Moda Sahil Parkı ve Yürüyüş Yolu
Kadıköy Moda Sahil Parkı - İstanbul

Kadıköy Moda Sahil Parkı, İstanbul’da en fazla ilgi gören parklar arasında bulunmaktadır. İçinde yürüyüş yolunun da bulunması, parkın son derece eşsiz bir donanıma sahip olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca oldukça popüler olan moda Sahili ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Şimdi gelin, detayları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Hafta sonları için bir gezi planınız varsa; İstanbul’un En Eğlenceli Parkları listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Moda Sahil Parkı Hakkında Kısa Bilgiler

Moda Sahili, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel yerlerinden bir tanesi olan sahil; Marmara denizi ve adalar manzarası ile dikkat çekmektedir. Ayrıca sahilde birçok yeşil alan, kafe ve restoranda bulunmaktadır.

Kadıköy Sahili Yürüyüş Yolu
Kadıköy Moda Sahil Park Yürüyüş Yolu

Moda Sahili’nin ismi, 19.yüzyılda Moda’da yaşayan İngiliz sanatçı, şarkıcı ve bürokratların yoğun olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü o dönem giyim ve kuşamının burada yaşayan sanatçıların esinlenildiği ifade edilmektedir.

Bu nedenle bölge, modaya yön verdiği için Moda olarak anılmaktadır. Moda Sahili, bisiklete binme, koşu yapmak ve piknik yapma gibi imkanlar sunduğu için İstanbullular tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Parkta yer alan tarihi mekanlar arasında, Bahariye Caddesi’nden parka doğru uzanan tarihi bir tramvay hattı da bulunmaktadır. Tramvay, ziyaretçileri parkın çevresinde dolaştırırken, İstanbul’un tarihi dokusunu da keşfetmelerine olanak tanır.

Moda Sahil Parkı, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan ve İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasına sahip olan popüler bir rekreasyon alanıdır. 10 hektarlık bir alanı kapsayan park, açık hava aktiviteleri, doğal güzellikler ve tarihi mekanları bir araya getirerek ziyaretçilere keyifli bir deneyim sunar.

Parkın en belirgin özelliği, muhteşem manzarasıdır. Boğaz’ın kıyısında yer alan Moda Sahil Parkı, İstanbul’un tarihi yarımadası ve Asya yakasının eşsiz manzaralarını sunar. Sabahın erken saatlerinde koşu yapmak, yürüyüş yapmak ya da yoga yapmak için mükemmel bir yerdir. Ayrıca, piknik yapmak isteyenler için de harika bir seçenektir. Parkta, yeşil alanların yanı sıra restoranlar, kafeler ve çeşitli aktiviteler de bulunmaktadır.

Moda Sahil Parkı, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada hem doğanın hem de tarihin tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve nefes almak isteyenler için harika bir seçenektir. Aynı zamanda, aileniz veya arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. İstanbul’da olmanın tadını çıkarmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir parktır.

Yapılacak Aktiviteler

Moda Sahili, son derece popüler bir yerdir. Mega şehir İstanbul’un adeta can noktası olan moda Sahili, klasikleşmiş bir sahildir. Özellikle gençler ve Kadıköy’de yaşayan kişilerin sahili sık sık tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Moda Sahil Parkı İskelesi Kadıköy İstanbul
Moda Sahil Parkı İskelesi

Moda Sahili’nde deniz kenarında yürüyüş yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemyeşil bir alanın içerisinde bulunan parkta oturarak dinlenebilir, sevdikleriniz ile vakit geçirebilirsiniz.

Yanınıza alacağınız bir kamp sandalyesi ile yeşil alanda oturabilirsiniz. Burada arkadaşlarınız ile sohbet edebilir ya da biraz kafanızı dinleyebilirsiniz.

Moda Sahili’ne gitmişken fotoğraf çekilmeden dönmemelisiniz. Bunun yanı sıra Moda’da bulunan Bahariye Caddesi’nde gezin ve Barış Manço’nun evini ziyaret edin.

Moda’da bulunan çikolata dükkanlarından muhteşem çikolataların tadına bakın ve Süreyya Opera Binası’nda mutlaka opera izleyin.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Giriş ücreti: Moda Sahili Parkı ve Yürüyüş Yolu’na giriş için herhangi bir şekilde ücret talep edilmemektedir.

Ziyaret saatleri: Bunun yanı sıra park ve yürüyüş yolu 7/24 açıktır, herhangi bir giriş saati sınırlaması bulunmamaktadır.

Moda Sahil Parkı ve Yürüyüş Yolu Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Caferağa, Küçükmoda Burnu Sk No:21, 34710 – Kadıköy / İstanbul

Nerede?: Moda Sahili, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde merkezi bir konumda bulunması nedeni ile ulaşımı son derece kolay olan bir yerdir.

Nasıl gidilir?: Tavşantepe ve Kadıköy arasında hizmet veren m4 metrosu ile sahile ulaşım mümkündür. Herhangi bir duraktan binerek Kadıköy’de inip Kadıköy iskelesinden kalkan tramvaya binerek moda Caddesi’nde inmelisiniz.

Marmaray; Gebze ve Halkalı arasında hizmet veren Marmaray ile de sahile ulaşım mümkündür. Marmaray Söğütlüçeşme durağında inerek Ülker Stadı’na doğru yürüyün. Burada Yoğurtçu Parkı’na doğru yürüyün. 15 dakika içerisinde sahile varacaksınız.

Metro ile; Bunun yanı sıra Ayrılık Çeşmesi durağında inerek burada metro ile Kadıköy İskelesi’ne geçebilir ve tramvay ile sahile gidebilirsiniz.

Otobüs ile; Pendik ve Kadıköy arasında hizmet veren 16-16D hatlı otobüslere binerek sahile ulaşabilirsiniz. Barış Manço durağında inip biraz yürümeniz yeterlidir.

Vapur ile ulaşım sağlamak için; Kadıköy İskelesi’ne gelerek buradan tramvay aktarması ile sahile ulaşım sağlayabilir. Özellikle Avrupa Yakası’ndan gelecek kişiler için vapur en kolay ulaşım aracıdır. Son olarak dolmuş ile gitmek için de D34 numaralı taksi dolmuşlar tercih edilebilir.

Konum Bilgisi