Ana sayfa Yurtdışı Gezi Rehberi

Halen Medeniyetle Tanışmamış Vahşi 10 Kabile

Medeniyetle Tanışmamış Vahşi 10 Kabile
Medeniyetle Tanışmamış Vahşi 10 Kabile

Gelişmişlikten uzak kabile nedir? kısaca açıklayalım; Medeniyet, insanoğlunun daha kaliteli ve insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması adına gereklidir. İnsanın medeni bir varlık olduğu ve bu çerçevede yaşaması gerektiği herkesçe kabul görür. Ancak dünyada öyle topluluklar var ki henüz medeniyetin ne olduğu konusunda en ufak bir bilgileri dahi yok! Gerek toplumsal gerek inanç kaynaklı kabuller gereği dünyada pek çok kabile/topluluk geleneksel yaşam şekillerini sürdürmeyi uygun görür.

Halen Medeniyetle Tanışmamış Vahşi 10 Kabilenin Listesi

Sizin için hazırladığımız bu rehberde halen medeniyetle tanışmayı başaramamış vahşi 10 kabile ile tanışmanızı sağlayacağız. Uzaktan bakıldığında çok tehlikeli olarak görülseler de bu kabilelerin aslında sanıldığı kadar tehlikeli olmadıklarından bahsetmek gerekmektedir. Şimdi sıra bu kabilelerle tanışmakta!

1. Surma Kabilesi

Surma Kabilesi
Surma Kabilesi

Etiyopya sınırları içerisinde bulunan Omo Vadisi havasında yaşayan Surmalar, medeniyetle tanışmamış ya da medeniyeti reddetmiş topluluklardan bir tanesi olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. Bu kapsamda oldukça ilgi çekici olan bu kabileyi farklı kılan dövmeleri ve takılarıdır. Yeniliğe ve moderniteye karşı duruş sergileyen bu kabilenin 2 ana kolu vardır. Suriler ve Mursilerin oluşturduğu kabilede yaşam şeklinin genelde aynı olduğunu ifade edebiliriz.

Ölümcül dansları bulunan ve kadınların alt dudaklarını keserek dudaklarına yerleştirdikleri tabaklarla dikkat çeken bu kabile dünyanın en ilginç topluluklarından bir tanesi oluyor.

2. The Jackson Whites

The Jackson Whites
The Jackson Whites

18. yüzyılda Avrupalıların Kuzey Amerika’da gerçekleştirdikleri istilalar sonrasında pek çok koloni sömürge olmayı kabul etmiştir. Ancak Jackson White kabilesi buna karşı çıkmıştır. Esareti kabul etmeyen ve bu yönüyle uzlaşmaya bu kabile dünyanın en ilginç kabilelerinden bir tanesidir. Bugün toplamda 5000 kişilik bir topluluk olarak da bilinen the Jackson White listemizde yer almayı başaran oldukça farklı kabilelerden bir tanesidir.

3. The Lone Brazilian

The Lone Brazilian
The Lone Brazilian

Bu kabile, adından da anlaşılabileceği üzere Brezilya sınırları içerisinde yer almaktadır. Amazon Ormanları içerisinde yaşam alanı bulan the Lone Brazilian tamamı erkeklerden oluşan bir kabiledir. Pek çok seyyah ve bilim insanının tanışma fırsatı bulduğu bu kabilenin dünyanın en izole topluluklarından bir tanesi olduğundan söz etmek gerekir. Modern yaşama aykırı tarzları ve çıplak vücutları onları farklı kılan en önemli konulardan bir tanesi olacaktır. Bu nedenle de the Lone Brazilian ile mutlaka tanışmanız gerekmektedir.

4. The Man of The Hole

The Man of The Hole
The Man of The Hole

Listemizde kabile ve topluluklara yer vermeyi arzu etsek de bu yalnız adamın enteresan hikayesi aslında listemizde bir istisna yapmamıza neden oluyor. Brezilya sınırları içerisinde yalnız başına yaşayan bu yalnız adamı farklı kılan özelliği bir kabilesinin olmamasıdır. En az 15 yıldır Brezilya’da yağmur ormanlarında yaşayan bu adamın kabilesinin bir şekilde ortadan kaybolduğu ifade ediliyor. Yaşam alanını tesis ederken açtığı deliklerden dolayı bu adı alan the Man of the Hole ile alakalı hangi dili konuştuğuna dair bir bilgi de yoktur.

5. ISHİ – The Last of the Native Americans

The Last of the Native Americans
The Last of the Native Americans

ABD sınırları içerisinde bulunan Kaliforniya Eyaleti’nde yaşayan Yana Kabilesi geçmişte çok kalabalık olsa da bugün sadece 1 kişi tarafından temsil edilir. Avrupalılar tarafından ‘Son Vahşi Hint’ olarak da tanımlanan Ishi Avrupa ve Amerikan kültürlerini reddediyor. Bu yönüyle de kendine has bir yaşama sahip olduğunu kanıtlıyor.

6. The Brazilian Kabilesi

The Brazilian Kabilesi
The Brazilian Kabilesi

Brezilya’da bulunan kabilelerden sadece bir tanesi olan bu kabile de modern yaşama meydan okuyan topluluklardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. Brezilya’da yaklaşık 900 bin yerli var. Bu yerlileri çok büyük bir kısmı da birbirinden bağımsız bir şekilde yağmur ormanlarında yaşıyor. Dünyadaki kabilelerin neredeyse yarısı Brezilya’da yağmur ormanlarında yaşıyor. Bu da modern yaşamdan izole olmayı ve bu bölgedeki çok ciddi kabile performansını gözler önüne seriyor. Yaşam şekilleri oldukça farklı olan bu kabileyi de daha yakından bir incelemenizi öneriyoruz.

7. The Korowai Kabilesi

The Korowai Kabilesi
The Korowai Kabilesi – Halen Medeniyetle Tanışmamış Vahşi 10 Kabile

Endonezya sınırları içerisinde kalan bölgede yaşayan ve oldukça farklı yaşam tarzlarına sahip olan bu topluluğu diğerlerinden ayırt eden pek çok özelliği var. 1970 yılında bir arkeolog tarafından keşfedilen bu topluluktan hiç kimse haberdar değildir. İzole yaşamları ve insanların yaşam standartlarına çok uzak uygulamaları nedeniyle bu topluluğun oldukça farklı bir kabile olduğundan söz etmek gerekir.

Dünyanın en yüksek ağaç evleri ve insan yeme konusundaki ritüelleri sayesinde dikkat çeken bu kabile kendi bölgesinin en farklı topluluklarından bir tanesi oluyor.

8. The Mashco-Piro Kabilesi

The Mashco-Piro Kabilesi
The Mashco-Piro Kabilesi

Peru sınırları içerisinde kalan Amazon Ormanları içinde yaşam süren ve dünyadan soyutlanmış bir şekilde hareket eden bu kabile modern yaşama karşı hareket ediyor. Turistlerin ilgi dolu bakışlarına maruz kalan bu kabile çok yakın bir döneme kadar farkında dahi olunmayan bir topluluktur. Kabilenin çok yakınına şu ana kadar yaklaşan 1 kişi olsa da uzaktan çekilen fotoğraflar kabile hakkında bilgi vermeyi başarıyor.

9. Pintupi Nine Kabilesi

Pintupi Nine Kabilesi
Pintupi Nine Kabilesi

Pinputi 9 Kabilesi olarak da bilinen bu kabile Batı Avusturalya’da yaşıyor. Toplam 9 kişiden oluşan bir kabile olsa da bu topluluğun 1984 yılına kadar keşfedilmemiş olduğunu ifade etmek gerekir. Toplumdan soyut bir şekilde yaşamaları ve eski geleneklerini sürdürüyor olmaları bu kabile ile alakalı en ilginç bilgilerdir. Gibson Çölü’nde yaşayan bu farklı topluluk oldukça ilgi çekici ve modern yaşamdan uzak 9 kişilik kabiledir.

10. The Sentinelese Kabilesi

The Sentinelese Kabilesi
The Sentinelese Kabilesi

Dünyanın en izole kabilesi hiç şüphesiz bu kabiledir. Hindistan ve Tayland arasında bulunan Kuzey Sentinel Adası’nda yaşam süren bu topluluk yaklaşık 500 kişilik bir kabiledir. Kabileyi enteresan kılan modern yaşamdan uzak durmalarının yanı sıra kendilerine yaklaşanlara oklarla saldırmalarıdır. Yaklaşanların ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bu kabilenin tehlikeli olması nedeniyle çok ziyaret edilmemesi gereken kabilelerden bir tanesidir. Halen Medeniyetle Tanışmamış Vahşi 10 Kabile için elimizden geldiğince kısa ve öz bir liste hazırlamaya çalıştık. Eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın. :)