Konya Tropikal Kelebek Bahçesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Selçuklu Belediyesi tarafından ülkemize kazandırılan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, 2015 yılının temmuz ayında hizmete sunuldu. 15 türden fazla, binin üzerinde kelebek uçuş alanı olarak tasarlanan bu özel bahçe Avrupa’nın en büyük tropikal kelebek bahçesi unvanına sahip, ülkemizin de tek kelebek bahçesidir.

7 bin 600 metrekare büyüklüğündeki vadinin yaklaşık olarak bin 600 metrekaresi kelebek uçuş alanı. Bunun dışında bölgede 80 türden fazla binlerce bitki türü yer alıyor. Böcek müzesiyle de ülkemizdeki böcekler tanıtılıyor.

Vadinin bulunduğu yer oldukça büyük bir alana sahip. İçerisinde müzeler ve gezi parkurları yer alıyor. Kelebeklerin uçuş alanı içerisinden geçtiğinizde kendinizi masal diyarında hissedebilirsiniz. Etraf oldukça yeşil ve tropikal bitkilerin de bulunduğunuz atmosfere kazandırdığı bir farklılık var.

Kendinizi Türkiye’de değil de, tropikal iklimin hat safhada yaşandığı Amazon ormanında hissedebilirsiniz. Oldukça farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için Konya seyahatlerinde Kelebek Vadisi gezilecek yerler listesinin en başında olmalı…

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Böcek müzesi içerisinde birçok böcek tanıtımı yer alıyor. İnteraktif sunumlar içerisinde yapılan tanıtımlara çocukların ilgisi çekebilmek için çizgi film şeklinde de yer verilmiş. Ayrıca kelebeklerin yaşam döngüsünü gösteren bir showroom da yer alıyor.

Müzenin dekorasyonu amacına oldukça uygun halde yapılmış. İçerisine girdiğinizde farklılığı hissedebiliyorsunuz. Bir mağara içerisinde böcekleri keşfetmek için gezdiğinizi düşünebilirsiniz.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Çocukların hayvan sevgisi ve bahçe veya botanik konularına ilgilerini arttırmak amacıyla öğrenci grupları bahçeyi ziyaret ediyor.

Eğer yaz dönemi dışında bir ziyaret gerçekleştirecek olursanız, mutlaka bu tür bir gruba denk gelmeniz mümkündür. Bahçede bulunan eğitmenler tarafından çocuklara kelebekler ve diğer böcek, bitki türleri hakkında bilgi veriliyor.

Dersliklerde sunumlar ve bir takım çizgi filmler seyrettiriliyor. Bahçenin hayvan ve bitki sevgisini aşılamaya yönelik bir eğitim mecrası olarak da kullanılması oldukça hoş.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Saat 09:30’da açılıyor ve saat 17:30 sularında da kapanıyor. Büyük bir alan olduğu için biraz erkenden gitmenizde fayda var. Bu yüzden kapanış saatine yakın bir vakitte gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Giriş ücreti: Tam: 60 TL. – Öğrenci: 30 TL.

Şehit ve Gazi yakını, Engelli: 20 TL.

DipNot: Burada Müze Kartı geçmemektedir.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Sille Parsana,İsmail Kaya Cd. No:206, 42250 – Selçuklu / Konya

Telefon: (0332) 211 1120

Nasıl gidilir?: Havaalanından, otogardan ve tren garından 20 dakikada taksinizle kelebek bahçesine ulaşmanız mümkündür. Otogardan Fatih ışıklar minibüsünü de kullanarak vadiye ulaşabilirsiniz. Otobüsle vadiye ulaşmak isteyenler 47 numaralı hatta Kültürpark ve Yazır hareket merkezinden binerek vadiye gelebilirler.

Konum Bilgisi