Mençuna Şelalesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – ARTVİN

Mençuna Şelalesi hakkında genel bilgiler yanı sıra, nerede? nasıl gidilir? Yeme – içme ve konaklama hizmetleri gibi merak edilenler bu yazımızda. Artvin’in güzelliklerini tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Karadeniz’in en güzel şelalelerinden biri olan, aynı zamanda Artvin’in de en çok gezilen yerlerinin başında gelen Mençuna Şelalesi’nden bahsedeceğiz.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Şelalenin Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Mençuna Şelalesi Tanıtımı

Doğal bir oluşum sonucunda ortaya çıkan Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunuyor. Karadeniz’deki sayısız güzellikten sadece birisi. Güzelliği ile sizi büyülemeyi başaracağından en ufak şüphemiz yok. Simsiyah kayaların üzerinden akan suyun oluşturduğu bembeyaz köpükler görsel bir şölen sunuyor.

Şelale üst ve alt kısım olarak 2 parça şeklinde tanımlanabilir. Alt kısımda su yaklaşık 10 metre yükseklikten akıyor ve 2 kola ayrılıyor. Üst kısım ise yaklaşık 80 metre yükseklikten akıyor. Akan suyun aşağıdaki kayalara çarpması oluşan köpükler ve ortaya çıkan görüntü sizi adeta hipnoz ediyor. Baktıkça bakasınız geliyor.

Alt kısımda bulunan şelalenin üzerinde karşı tarafa geçebilmeniz için yapılan asma köprü şelaleye ayrı bir estetik, ayrı bir güzellik katmakta.

Peki bu şelale ne zaman gezilmeli? Sorusu aklınıza gelebilir. Karlar eridikten sonra, yani Nisan – Mayıs aylarında su çok şiddetli akıyormuş. Bu zamanlar şelale kesinlikle daha güzel oluyordur. Ayrıca her yıl Mayıs ayının 15’inden sonraki Pazar günü burada şenlikler yapılmakta. Yani burayı gezmek için en uygun tarih Mayıs ayı diyebiliriz.

Yenmesi Gereken Yöresel Lezzetler

Şelale etrafında bulunan mekânlarda karnınızı doyurabileceğiniz gibi yöresel lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz. Peki, Artvin’in yöresel lezzetleri arasından hangilerini tercih etmelisiniz?

Mısır Ekmeği: Karadeniz’in hemen her yerinde bulabileceğiniz bu lezzetli ekmeği Artvin’deki Mençuna Şelalesi’nin yanı başında tatmak çok başka bir deneyim olacak. Özellikle kahvaltı eşliğinde sıcak mısır ekmeğinin tadına doyamayacağınızı ifade edebiliriz.

Hamsili Ekmek: Karadeniz’de her şeye hamsi kayılır dendiğinde inanmamış olabilirsiniz. Ama ekmeğe de hamsi katıldığını üstelik bu ekmeğin lezzeti ile sizleri büyülediğini canlı canlı yaşayacaksınız. Artvin yöresinin önemli lezzetlerinden olan hamsili ekmeği Mençuna Şelalesi’nde tatmalısınız.

Laz Böreği: Baklava, börek ve muhallebinin bir araya gelerek oluşturduğu bu enfes lezzeti Mençuna Şelalesi’nde tatmadan geri dönmemelisiniz. Tatlı ihtiyacınıza ilaç gibi gelecek bu börek; yöre halkının ellerinde hazırlanınca çok başka bir tada dönüşüyor.

Karalâhana Sarması: Artvin dendiğinde akla gelen ilk lezzetlerden bir tanesi de karalahana sarmasıdır. Her çeşidi lezzet dolu bir yemeğe dönüşen karalahananın bu enfes halini Mençuna Şelalesi’nin yanı başında tatmak çok başka olacak!

Konaklama İmkanları

Doğal güzellikleri ile insanları büyülemeyi başaran Mençuna Şelalesi konum olarak oldukça etkili bir yerde bulunur. Özellikle doğal yaşam konusunda arayışta olanlar için ciddi imkanlar sağlayan Mençuna Şelalesi’ne yakın pek çok pansiyon ve otel bulabilirsiniz. Doğal özelliklere uygun olması yönünden ahşaptan inşa edilen bu konaklama alanlarında bütçenize uygun seçenekler bulabileceğinizi ifade etmek gerekir. Mençuna Şelalesi çevresinde konaklamak istediğinizde ortalama fiyatı: 350-400 TL olan oda ücretleri ile karşılaşacaksınız.

Ziyaret Saatleri Giriş ücreti

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti alınmaktadır. Aksi bir durumda buraya ücret bilgisi yazılacaktır.

Ziyaret saatleri: Şelale haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Şelalenin etrafında doğal bir yaşam alanının bulunması gece geç saatlerde gerçekleştireceğiniz ziyaretleri riskli kılabilir.

Mençuna Şelalesi Fotoğrafları

Mençuna Şelalesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kamilet Vadisi – Mençuna Konakları Karşısı – Arhavi / Artvin

Nerede: Artvin ilinin Arhavi ilçesinde bulunur.

Nasıl Gidilir: Rize tarafından gelenler; Arhavi ilçesinin içine girmeden Ortacalar tabelasını takip ederek sağa doğru yoldan ayrılıp tabelaları da takip ederek dere sol tarafınızda kalacak şekilde Çifte kemer köprülere kadar gitmeliler. Çifte kemer köprüyü geçip hemen Mençuna Şelalesi tabelasını göreceksiniz buradan hemen sağa doğru dönünüz. Bu sefer dere sağınızda olacak şekilde 3,5 km kadar ilerledikten sonra Restoran göreceksiniz. Uygun bir yere aracınızı park edip önce asma köprüyü sonra da patika yolu kullanarak devam ediniz. Daha sonra 15-20 dakikalık yürüyüşle bu muhteşem Şelaleye ulaşacaksınız.

Artvin Hopa tarafından gelenler ise; Arhavi şehir merkezine girerek dereden beton köprüyü geçtikten sonra sola saparak Ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi