti:  Güncel ücret listesi aşağıdaki gibidir.

Otomobil: 30 TL

Yaya Giriş : Ücretsiz

Ziyaret saatleri: Kemerburgaz’a 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım Bilgileri

Adres: Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, Pk: 34077 – Eyüpsultan / İstanbul

Nerede?: İstanbul’da Eyüpsultan ilçesine bağılı Göktür’de yer alıyor.

Nasıl gidilir?: Kemerburgaz Kent Ormanı’na giderken tercih edebileceğiniz çeşitli yollar vardır. Hasdal üzerinden otobandan ormana ulaşım sağlayacaksanız İstanbul Havalimanı tabelalarını takip etmelisiniz. Kemerburgaz tabelalarına ulaşana kadar ilerlemeniz ve U dönüşü yaparak kent ormanına ulaşmanız gerekir.

Otobüs: Kent ormanına direkt olarak ulaşabileceğiniz bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. 48 Göktürk numaralı otobüsler sizi bir noktaya kadar götürse de daha sonra ormana ulaşmak için bir süre yürümeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda otobüsten indikten sonra dümdüz yürüyerek Kemerburgaz Kent Ormanı’na kısa bir sürede ulaşmış ve doğanın kucağına varmış olacaksınız.

Konum Bilgisi