Maral Şelalesi Artvin

Artvin’in en çok gezilen ve merak edilen yerlerinin başında gelen Maral Şelale’si hakkında genel bilgiler, nerede ve nasıl gidilir, giriş ücreti ve ziyaret saatleri yazımızın devamında. Doğu Karadeniz’in son zamanlarda en çok merak edilen ili Artvin. Bizde bu ilgiye duyarsız kalamadık ve araştırmalarımıza başladık.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Şelalenin Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Maral Şelalesi Hakkında Bilgi

Doğu Karadeniz’in son zamanlarda en çok merak edilen ve yerli turist çeken yerlerinden birisi Artvin. Artvin’in en çok merak edilen ve gezilen yerlerinden birisi de Maral Şelalesi. Şelale eşsiz ve büyüleyici güzelliği ile tam bir doğa harikası. Doğal güzelliklerine hayran kalınası bir ülke de yaşadığımızı, böyle yerleri görünce tekrar fark ediyoruz.

Marşal Şelalesi, 65 metre yükseklikten dökülen, muhteşem bir manzara ve güzelliği size sunan, Artvin gezinizde kesinlikle görmeniz gereken eşsiz bir yer. Maçahel Vadisi içerisinde bulunan Şelaleyi yemyeşil Ladin ve Kayın ağaçları bir örtü gibi örtmüş. Tertemiz doğasını da söylemeden edemeyeceğim. Nefes aldıkça gençleşiyoruz adeta. Ciğerlerimize doğan temiz hava sizi daha da enerjik ve daha da yaşam dolu yapıyor.

Unutmadan hemen söyleyeyim; Şelaleden dökülen su aşağıda bir göl oluşturuyor. Bu gölde yüzme şansınız da var.

Maral Şelalesi hakkında en dikkat çekici özellik ise; 2005 yılında UNESCO’nun “İnsan ve Biyoküre Programı” çerçevesinde Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi ilan edilmesi.

Son cümlemi de Maçahel Vadisi hakkında kurmak istiyorum. Vadi, Düzenli, Efeler, Maral, Uğurlu ve merkez yerleşim Camili olmak üzere beş köyden oluşmakta ve Gürcistan’a komşu.

Maral Şelalesi’ni Gezmek İsteyenlere Öneriler

-Karadeniz’in yağışlı bölgelerinden biri olduğu için yanınızda yağmurluk türü bir kıyafetiniz bulunsun.

-Yolun yaklaşık 1 Kilometrelik kısmını yürümek zorunda olduğunuzdan yürüyüşe uygun kıyafet ve ayakkabılar giyin.

-Şelalenin oluşturduğu göle girme fikriniz olmasa da gördükten sonra bu fikriniz değişebilir. Yanınıza suya girmek için ( en azından dizinize kadar girmek için ) bir kıyafet bulundurun.

-Sırt çantanız kesinlikle olsun. İçerisinde su, atıştırmalık yiyecekler, ilaçlarınız vb. şeyleri taşıyabilirsiniz.

-Yol oldukça dar ve ulaşımı zor. Başınıza gelebilecek aksiliklere ( Lastik patlaması vb. ) durumlara karşı hazırlıklı olun.

-Köyde bulunan yaşlılar ile kesinlikle sohbet edin. Daha önce buraya gelen TV Kanalları bu yaşlılar ile bölge hakkında röportaj yapmışlar. Muhakkak sizinle de bol bol sohbet edeceklerdir.

Yenmesi Gereken Yöresel Lezzetler

Maral Şelalesi yakınlarındaki yöresel lezzet mekanlarında karnınızı doyururken Artvin yöresine ait çok ünlü lezzetleri tatmanızı öneriyoruz.

Kalaco: Görüntüsü kumağa çok benzeyen bu lezzet; süzme yoğurt ve mısır ununun kaynatılması ile hazırlanır. Yanında armut pekmezi ve bal ile tüketilen enfes bir kahvaltılık olan Kalaco başta Maral Şelalesi etrafında olmak üzere Artvin’in hemen her bölgesinde tüketilebilecek bir lezzettir.

Kuymak: Karadeniz’e gelinir de kuymak yenmeden dönülür mü? Kuymak, Karadeniz dendiğinde akla gelen ilk lezzet olur. Bu nedenle Maral Şelalesi yakınlarında kahvaltı yapacaksanız tadı ile damağınızda unutulmaz bir haz ortaya çıkaracak kuymağı mutlaka denemelisiniz.

Silor: Yoğurtlu silor olarak da bilinen bu lezzet sadece Artvin’de karşılaşabileceğiniz bir yufka yemeğidir. İncecik açılan yufkaların sarılarak dürüm haline getirildikten sonra doğranması ile elde edilen silor; mantı gibi haşlanarak yoğurt ve tereyağı eşliğinde tüketilir. Maral Şelalesi’ni ziyaret edenler için silor vazeçilmezdir.

Konaklama İmkânları

Karadeniz yaylaları ve şelaleleri diğer bölgelerdeki muadillerine nazaran konaklama konusunda daha çeşitli seçenekler sunar. Bu anlamda Maral Şelalesi’nin yanı sıra otel ve pansiyonlar bulabilirsiniz.

Adını Maçahel vadisinden alan ve şelaleye sadece 2 km mesafede bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayarak doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğinizi ifade etmek gerekir. Maçahel Vadisi üzerinde kurulmuş otel ve pansiyonların ekonomik olduğunu ifade etmek gerekir.

Ortalama 350-400 TL arasında gecelik konaklama ücretleri bulunan bu oteller doğal malzemeden inşa edilen eşsiz mekanlardır. Üstelik şelaleye oldukça yakın bir yerde bulunuyor olmaları bu otellerin ciddi manada tercih edilmesini sağlar.

Ziyaret Saatleri ve Giriş ücreti

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti alınmaktadır. Aksi bir durumda buraya ücret bilgisi yazılacaktır.

Ziyaret saatleri: Şelale haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Akşam saatlerinde bu alanda gezmemeniz yabani hayvanlarla karşılaşmamanız açısından önemlidir.

Maral Şelalesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Maralköy Köyü – Borçka / Artvin

Nerede: Marşal Şelalesi, Düzenli, Efeler, Maral, Uğurlu ve Camili köylerinden oluşan Maçahel Vadisi içerisinde bulunur.

Nasıl Gidilir: Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Maralköy’ünde bulunan Maral Şelalesi; Maçahel Vadisi olarak adlandırılan ve 5 köyü içerisinde bulunduran bir bölgededir. Doğu Karadeniz coğrafyasının enfes özelliklerini barındıran bu yönü ile de görenleri kendine hayran bırakmayı başaran Maral Şelalesi’ne gitmek için özel araçlarınızı kullanabileceğiniz gibi köy dolmuşları ile de buraya ulaşabilirsiniz.

Özel araçlarınızla şelaleye ulaşmak için Borçka merkezinden 54 km uzaklıktaki şelaleye doğru yol alabilirsiniz. Özel aracınız yoksa Merkez Camili köyüne gitmek için köy dolmuşlarını tercih edebilirsiniz. Merkez Camili köyüne vardıktan sonra yerel halktan yardım alarak şelaleye ulaşabilirsiniz.

Maral Şelalesine ulaşmak için bir başka yöntem de konaklayacağınız otelden transfer için hizmet talep edebilirsiniz. Konaklayacağınız otelin imkânlarına göre kolaylıkla faydalanabileceğiniz bu hizmet sayesinde Maral Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz. Son seçenek olarak Artvin’de araç kiralayarak buraya ulaşabileceğinizi ifade edebiliriz. Ehliyetiniz yoksa şoförlü araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak bu doğa harikasını keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Bilgisi