Ana sayfa İstanbul Üsküdar

Kız Kulesi | Tarihi, Hikayeleri ve Tüm Efsaneleri ve Giriş Ücreti

Kız Kulesi: Tarihi ve Efsaneleri 2019
Kız Kulesi: Tarihi ve Efsaneleri

Üsküdar’da, Salacak’ın 150-200 metre açıklarında bulunana Kız Kulesi, ticari gemilerden vergi toplama, savunma, fener, radyo istasyonu ve 1830 yılındaki kolera salgınında karantina hastanesi olarak birçok farklı amaç için kullanılmıştır. Günümüzde ise müze ve Restaurant olarak hizmet vermektedir.

Kız Kulesi Tarihi, Hikayeleri ve Tüm Efsanesi

Kız Kulesi Tarihi ve Efsanaleri

Üsküdar’da, Salacak’ın 150-200 metre açıklarında bulunana Kız Kulesi’nin ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Eski zamanlardaki isimleri, Damalis ve Leandros olan Kuleye Bizans döneminde ise “küçük kale” anlamına gelen Arcla denilmekteydi.

İstanbul’un fethinden sonra adadaki mevcut kule yıktırılıp yerine ahşap bir kule inşa edilmiştir. 1719 yılında çıkan yangın sonucunda kule kül olur. 1725 yılında şehrin kâgir olarak yeniden inşa edilir. Ünlü hattat Rakim Efendi kule kapısının üzerindeki mermere Sultan II. Mahmut’un tuğrasını taşıyan bir kitabe yerleştirir. 1857 yılında Kule’ye tekrar fener ilave edilir ve 1920 yılında fenerin lambası otomatik ışık sistemine kavuşur.

Tarihin akışı içinde; ticari gemilerden vergi toplama, savunma, fener, radyo istasyonu ve 1830 yılındaki kolera salgınında karantina hastanesi olarak birçok farklı amaç için kullanılan Kule, Cumhuriyetten sonra bir süre Deniz feneri olarak kulanılmış olup sonrasında sırası ile 1964 yılında Savunma Bakanlığı’na, 1982 yılında Denizcilik İşletmeleri’ne devredilmiştir.

Kule, 1995 yılında Turizm Bakanlığı tarafından işletmesinin 49 yıllığına Hamoğlu Holding’e kiralanmış ve ardından restorasyon süreci başlamıştır.

Kız Kulesi Efsaneleri

Hikaye 1: Ovidius’un kaybettiği bir aşkın hikâyesidir. Hero ve Leandros adında iki üzgün gencin aşkını anlatan bu hikaye, Hero’nun kuleden ayrılması ile başlıyor. Hero, Afrodit’in rahibelerindendir. Bu sebepten dolayı aşık olması yasaktır. Hero yıllar sonra Afrodit’in tapınağından yapılan bir törene gitmek için kuleden ayrılır. Katıldığı bu törende Leandros ile yolları kesişir. İlk görüşte birbirlerine aşık olan bu iki genç, Leondros’un gece kuleye yüzerek gelmesiyle aşkları kutsallaşır.

Kız Kulesi her gece bu aşka tanıklık eder. Leondros’un yüzerek kuleye geldiği bir günde Hero’nun, Leandros’un yolunu bulması için yaktığı aşk ateşinin feneri rüzgardan dolayı söner. Karanlıkta yolunu bir türlü bulamayan Leandros boğazın sularına kapılarak boğulur. Leondros’un öldüğünü öğrenen Hero, kendini boğazın serin sularına bırakır.

Hikaye 2: Kavuşmayan aşklara örnek olarak anlatılan bu hikayede; Dönemin kahinlerden(Medyumlarından) biri krala, kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceğini söyler. Bunun üzerine kral denizin ortasında bulunan kuleyi tamir ettirerek küçük kızını buraya yerleştirir.

Böylelikle yılanın hiçbir yol ile bu kuleye giremeyeceği planlanır. Tabi ki kaderden kaçılmaz. Kuleye gönderilen meyve sepetinin içine bir yılan gizlenmiştir. Kuleye yemek taşıyan hizmetkarlardan bir meyve tabağı yaparak genç kızın üst kattaki odasına gider, uyuyan küçük kızın başının ucuna bırakılan meyve tabağının içinde saklanmış bir yılan vardır. Hizmetçinin odadan çıkmasıyla yılan tabaktan çıkar ve zehrini prensesin üzerine boşaltır. Kral tüm çabalarına rağmen bu olanları öğrenince kahrolur. Kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın girişine yerleştirir. Bugün tabutun üzerinde iki delik vardır. Yılanın, ölümden sonra da kızı rahat bırakmadığı rivayet edilmektedir.

Hikaye 3: Battal Gazi, İstanbul’u Bizans’ın elinden almak için Emevi ordularıyla birlikte buraya gelir, Kız Kulesi önündeki kıyıya yani Üsküdar’a mevzilenir. Burada süren savaşlar neticesinde İstanbul’un Asya kanadını sonunda kontrol altına alır. Bu zaman zarfından dönemin Üsküdar Tekfuru kızını ve hazinesini Kız Kulesine saklar ama artık geç kalmıştır. Bu durumdan haberdar olan Battal Gazi çoktan tekfurun kızına aşık olmuştur. Bir gece Kız Kulesi’ne girmeyi başarır kızı ve altınları alarak Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşır. İşte bu sözün de söylenmesi bu şekilde ortaya çıkmıştır. Tekfur’un kızını Afyon’da bir kaleye kaçırır. Bir gün düşman askerlerinin yaklaştığını gören Tekfur’un güzel kızı, Battal’ı uyandırmak için taş atar ama o taş Battal’ın ölümüne sebep olur.

Kız Kulesi Kahvaltı ve Fiyatları 2022

Kız Kulesi Kahvaltı Fiyatları 2019

Kız Kulesi haftanın 7 günü Boğaz’ın tam ortasında sevdiklerinizle birlikte İstanbul’u seyrederek kahvaltı etmenize olanak sağlıyor. Hafta içi 09:00-13:00 saatleri arasında serpme kahvaltı, hafta sonları ise 10:00 ila 13:00 saatleri arasında açık büfe şeklinde hizmet verilmektedir. Kahvaltı için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Kahvaltı ücreti hafta içi rezervasyon yaptırılması halinde müze girişi dahil kişi başı 140 Lira. Hafta içi Serpme kahvaltı olarak verilen hizmetin menüsü; Ezine Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, İzmir Tulum Peyniri, Çeçil Peyniri, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin, Macar Salam, Cherry Domates, Salatalık, Tereyağı, Kaymak, Bal, Çilek Reçeli, Kayısı Reçeli, Çikolatalı Fındık Ezmesi, Simit, Ispanaklı Saray Böreği, Bazlama, Mıhlama, Kavurmalı Yumurta, Sucuk Şiş, Yumurtayı Humayun. Limitsiz çay ve Filtre kahve de kahvaltınızı şenlendirecek içecekleriniz.

Kahvaltı ücreti hafta sonları ise rezervasyon yaptırılması halinde müze girişi dahil kişi başı 140 Lira. Hafta sonu Açık Büfe kahvaltı olarak verilen hizmetin menüsü;

Soğuklar; Ezine Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, İzmir Tulum Peyniri, Çeçil Peyniri, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin, Macar Salam, Cherry Domates, Salatalık, Tereyağı, Kaymak, Bal, Çilek Reçeli, Kayısı Reçeli, Çikolatalı Fındık Ezmesi, Simit,

Sıcaklar; Ispanaklı Saray Böreği, Bazlama, Muhlama, Kavurmalı Yumurta, Sucuk Şiş, Yumurtayı Humayun. Limitsiz çay ve Filtre kahve de kahvaltınızı şenlendirecek içecekleriniz.

Kız Kulesi Öğle Yemeği

Kulenin en alt katında yer alan ana Restaurant kısmında öğle yemeği için servis saat 12:00 itibari ile başlıyor. Rezervasyon yaptırmaya gerek duymadan giderek kafeterya menüsünden istediğinizi sipariş ederek hizmet alabiliyor. Oldukça zengin bir menüye sahip Restaurant kişi başı ortalama 50-80 lira arasında ücret ödeyerek boğazın ortasında öğle yemeğinizi yeme fırsatını sunuyor.

Kız Kulesi Akşam Yemeği

Boğaz’ın ortasında ve İki kıtanın kesiştiği noktada akşam yemeği keyfi yaşayabileceğin tek yer Kız Kulesi. Dünyada bir eşi daha olmayan konumu ve manzarası ile Kız Kulesi, dünya mutfağının seçme lezzetlerinden oluşan menülerini romantik yerli yabancı canlı müzik eşliğinde saat 20:15’den itibaren misafirlerine sunuyor.

Akşam yemeklerinde 2 farklı ve çok seçenekli menüler ile servis verilmektedir. Menü fiyatları ise 200 ve 250 Lira.  İçecekler bu fiyata dahil değildir.

Akşam programı esnasında Şort, kapri ya da eşofman tipi kıyafetle içeri girilemediği gibi 7 yaş altı çocuklar içeriye alınmamaktadır.

Kız Kulesi Kuledebar

Kız Kulesi Akşam Yemeği

Küçük çaplı her türlü davet ve organizasyonunuzu Kuledebar bölümünde gerçekleştirebilirsiniz. Evlilik teklifinden doğum günü davetine, kutlama yemeğinden iş toplantısına kadar pek çok organizasyonunuzu 20 adımla tüm Boğazı dolaşabileceğiniz bu eşsiz mekanda yapabilirsiniz. Dilerseniz sadece eğlenmek için de tercih edebilirsiniz. 2 kişilik menü fiyatları 500 Lira. Saat 20:15 ila 24:30 arası servis veren Kuledebar kısmına önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Kız Kulesi Müze Giriş Ücreti 2022

 

Restorasyon sebebi ile geçici süreliğine ziyarete kapalıdır.

 

Kız Kulesi Ulaşım

Kız Kulesi Adres ve Ulaşım
Kız Kulesi Adres ve Ulaşım

Adres: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 – Üsküdar / İstanbul

Salacak/Üsküdar-Kızkulesi: 09:15-18:30 saatleri arası her 15 dakika bir sefer.

Kabataş/Kızkulesi: Sadece Hafta sonları 10:00 ile 18:00 saatleri arası her saat başı ring sefer. Konum bilgisi için tıklayın.