Deniz sezonunun açılmasına rağmen halen tatil için hangi şehre gitmeye karar veremediyseniz Kocaeli sınırları içinde bulunan Kaya Havuzu Kerpe ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Kerpe – Sarısu yolu üzerinde adeta saklı bir cennet olan Kaya Havuzu, pek bilinmemekle birlikte ziyaretçilerine keyifli bir gün geçirme fırsatı sunuyor.

Kaya Havuzu Kerpe Genel Bilgiler

Kaya Havuzu Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki Kıncıllı Köyü yakınlarındadır. Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafede bulunan Kaya Havuzu, son dönemlerde popülerliğini yeniden artırmaya başlamıştır. Eğer tatil planınız için Kerpe’yi seçtiyseniz sessiz ve huzurlu bir tatilin sizleri beklediğini söyleyebiliriz. Halk arasında Kaya Havuzu adıyla bilinen Kerpe, en fırtınalı günlerde bile denize girmenize olanak sağlıyor. Çünkü oyulmuş kayaların arasında yüzmenin keyfini ve heyecanını fazlasıyla yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

Kaya-Havuzu-Kerpe-03Özellikle gençlerin ve derin sularda yüzmeyi sevenlerin tercih ettiği Kaya Havuzu’nda güneşin batışını izlemek de ayrı bir keyif verici olay. Hafta içi genellikle sakin olan havuzda hafta sonları ziyaretçiler daha çok ilgi göstermektedir.  Havuza gideceğiniz zaman yiyecek ve içeceğinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız, çünkü havuza en yakın büfenin 2 km uzaklıkta olduğunu belirtelim.

Toplu taşıma imkanlarının şimdilik bulunmadığı Kaya Havuzu’nda deniz dalgalı olsa bile yüzmek mümkün. Çünkü dalgalar havuzun içini etkilemiyor. Kayalardan denize atlamak için suyun derinliğinin ideal olduğunu söyleyebiliriz. Burada özellikle kayalıklarda yürürken dikkat etmeniz gerekiyor. Deniz fırtınalı olduğu zaman havuzun içindeki suda 1 – 2 metre yükselip alçalma olduğunu da belirtelim.

Kaya Havuzu’nda eğlendikten sonra vaktiniz olursa Sarısu Deresi ve plajını da görmenizi tavsiye ediyoruz. Yılın dört mevsimi havuza giden yolda kestaneden ıhlamur çiçeğine kadar farklı türden ağaç meyveleriyle karşılaşabilirsiniz. Yine yol güzergahınızda kuşburnu ve böğürtlen gibi yabani meyveler de toplayabilirsiniz. Kaya Havuzu’na yazın yüzmek için, kışın ise yürüyüş ve balık tutmak için ziyaret edebilirsiniz.

Kaya Havuzu Kerpe Nerede, Nasıl Gidilir?

kerpe-kaya-havuzu-yol-bilgisi

Nasıl gidilir?: Kaya Havuzu’na ulaşım biraz zor olsa da buna fazlasıyla değecek. Kerpe şehir merkezinden Sarısu yoluna döndükten sonra ormanların arasından yaklaşık 2 km daha gitmeniz gerekecek. Aracınızı park ettikten sonra havuza ulaşmak için biraz dik bir yoldan iniyorsunuz. Bu yüzden inerken dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca yolun detaylı bir haritasını da yukarıya ekleyeceğim.

Umarım bol eğlenceli güzel bir gün geçirirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve yorumlarınızı bizden esirgemeyin. :)