Müze Gazhane | Nerede, Tarihi, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

İstanbul’un tarihine ışık tutan oldukça önemli mekanlardan bir tanesi olarak kabul edilen Hasanpaşa Gazhanesi, Müze Gazhane olarak hem İstanbullular hem de tarih severler için harika bir yaşam alanına dönüştü. Osmanlı Dönemi’nde aydınlatmaların gaz lambalarıyla yapılması nedeniyle gaza olan ihtiyacın karşılanması için kurulan bu gazhane şimdilerde yepyeni bir yaşam alanı olmayı başarıyor.

Müze konseptiyle İstanbul’a yolu düşen herkesi kucaklamayı başaran bu mekânda siz de keyifli bir tarih yolculuğuna çıkma şansı elde edebileceksiniz. Özellikle de kültürel mirası daha yakından gözlemlemek istediğinizde bu ilham verici mekânı görmek oldukça özel olacak!

Kısa bilgi: Hazır İstanbul‘u keşfetmeye çıkmışken; İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi yazımıza yada İstanbul’daki Tarihi Müzeler için oluşturduğumuz listeye de bir göz atabilirsiniz.

Müze Gazhane Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Müze Gazhane Tarih ve Kuruluş Bilgisi

9 Temmuz 2021 tarihinde müze konseptiyle hizmet vermeye başlayan Müze Gazhane, genç yaşlı herkesi ilgisini çekecek bir mekân olma özelliği taşıyor.

Müze Gazhane Tarih
Müze Gazhane Tarih – İstanbul

Toplamda 32 bin m2 alan üzerine kurulu müzede İlim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Çocuk Bilim Merkezi, Afife Batur Kütüphanesi, Gazhane Galeri, geçici sergi alanı, sesli / sessiz çalışma alanları, tiyatro salonları, kafe ve restoran gibi seçenekler var. Dış alanda yeşillerle kaplı bir şekilde tasarlanması da Müze Gazhane’nin dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi oluyor.

Yapılabilecek Aktiviteler ve İmkanlar

Müze Gazhane Nerede ve Yapılabilecek Aktiviteler
Müze Gazhane Nerede ve Yapılabilecek Aktiviteler

32 bin m2 alan üzerine kurulu bir mekânda kaliteli bir deneyim yaşamak oldukça özel olmalı değil mi? Gerçekten de farklı alanların ve imkanların bulunması Müze Gazhane’yi oldukça değerli kılıyor. Bu noktada sizi bekleyen imkanları aşağıdaki şekildedir.

Fotoğraflar için: İrem İlayda Arslanoğlu‘na Teşekkürüler.

İBB Afife Batur Kütüphanesi: Genel kültürden sosyolojiye kadar pek çok alanda eserlerin bulunduğu bu kütüphane 10 bin kitaplık arşivi sayesinde kitap meraklılarına kapılarını aralıyor. İster kitap okumak ister araştırma yapmak adına kaynakları incelemek adına Afife Batur Kütüphanesi’nde zaman geçirebilirsiniz. İçerisinde sessiz çalışmak adına pek çok mekan barındırması bu kütüphaneyi özel kılmayı başarır.

İklim Müzesi: Çağımızın en ciddi problemlerinden bir tanesi olan iklimle alakalı farkındalık yaratmak ve insanların iklimle ilgili bilinçlenmesini sağlamak amacı taşıyan bir müze! Bu müzede iklime dair pek çok detay bulabilirken iklim konusunda merak ettiğiniz tüm soru işaretlerini cevaplayabileceksiniz. Kendine has bir şekilde tasarlanması ve iklim konusundaki harika görselleştirmelerle İklim Müzesi gerçekten de görmeye değer!

Bilim Merkezi: Bilim meraklılarına yönelik oldukça dikkat çekici bir alternatif olan Bilim Merkezi 3 ana bölüm ve 24 farklı sergi alanından oluşuyor. Atölye alanları ve çocuklar için tasarlanmış oyun bölümleri sayesinde bilim ile iç içe eğlence fırsatı sunuyor. Enerji odaklı bir şekilde tasarlanan Bilim Merkezi hem çocukların hem de yetişkinlerin deneyimini iyileştirme hedefi taşıyor.

İstanbul Kitapçısı: İstanbul’da kitap severlerin favori mekanlarından bir tanesi olan İstanbul Kitapçısı, Müze Gazhane içinde de sizleri ağırlamayı bekliyor. Kitap alışverişi yapmak ve yeni çıkan kitapları incelemek adına oldukça değerli bir mekân olan İstanbul Kitapçısı’na Müze Gazhane’ye gelmişken bir uğramanızı öneriyoruz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 2022

Ziyaret saatleri: Müze Gazhane, enfes bir yaşam alanı sunsa da giriş ve çıkışlar her mekân için farklılaşmaktadır. Bu nedenle de aşağıdaki listeye bir göz atarak hangi mekânı ne zaman ziyaret edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  • İBB Afife Batur Kütüphanesi: 7/24 Açık
  • Karikatür ve Mizah Müzesi: 09:00 – 18:00 (Pazartesi hariç) 10:00 – 19:00 (Hafta Sonu)
  • İklim Müzesi 09:00 – 18:00 (Pazartesi hariç) 10:00 – 19:00 (Hafta Sonu)
  • Bilim Merkezi 09:00 – 18:00 (Pazartesi hariç) 10:00 – 19:00 (Hafta Sonu)
  • Galeri Gazhane 09:00 – 18:00 (Pazartesi hariç) 10:00 – 19:00 (Hafta Sonu)
  • İstanbul Kitapçısı 11:00 – 22:00

Giriş ücreti: Şuanda müzeye girişlerde her hangi bir ücret alınmamaktadır. Eğer bir değişiklik olursa ücretler makalemizde yer alacaktır.

Müze Gazhane Ulaşım Bilgileri

Adres: Hasanpaşa, İkbaliye Sk. No:39, Pk: 34722 – Kadıköy / İstanbul

Nerede?: Kadıköy, Hasanpaşa bulunan Müze Gazhane, oldukça merkezi bir konumda olduğundan metro, Marmaray ve metrobüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz oldukça özel bir noktadadır.

Nasıl gidilir?: Kadıköy‘den – Kadıköy-Tavşantepe metrosuna binerek Acıbadem durağında indiğinizde 5 dakikalık bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Üsküdar‘dan Marmaray‘a binerek Söğütlüçeşme istasyonunda inerek 5 dakikalık bir yürüyüş ile Müzeye ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi