Küçüksu Kasrı | Nerede, Nasıl Gidilir ve Kahvaltı Fiyatları

Üsküdar da Anadolu hisarının incilerinden biri olan Küçüksu Kasrı büyüleyici yapısıyla kendisine hayran bırakan hoş bir mimariye sahip. Kısaca Özetlersek Tarihi çok eskilere uzanır. 17. yüzyıldan başlayarak çeşitli kaynaklarda addı ‘Bağçe-i Göksu’ olarak geçmektedir. 18. yüzyıldan başlayarak yoğun bir yapılaşma izlenmektedir.

Sultan I. Mahmud Döneminde (1730-1754) Divittar Mehmed Paşa, padişah için bu Hasbahçe’nin deniz kıyısına iki katlı ahşap bir saray yaptırmış, bu yapı III. Selim (1789-1807) ve II. Mahmud (1808-1839) dönemlerinde de onarılarak kullanılmıştır. Bu tarihin devamını aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde ise eşsiz kahvaltıların verildiği yoğun talep gören bir yere dönüşmüş. Bu iyi bir şey mi, kötü bir şey mi bilinmez ama burada sabah kahvaltısı bir başka. Denize sıfır mimarisi, boğazı ve denizi yakından izleme keyfi ile güne başlamak bir başka. Sizi daha da meraklandırmadan, Küçük Su nerede, nasıl gidilir, fiyatları neler bir bir paylaşalım.

Küçüksu Kasrı Hakkında Kısaca Tarihi Bilgiler

Sultan Abdülmecid Dönemi (1839-1861), özellikle saray ve kasır mimarlığında batılı biçimlerin tercih edildiği yıllardır. Abdülmecid, Dolmabahçe ve Ihlamur yapılarında uygulattığı yenilikleri, Küçüksu Kasrı’nda da uygulatmış, eski ve ahşap yapıyı yıktırarak yerine bugünkü kasrı yaptırmıştır.

Küçüksu Kasrı İçi
Küçüksu Kasrı İçi

1857`de hizmete giren yeni Küçüksu Kasrı’nın mimarı Nikogos Balyan’dır. Bodrumuyla birlikte üç katlı olan kasır, 15×27 m.lik bir alan üzerine yığma tekniğiyle ve kargir olarak yapılmıştır. Bodrum katı kiler, mutfak ve hizmetçilere ayrılmış, diğer katlarsa bir orta mekâna açılan dört oda biçiminde düzenlenmiştir. Bu özelliğiyle geleneksel Türk evi plan tipini yansıtan yapı, genellikle dinlenme ve av amaçlı olarak kullanılan bir “biniş kasrı” niteliğindedir.

Devlete ait diğer saray yapılarının tersine yüksek duvarlarla değil, dört yönde kapısı olan ve döküm tekniğiyle yapılmış zarif demir parmaklıklarla çevrilidir. Abdülaziz Döneminde (1861-1876) cephe süslemeleri elden geçirilen yapı, zaman zaman çeşitli onarımlar görerek günümüze ulaşmış, ancak bu arada eski saraydan kalan ve çeşitli işlevlerdeki ek yapılarını yitirmiştir.

Küçüksu Kasrı Kapısı
Küçüksu Kasrı Kapısı

Kabartmalarla süslü ve hareketli deniz cephesinde, bu cepheye yaslanmış şadırvanlı küçük havuzunda, merdivenlerinde çeşitli batılı süsleme motifleri kullanılmıştır. Oda ve salonlar değerli sanat eserleriyle döşenmiş, bu iş için Viyana Operası dekoratörü Sechan görevlendirilmiştir.

Alçı kabartma ve kalem işi süslemeli tavanları, bir şömine müzesini andıran birbirinden farklı renk ve biçimde, değerli İtalyan mermerleriyle yapılmış şömineleri, her bir odada ayrı süslemeli ve ince işçilikli parkeleri, çeşitli Avrupa üsluplarındaki mobilyaları, halı ve tablolarıyla eşsiz bir sanat müzesi niteliğindeki Küçüksu Kasrı, Cumhuriyet Döneminde de bir süre devlet konukevi olarak kullanılmış ve günümüzde bir müze-saray işlevi kazanmıştır.

1994 yılında kapsamlı ve çağdaş bir restorasyon gören Küçüksu Kasrı, halkın ziyaretine açık tutulmaktadır. Hemen yanı başındaki iskele, çeşme meydanı ve özgün bahçe tarihsel ve eskiden olduğu gibi halkın eğlenip dinlenebildiği bir mesire kimliğine kavuşmuştur.

Ziyaret Saatleri ve Kahvaltı ve Giriş Ücreti 2023

Küçüksu Kasrı’na giriş ücretleri: Tam bilet 50 lira, öğrenciler içinse 20 liradır.

Küçüksu Kasrı ziyaret günleri ise: Pazartesi ve Perşembe günleri hariç, ziyaret saatleri 09:00 ile 17:00 arasındadır.

Kahvaltı Fiyatı: Sınırsız kahvaltı 200 ila 250 Tl. arasındadır.

Kahvaltı Saati: Hafta sonları sabah 09:00 ile öğlen 13:00 arasındadır.

Mekan çok büyük değildir eğer kalabalık gidecekseniz erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Küçüksu Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Anadolu Hisarı Üsküdar – Beykoz / İstanbul
Tel: (0216) 332 33 03

Aracınız İle: Anadolu Yakası sahil yolundan Göksu Mahallesi’ne gidebilirler. Avrupa Yakasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçip Anadolu Hisarı sapağından sapıp sahile indiğinizde Küçüksu Kasrı karşınıza çıkacaktır.

Toplu Taşıma İle: Eminönünden Kadıköy’e geçip, Kadıköy’den kalkan 15F, Üsküdar’dan hareket eden 15, 15H, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T, 15Y ve 15ŞN numaraları otobüslere binip Küçüksu durağında inmelisiniz. Duraktan 200mt. kadar yürükten sonra karşınıza çıkacaktır.

Konum Bilgisi