Midyat Konukevi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – MARDİN

Midyat Devlet Konukevi - Mardin
Midyat Devlet Konukevi - Mardin

Midyat Devlet Konukevi, Mardin’in Midyat ilçesinde en dikkat çeken yapılarından bir tanesidir. Mardin’in tarihi ve kültürel zenginliklerini açıkça sergileyen mekânlardan bir tanesi olması Konukevi’ni özel kılan detaylardan bir tanesidir.

Burayı değerli kılan tarihi ve kültürel zenginlikleri turistlere sunmasının yanında pek çok dizi ve film için plato özelliği taşımış olmasıdır. Bu yönüyle Midyat Konukevi bölgenin en önemli yapılarından bir tanesidir.

Kısa bilgi: Doğu bölgesinin taçsız kralı Mardin‘e kadar gelmişken, buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mardin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın.

Midyat Konukevi Hakkında Kısa Bilgileri

Midyat Konukevi - Mardin
Midyat Konukevi – Mardin

Yapı olarak 3 katlı bir ev olan Konukevi, Midyat Kaymakamlığı tarafından satın alınarak bir uygulama oteli olarak düzenlenmiştir. Ancak burada çekilen dizi ve filmlerin yoğunluğuna ek olarak turistik anlamda gezilmesi nedeniyle genellikle müze tarzında kullanılmaktadır.

Konukevi’nin en alt kısmında bir kayanın oyulması ile elde edilmiş oda ve avlu bulunurken üst katlar Mardin ve Midyat’ın en yaygın yapı malzemesi olan sarı kesme taştan inşa edilmiştir.

Orta katta L şeklinde dizilmiş 3 adet oda ve orta büyüklükte bir teras bulunmaktadır. En üst katta ise yine bir teras ve küçük bir oda bulunmaktadır. Midyat Konukevi’nin simge yapısı en üst katta bulunan cumbalı balkona benzer yapıdır.

Yapılabilecek Aktiviteler

Midyat Konukevi Nerede ve Aktiviteler - Mardin
Midyat Konukevi Nerede ve Aktiviteler – Mardin

Midyat Konukevi, özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de dizi ve filmlerin burada çekilmesiyle yapının popülerleşmesidir. Peki, bu yapıyı ziyaret eden seyahat severleri neler bekler?

Fotoğraf Çekinme İmkânı: Tarih kokan bu konakta Mardin’de olduğunuzu sizlere hissettirecek pek çok açıdan fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle sosyal medyada çok sık karşılaştığınız cumbalı fotoğrafları çekebileceğiniz yer burası.

Genellikle gün batımına yakın zamanlarda güneşin kırmızımsı etkisiyle renk değiştiren sarı kesme taşlar sayesinde eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğinizi unutmamalısınız. Midyat Konukevi’ni özel kılan bu detay için zaman zaman sıraya girmek durumunda dahi kalabileceksiniz.

Harika Midyat Manzarasını Keşfedin: Konak 3 katlı olsa da en üst kısımda bölgede çok yaygın bir aktivite olan güvercin besleme için ufak bir kulübe ve küçük bir teras vardır.

Dar bir merdivenden çıkacağınız bu nokta size Midyat’a hakim bir noktadan izleme şansı verir. Mezopotamya’nın uçsuz bucaksız güzelliği eşliğinde Midyat manzarasını keşfedebileceğiniz bu mekân sizin için çok özel deneyimleri beraberinde getirecek!

Üstelik Konukevi’nde fotoğrafların en ilgi çekici olanlarını da buradaki manzarayı arkanıza alarak yakalayabileceksiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti:  Sivil mimari örneklerinden bir tanesi olsa da Midyat Devlet Konukevi, Midyat Kaymakamlığı tarafından işletilen bir yerdir. Bu nedenle de girişler ücretlidir. Girişte ödemeniz gereken ücret 20 TL’dir. Müze Kart maalesef geçerli değildir.

Ziyaret saatleri: Midyat Konukevi, 24 saat açık olsa da ziyaretçilerin mesai saatleri içinde konağa gelmesi daha sağlıklı bir deneyim yaşamaları adına ideal olacaktır.

Midyat Konukevi Ulaşım Bilgileri

Adres: Akçakaya, Cumhuriyet Cd. No:31, Pk: 47510 – Midyat / Mardin

Nerede?: Mardin gezisi esnasında Midyat Konukevi’ni de görmek isterseniz öncelikle Mardin merkezinden Midyat’a doğru yola çıkmanız gerekir. Mardin ile Midyat arası mesafe yaklaşık 80 kilometredir.

Nasıl gidilir?: 75 dakikalık bir yolculuk sonrasında Konukevi’ne ulaşmak için şehrin muhtelif noktalarında bulunan tabelaları izlemeniz yeterlidir.

Midyat’ın özellikleri gereği mahalle arasında olan Midyat Konukevi’nin kapısına kadar aracınızla ulaşmanız mümkün. Ancak Konukevi’ne yaklaşık 50 metre uzaklıktaki alana aracınızı ücretsiz bir şekilde park etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ziyaretiniz öncesinde ya da sonrasında Midyat Konukevi’nin kapısının yanında bulunan Abbara’yı da inceleyebilirsiniz.

Konum Bilgisi