Meram Bağları Gezi Bilgileri | Nerede ve Giriş Ücretleri – KONYA

Nerede olduğu merak konusu olan Konya’nın en ilgi çekici lokasyonlarından bir tanesi olan Meram Bağları; insanların doğal bir alanda rahatlamak ve keyifli dakikalar geçirmek adına tercih ettiği bölgelerden bir tanesi olur. Kayseri’de bulunan Gesi Bağları kadar ünlü olmasa da Meram Bağları’nın ilgi çekici olması ve şehrin oldukça ulaşılabilir bir yerinde olması önemlidir.

Adını bulunduğu ilçe olan Meram’dan alan ve gerçekten içerisinde barındırdığı ağaç çeşitleri ile bir bağ özelliğinde olan bu bölgede kurulu kafe ve restoranlar sayesinde çeşitli deneyimler yaşamanız olasıdır. Konya’ya gelen hemen her seyahat severin mutlaka ziyaret ettiği bu bağlarda özellikle yaz aylarında dolan Meram Çayı ile görsel açıdan kusursuz bir görüntü elde edilebildiği söylenebilir.

Önemli Bilgi: Eğer Tüm Konya‘yı gezmek gibi bir planınız varsa Konya gezilecek yerler listemize mutlaka bir göz atmalısınız.

Meram Bağları Kısa Bir Video

Gezimize geçmeden önce Meram Bağlarının en güzel yerinden kısa bir video paylaşmak istiyorum sizlerle. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Meram Bağları Gezisi, Nerede, Neler Var?

Konya’da gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk lokasyonlardan bir tanesi olan Meram Bağları; Evliya Çelebi’nin de Seyahatname adlı eserinde övgü ile bahsettiği yerlerden bir tanesidir. Bu anlamda bağların sadece bugün değil yüzyıllardır oldukça ilgi çekici olduğundan söz etmek doğru olacaktır. Günümüzde pek çok kafe ve restoranın inşa edilmesi ve yer yer yapılaşmanın görülmesi nedeni ile dokusu zarar gören bağlarda hala o eski doğallığı yakalayabiliyorsunuz.

İlkbahar ve yaz aylarında insanların şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak ve daha dingin bir hayat yaşamak adına tercih ettiği bölgelerden biri olan bu bağlarda sevdiklerinizle beraber farklı ağaç türlerini keşfedebilirken aynı zamanda eşsiz fotoğraflar da çekinebilirsiniz.

Turistik Bilgiler

Meram Bağları Nerede ve Turistik Bilgiler
Meram Bağları Nerede ve Turistik Bilgiler

Meram’ın bağlarında neler yapılabilir ki diye düşünüyorsanız buranın sadece bir bağ olduğunu aklınızdan çıkarmalısınız. Zira Konya’nın turistik anlamda oldukça ilgi çekici bir şehir olduğu düşünüldüğünde buraya gelen hemen herkesin ilgisini çekecek kafe ve restoranların ortaya konduğunu ifade etmek gerekir.

Hem lezzet hem de doğal bir şölene kapı aralayabilmek adına bu bağları ziyaret edebileceğiniz düşünüldüğünde burada neler yapabileceğiniz ile alakalı fikir sahibi olabilirsiniz. İster bir peynirli gözleme ile ayran lezzetini yaşamak ister en ağır yiyeceklerden biri olan Konya Furun Kebabı’nı tatmak için Konya’nın bu vazgeçilmez noktasında vakit geçirebilirsiniz. Özellikle doğal bir alan olması nedeni ile insanların nefes alacağı yer olarak düşünülen bu bağların özellikle yaz aylarında serin bir havaya sahip olması insanların ilgisini çeker.

Yiyecek ve İçecek Alanları

Meram Bağları Yeme İçme
Yeme İçme Alanları

Konya’nın zengin bir mutfağı olduğu düşünüldüğünde Meram Bağları’nda yiyecek ve içecek imkanının da çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. Meram’daki bu harika bağlarda aşağıdaki lezzetleri tadabilirsiniz.

Konya Futun Kebabı: Konya’nın en bilinen ve tercih edilen lezzetlerinden bir tanesi olan Furun Kebabı; etin yağlı veya yağsız bir şekilde servis edildiği bir yemektir. Kemiksiz et lezzetini pide ile birlikte tatmak ve Meram’da eşsiz doğallığı içinize çekmek için tek yapmanız gereken buradaki mekanlardan birine gitmek olacaktır.

Etliekmek: Konya’nın milli yiyeceği olarak da bilinen lezzetlerden bir tanesi hiç şüphesiz etliekmektir. Etliekmeğin lezzeti ustaların maharetinde gizli olsa da yeşillikler arasında unutulmaz bir akşam yemeği eşliğinde bu lezzetle buluşmak sizin adınıza çok daha cezbedici olur.

Et ve Mangal Seçenekleri: Mesire alanına benzer bir yer olsa da Meram Bağlarında piknik yapmak veya mangal yakmak yasaktır. Bu nedenle bu arzunuzu et ve mangal ürünleri ile sizlere hitap eden restoranlarda giderebilirsiniz. Meram’da bulunan birbirinden özel restoranda damak tadınıza hitap edecek enfes lezzetleri bulabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Meram’da bulunan bu bağlara giriş ve ziyaret saatleri ile ilgili herhangi bir sınırlama olmadığını ifade etmek gerekir. Günün dilediğiniz saatinde ziyaret edebileceğiniz ve herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacağınız bu bağlarda keyifli dakikalar yaşayabileceksiniz.

Ama burada hizmet veren yerlerde ortalama kahvaltı menüsü: kişi başı 100-150 TL., yemek menüleri ise; 120-160 TL. arası değişmektedir.

Meram Bağları Ulaşım Bilgileri

Adres: Yorgancı, Yıldız Köşkü Sk., 42140 – Meram / Konya

Nerede: Meram ilçesine bağlı bağlara gidiş için özel aracınızla veya toplu taşıma ile seyahat edebilme şansınızın olduğunu ifade etmek gerekir. Konya’nın en merkezi noktası olan Alaaddin Bulvarı’ndan sadece 7 km uzaklıkta bulunan bu bölgeye ulaşım için Yeni Meram Caddesi istikametinde ilerlemeniz gerekir.

Nasıl gidilir?: Toplu taşıma tercihinde bulunacaksanız hem dolmuş hem de minibüsleri tercih edebilirsiniz. 1, 2, 4 numaralı Konya Büyükşehir Belediyesi otobüslerine bindiğinizde bu otobüslerin sizi doğrudan Meram Bağları bölgesine ulaştıracağını unutmamalısınız. Otobüslerin kalkış yeri ise Konya’nın kalbi sayılan Alaaddin Bulvarı üzerindeki Teksas Durağı’dır.

Konum Bilgisi