Kuzey Işıkları Nedir? Nerede ve Ne Zaman Görünür?

Kuzey Işıkları Nedir?
Kuzey Işıkları Nedir?

Dünya üzerinden birbirinden değişik doğa olaylarının yaşandığı bir hakikat. Buranın bir diğer adı ise (Kutup ışıkları). Bu hakikat manzumeleri içerisinde en çok dikkati çeken ve insanları etkileyici tarafı en baskın olay, Kuzey Işıkları denilen ve Kutup bölgelerine yakın ülkelerden izlenebilen eşsiz ışık dalgalanmasıdır.

Güneşten gelen yüklü taneciklerin Kuzey bölgelerindeki manyetik alanlarla etkileşime girer ve Kuzey Işıkları denilen mucizevi doğa olayı gerçekleşir. Yeşilden sarı tonlara kadar birbirinden değişik tondaki renklerin mavi ve berrak gökyüzünü kaplayarak ilerlemesi, birçok kişinin ömrü hayatında görüp görmek isteyebileceği, benzersiz bir ışık senfonisidir.

Kuzey Işıkları ne zaman görünür?

İnsanları kendine hayran bırakan doğa olaylarını her zaman temaşa edebilmek asla mümkün değildir. Zaten süreklilik arz eden bir şeyin nadirattan sayılması mümkün olmaz ve insanları etkileyici sihrinden bahsedilmez. Alışkanlıklar, hayatın akıcılığını bayatlaştırır ve nefes alınan her anın aslında bir mucize olduğunu unutturur.

Kuzey Işıkları ne zaman görünür?
Kuzey Işıkları ne zaman görünür? (Kutup ışıkları)

Dünya üzerindeki görmeye alışık olmadığımız doğa olayları sayesinde her zerresinde bir mucizenin varlığına tanık olmamız gereken bir hayatı yaşadığımızı hatırlarız. Bu bakımdan Kuzey Işıkları’nı görmek, hayatın mucizelerine tanık olmak açısından oldukça değerlidir.

21 Eylül ile 21 Mart arasında görünen ve izleyicilerine tatmin edici bir gösteri hazırlayan Kuzey Işıkları, bazı senelerde ortaya çıkmayabilir. Ancak hemen hemen her senenin ilgili tarihleri arasında ortaya çıkmaları mümkündür. Şanslıysanız, gösteri sizi mutlu edecek kadar uzun sürer.

Kuzey Işıkları 2022 ve 2023’de görünecek mi?

Kuzey Işıkları’nın (Kutup ışıkları) nerelerden çok daha iyi izlenebileceğine geçmeden evvel, bu konu ile alakalı çokça merak edilen bir sualin cevabını verelim. 2022 ve 2023 senelerinde Kuzey Işıkları’nın görünüp, görünmeyeceği merak konusu.

En azından diğer senelere oranlanması halinde 2022 ve 2023 için Kuzey Işıkları’nın görünme ihtimali daha düşük olarak gösteriliyor. Bunun nedeni, güneşin her 11 senede bir girdiği bir döngü. Buna, solar minimum döngüsü denir ve bu döngüye giren güneşin aktiviteleri azalır. Bu nedenle, kışlar çok daha sert ve çetin geçer. Ancak güneşin bu evreye girmiş olması demek, asla Kutup Işıkları’ndan mahrum kalınacak demek değildir.

Kuzey Işıkları nerede görülür?

Merak edilen en önemli konulardan biris; Kuzey ışıkları nerede ve nerelerde görülür. Bir diğer adıyla Kutup Işıkları’nın izlenebilmesi için berrak bir gökyüzüne ihtiyaç var. Yani gökyüzünde ışıkların görülmesini engelleyecek bir bulut grubunun olmaması önem ifade eder.

Solar minimum dengesine giren güneşten dolayı berrak bir gökyüzü ile karşılaşmak daha zor olabilir. Ancak Kutup’a yakın bölgelerin iklimsel koşullarından dolayı gökyüzü her an berrak ve parlaktır. Bu Işıklar da bu bölgelerde gerçekleşir. Mucizeye tanıklık etmek isteyenlerin Kuzey’e veya Güney’e doğru seyahat etmesi gerekecek. En iyi yerler ise şunlar…

Kuzey Işıkları nerede görülür?
Kuzey Işıkları nerede görülür?

Kuzey Işıklarını Görebileceğiniz Ülkeler

En net şekilde görebileceğiniz ülkeleri bu listemizde sizler için bir araya topladık.

1. Svalbard Adası – Norveç

Norveç Finlandiya
Norveç Finlandiya

Norveç’in kuzeyinde yer alan ada, Kuzey Işıkları’nın görülebileceği en iyi yerlerden biridir. Kasım Şubat ayları içerisinde ışıklara şahit olmak mümkün. Görme şansınız arttırmak için yüksek tepelere çıkmak ve buralarda konaklamak tercih edilebilir. Adada gemi turları da düzenleniyor. Kutup ayısı, mors ve ren geyikleri görmek isteyenler turistler için düzenlenen turlara katılabilir.

2. Kakslauttanen Köyü – Finlandiya

Kuzey Kutup Işıkları Finlandiya
Kuzey Kutup Işıkları Finlandiya

Norveç ile Finlandiya, İskandinav yarımadasında bulunun iki kuzey ülkesi. Işıkların en net ve eşsiz şekilde izlenebileceği bu iki ülke arasında bir tercih yapmak gerekir. Finlandiya’nın Kakslauttanen beldesinde, Kuzey Işıkları turizmi eşsiz bir konsept içerisinde sunulur. Eskimo evlerinde konaklama imkanı sunulur ve üst kısımları camdan inşa edilen evlerden Kutup Işıkları’nı seyretmek ayrı bir keyif verir. (Giriş fotoğraflarımız bu evlerden oluşmakta.)

3. Jukkasjärvi Köyü – İsveç

Jukkasjärvi İsveç

Kuzey Işıkları’nı izlemek isteyenlerin takip edebilecek diğer bir rota da İsveç sınırları içerisinde. Jukkasjärvi bölgesinde Kuzey Işıkları’nın çıktığı gün ve saatlerde turlar düzenlenir. Bu turlar ile en tepe noktadan Kuzey Işıkları çok net bir şekilde izlenebilir. Ayrıca, Işıkların olmadığı dönemlerde, bir yıldız geçidi haline dönüşen gökyüzünü seyretmek için de turlar yapılır.

4. Kanada’nın kuzey eyaletleri

Newfoundland
Newfoundland

Kutup Işıkları’nı net bir şekilde seyretme imkanı sunan bir başka bölge de Kanada’nın kuzey kesiminde yer alan eyaletlerdir. Genelde tercih edilen rota Newfoundland bölgesidir; ancak alternatif olarak Nova Scotia da seçilebilir.

Kanada’nın tek dezavantajı uzun bir uçuş saatinden sonra ulaşılabilir olmasıdır. Bu nedenle daha kısa bir seyahat düşünenler için İskandinav bölgesindeki ülkelerden biri tercih edilebilir.

Burası gibi daha bir çok keşfedilmeyi bekleyen eşsiz yerler mevcut. Yurt dışında görülmesi gereken yerlere de bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.