Maden Deresi ve Şelalesi Sakarya
Maden Deresi ve Şelalesi Sakarya

Maden Deresi ve Şelalesi ‘nin o eşsiz güzelliğini sizlerle buluşturmak istedik. Sakarya, Karasu’da bulunan bu doğa harikasına gelin birde yakından bakalım. Rüzgarlara, güneşi kapatan yağmur bulutlarına ve ıslaklığa rağmen güzelliğini yitirmeyen bir yere, Maden Deresi’ne davet ediyoruz sizleri. Zengin maden yatakları ilgiye, yeşil doğası sevgiye muhtaç Maden Deresi’ne….pazar günlerinden birinde Maden Deresi’ne gitmelisiniz. İçinizin soğuktan titremediği bir sabah erken kalkmak şartıyla gideceğiniz Maden Deresi, doğasıyla konuklarına huzur veren, kısa tatil programı için ideal bir yer.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Son zamanlarda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de en merak ettiği bölgeler arasına girmiştir. Maden Deresi’nin olduğu bölgede bir zamanlar Fransızlar tarafından işletilen madenler  varmış. Fakat 1914 yılında Fransızlar bu bölgeyi terk etmiş. Bu sebepten dolayı bu nokta Maden Deresi olarak anılıyor. İstanbul’a yakın günübirlik bir gezi yapmayı planlıyorsanız aileniz veya dostlarınızla birlikte Maden Deresi’ne gidebilir, doğanın bilinmeyen bu farklı yüzünü keşfedebilirsiniz.

Maden Deresinin Doğal güzelliği, Dinlenme alanları, Mesire Yerleri , Doğal Alabalık Tesisleri, Şelalesi ve Akarsuyu insanların yorgunluklarını atmada ve Güzel bir tatil yapmalarında en büyük etken olmaktadır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bezeli bir derede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yer.

Maden Deresi ve Şelalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Durmadan akan şelalesi, tarihi mağarası ile gezip dinlenirken bir yandan da tarihe tanıklık edeceksiniz. Maden Deresi oldukça sık bir ormanlık alan içerisinde derince bir vadinin içinde akan derenin sağ ve sol kıyılarında kayın, kestane ve çınar ağaçları arasında bulunan patikalar, yürüyüş için oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır. Patikayı takiben kayalıklar üzerinde çeşitli mağara girişlerinin bulunduğu bölgede Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır.

Maden Deresi ve Şelalesi

Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Ayrıca alabalık ve sazan balığının bulunduğu derede olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Tünel ve dağ kısmındaki yol doğa severler ve macera arayanlar için bulunmaz bir fırsat.

Çevresinde tarımla uğraşan insanlar var oralardan taze meyve-sebzelerde alabilirsiniz. traking  yapmak, bu doğa harikası yerde güzel bir kahvaltı yapmak, doğayla iç içe eğlenceli vakitler geçirmek için sizde mutlaka bu gizli cenneti ziyaret etmelisiniz.

Maden Deresi ve Şelalesi Tırmanış

Maden Deresi ve Şelalesi Tırmanış
Maden Deresi ve Şelalesi Tırmanış

Piknik alanından şelaleye doğru çıkabiliyorsunuz. şelaleye  tırmanış derenin içinden yapılabiliyor. Derenin içinden geçmek için yanınızda kaymayan bir ayakkabı olmalı. Akan su epey soğuk. eskiden dere suyuna girmek haricinde bir seçeneğiniz yokken; şimdi dere içinde açılan yolları kullanarak da yer yer karadan yer yer sudan ilerleyebiliyorsunuz. birde dar ve tehlikeli mağara ve geçitlerle de şelaleye çıkabilirsiniz. Mağaralar ve taş balkonlar ise yaklaşık bir insan boyunda ve bir kişinin geçebileceği genişlikte. Ama yine bu mağara ve balkonlarda bölge bölge çok darlaşıyor. Hatta sırt çantanızı elinize alıp elleriniz ve dizlerinizi yere verip, emekleyerek ilerlemeniz gerekiyor. yükseklik korkusu olanlar kalp hastalıkları vb. sorunları olan kişiler uzak durmalı.

Şelale’nin Şifalı Suyu

Maden Deresinde bulunan şifalı su özellikle, sedef hastalıkları, mide ağrıları ve yaraların iyileşmesinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Tabi su görüntüleri ve doğal kaynamaların en güzel örneği olan şifalı su bir çok hastalığa şifa kaynağı olmuş ve dört mevsim ziyaretçiler ile dolup taşmıştır. Sakarya Maden Deresinde bulunan şifalı su ile Maden deresi mevkiin de bulunan kaplıcalar çevresi ormanlarla kaplı nezih bir dinlenme yeri.

Maden Deresi ve Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?
Maden Deresi ve Şelalesi

Maden Deresi ve Şelalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Giriş ücreti: Araç başı 20 TL ücret talep edilmektedir..

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü saat: 08:00 – 19:00 arası ziyarete açıktır.

Şelale Çevresinde Konaklama

Maden deresi bölgesine giriş ücretli. Araba başına 15 TL gibi bir ücret alınıyor. Buraya giderken yiyeceğinizin yanınızda olmasında fayda var. Bölgede çeşmede var ama çok ihtiyacınız olursa dere suyundan da içebiliyorsunuz. Ama yine de yanınızda soğuk suyunuz olmalı. aslında burada konaklamak için bir pansiyon yok eğer yanınıza çadırınızı almadıysanız. Antik Maden Tesisleri işletiliyor. ama otel kısmı bitirilememiş. tesiste bir de restoran bulunuyor. Burada alabalık yeme şansınız var.

Antik Maden Tesisleri Telefon: 0 212 662 9292

Maden Deresi ve Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Akpınar, Pk: 54800 – Kocaali / Sakarya

Maden deresi; Sakarya ilinin, Karasu İlçesinde bulunmaktadır.

Maden Deresine TEM Otoyolundan İstanbul tarafından geliyorsanız; Hendek Adapazarı çıkışından çıkarak, Ankara yönünden geliyorsanız Hendek çıkışından çıkarak ulaşabilirsiniz.

Adapazarı üzerinden gelirken ise; TEM Adapazarı çıkışından çıkıp önce Adapazarı’na varıyorsunuz. Buradan Karasu istikametine devam ediyorsunuz. Adapazarı Karasu sapağı 50 km. Karasu’yu geçip Kocaali’ye devam ederken sağda bulunan Maden Deresi/Şelale tabelası ile Kuyumculu Köyü’ne dönüyorsunuz. Kuyumculu Köyünden itibaren Maden Deresi ve Şelalesi tabelasını takip edebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.