Bu yazımızda dünyanın en önemli kuş göçü yollarından biri olan İstanbul’a yakışır bir Kuş Gözlem Kulesi’nden bahsedeceğiz. Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi nerede?, nasıl gidilir? ve giriş ücreti var mı? gibi sorulara ve daha pek çok merak edilen bilgiyi sizler için kaleme aldık.

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Hakkında Bilgi

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen Kuş Gözlem Kulesi 14 Kasım 2015 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Gözlem Kulesi, kuş gözlem uzmanı hocalar, kuş gözlemine gönül vermiş STK gönüllüleri ve kuş gözlemi için seyahat eden yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bahar boyunca devam eden ilkbahar göçünü izlemeye yerli turistlerin yanı sıra Almanya, İngiltere, Hindistan, Romanya ve İsveç’ten pek çok doğasever gelmektedir.

Kuleyi ayrıca pek çok fotoğraf tutkunu da ziyaret ederek eşsiz panoramik resimler çekmektedirler. Proje kapsamında ayrıca 300 metre uzunluğunda yürüyüş yolu yapılmıştır. Bu yürüyüş üzerinde bulunan tabelalar sayesinde kuleye ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır.

Mekan’dan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Yapılış Amaçları

-Yaban hayatın tanıtımı, eğitimi ve izlenmesi,

-İstanbul’un alternatif turizm seçeneklerinin artırılması,

-Kuş gözleminin daha elverişli koşullarda gerçekleştirmesi,

-Üniversiteler ve araştırma birimleri tarafından sağlıklı AR-GE alanı haline getirilmesini sağlama amaçları ile kurulmuştur.

-Göç olaylarının daha sağlıklı izlenebilmesinin sağlanması,

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Özellikleri

-Avrupa standartlarına eş değer bir Kuş Gözlem Kulesidir.

-Tamamı ahşap yapımdan olan kulenin yüksekliği 30 metredir.

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Giriş Ücreti

Kuleye giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Yükseklik korkusu olmayan manzara severlerin buraya gelerek hem manzaranın tadını çıkarmalarını hem de doğal hayatı gözlemlemelerini tavsiye ederiz.

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Ziyaret Saatleri

Herhangi bir kısıtlama bulunmamakla birlikte yaban hayat ile iç içe olan bu Kuleyi hava kararmadan aydınlık vakitlerde ziyaret etmenizi öneririz.

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Fotoğrafları

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Garipçe Mahallesi, Sarıyer Rumeli Feneri Yolu No:4359, 34450 – Sarıyer / İstanbul

Nasıl Gidilir: Sarıyer – Rumeli yolu üzerinde, Garipçe sapağını geçtikten sonra tabelada Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi yazısını görebilirsiniz. Orman yolu içinden 300 metre yürüyünce kulenin kendisi sizi karşılıyor. Konum bilgisi için tıklayın.