Kirazlıbent Tabiat Parkı Mesire ve Piknik Alanı
Kirazlıbent Tabiat Parkı - İstanbul

İstanbul’un en eşsiz piknik alanlarından bir tanesi olan Kirazlıbent Tabiat Parkı, yıl içerisinde binlerce İstanbullunun şehrin gürültüsünden ve kalabalığın kaçmak için tercih ettiği yerlerden bir tanesidir.

İstanbul’un en yeşil alanlarından bir tanesi olan Kirazlıbent Piknik alanı, şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve doğa ile iç içe olmak isteyen kişiler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalar ile günümüzde ki halini alan park hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgini çekmektedir.

Önemli bilgi: Bu bölgede piknik yada kamp yamayı düşünüyorsanız. Belgrad Ormanı ve Sarıyer’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listelerimize mutlaka bir göz atınç

Kirazlıbent Tabiat Parkı Genel Bilgiler

İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alan park, Belgrad Ormanı’nda konumlanmış durumdadır. Bahçeköy’ün batısı ve Kemerburgaz’ın doğusunda yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kirazlıbent Tabiat Parkı, 2011 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından bir tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Kirazlıbent Piknik Alanı
Kirazlıbent Piknik Alanı

Söz konusu park, Belgrad ormanı içerisinde yer alan 9 adet doğa parkından bir tanesidir. Parkın kapladığı alan yaklaşık olarak 47.3 dönümdür. Parkın adının ise Osmanlı Sultanı II.Mahmud tarafından 1818 yılında verildiği bilinmektedir.

Park, ziyaretçilerine yapabilecekleri çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Yürüyüş, bisiklet ve piknik alanı gibi aktiviteler ziyaretçileri cezbetmektedir. Yüksekliği 11,25 metre, genişliği ise 59,45 metre olan park işletmeye kapalıdır. Bu nedenle parkın içerisinde büfe hizmetleri verilememektedir. Ancak buna rağmen yöresel dernekler parkı sık sık tercih etmektedir.

Kirazlıbent Mesire Alanı
Kirazlıbent Mesire Alanı

Kirazlıbent Piknik Alanı İstanbul’un içerisinde sapsız meşe, kasnak meşe, tatlı kastane, gürgen, karaçam, oryantal kayın, ortak sarmaşık, kasap süpürgesi ve ağaç fundalığı bitkileri yer almaktadır. Bunun yanı sıra parkta gözlemlenen hayvanlar ise kızıl tilki, kırmızı geyik, altın çakal, yaban domuzu, sincap, kirpi, saka kuşu, saksağan, sürüngen kaplumbağası şeklindedir.

Yapılacak Aktiviteler, Mesire ve Piknik Alanları

Kirazlıbent Aktiviteler
Kirazlıbent Aktiviteler

İstanbul’un en eşsiz dinlenme alanları arasında yer alan Kirazlıbent Piknik Alanı İstanbul’da çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu aktiviteleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Doğa Yürüyüşü

Parkta gerçekleştirebileceğiniz en iyi aktivitelerden bir tanesi doğa yürüyüşüdür. İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından uzak eşsiz bir yürüyüş yapmak ve doğanın tadını çıkartmak için söz konusu parkı tercih edebilirsiniz. Birbirinden rahat spor ayakkabı ve spor kıyafetleriniz ile doğanın tadını çıkarabilir ve muhteşem dakikalar geçirebilirsiniz. ,

Bisiklet Sürüşü

Parkın içerisinde rahatlıkla bisiklet kullanabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Doğa da bisiklet sürmekten zevk alan kişiler arasındaysanız Kirazlıbent Parkı’nda bisiklet keyfinin tadına varabilirsiniz. Hem doğa ile iç içe olmanın hem de spor keyfini bir arada yaşayabilirsiniz.

Piknik Alanı

Büyükşehirde yaşayan pek çok insan hafta sonları piknik yaparak keyifli dakikalar geçirmek ister. Siz de İstanbul’un en eşsiz parklarından ve piknik alanlarından bir tanesi olan Kirazlıbent Tabiat Parkı’nda aileniz ve sevdikleriniz ile keyifli dakikalar geçirmek için piknik yapabilirsiniz. Bu sayede hem parkın keyfini sürdürebilir hem de ailenizle vakit geçirebilirsiniz.

Kirazlıbent Tabiat Parkı içerisinde otopark, mescit, çeşme, çocuk oyun alanları ve WC imkanları bulunmaktadır.

Kamp Alanları ve Fiyatlar

Kirazlıbent Tabiat Parkı içerisinde kamp yapmak istiyor ve bu eşsiz piknik alanının tadını çıkartmak istiyorsanız çadır ve karavanlarınızı kullanarak bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kamp sırasında ormanda kesinlikle ateş yakmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde ceza alma olasılığınız son derece yüksektir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Ziyaret saatleri: Burası Tabiat Parkı olduğu gece geç saatlere doğru girişler kapatılmaktadır. 05:00 ile 22:00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz.

Giriş ücreti: Araç ile 60 TL dir.

Kirazlıbent Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Mithatpaşa cd, Pk: 34450 – Sarıyer / İstanbul

Nerede?: Kirazlıbent Tabiat Parkı, Belgrad Ormanı içerisinde yer alan bir piknik alanı ve doğa parkıdır.  Kirazlıbent Parkı’na gitmek için kişilerin tercih edebileceği farklı yöntemler vardır. Bunlardan ilki kişisel araçtır.

Nasıl gidilir?: Maslak-Sarıyer istikametine doğru giderek Tarabya sapağından U dönüşü yapmalısınız. Daha sonra Bahçeköy tabelalarını takip ederek ormana ulaşabilirsiniz. Söz konusu parka ulaşmak için diğer bir seçenek ise toplu taşıma araçlarıdır. 42 M ve 42 MH otobüsleri Belgrad Ormanına ve dolayısıyla Kirazlıbent Parkı’na ulaşmanızı sağlayacaktır. Söz konusu otobüsler ile Bahçeköy semtine gelerek kalan yolu kısa bir süre taksi ile gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede parka ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi