Barbarlık Müzesi 01

Kıbrıs’ta yer alana Barbarlık Müzesi, Başkent Lefkoşa’da bulunuyor. Barbarlık Müzesi tek katlı, bahçeli ve  köşede yer alan küçük bir sevimli bir ev. Lefkoşa Belediyesi bu sokağın adını Nihat İlhan’ın eşi “Mürüvvet İlhan Sokak” olarak değiştirmiş. Barbarlık Müzesi 1 Ocak 1966 tarihinde açılmıştır. 1975 yılında restore edilmiştir. 1980 yılında Bakanlar Kurulu Kararı’yla kamulaştırılmıştır. Müzede yer alan fotoğraflar Rumların 21 Aralık 1963’teki katliamları ile Kıbrıslı vatandaşlarımızın şehit edilişlerini, bu insanların hayatlarının yakılıp yıkılışını getiriyor günümüze..

Barbarlık Müzesi  iç savaşın başlangıç yıllarında 24 aralık 1963’de  Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın eşi  Mürüvvet çocukları Murat, Kutsi Hakan ve ev sahibeleri Feride Gudum’un  katledildiği evdir. Bu tarihte “ethniki organosis kyprion agoniston” adlı grubun Rum üyeleri tarafından büyük bir katliam yapılmıştır. Yaşanan katliama yönelik kururlan müze Kıbrıs’ın önemli yapıtları arasında yer alır. Kıbrıs’a giden yerli turistlerin katıldıkları turlar arasında Mavi Köşk ve Barbarlık müzesi mutlaka yer alır.

Dışarıdan herhangi bir ev gibi görünen içine girildiğinde yürekleri yakıp kavuran bir müzedir, Barbarlık Müzesi. En sağduyulu insan bile böyle bir şeyin olabildiğine inanmak istemez. Ev içerisinde yer alan kurşun izleri saymakla bitmez, sizleri o ana götürüp soluklarınızı tutararak okuyacağınız hikayeler asılıdır duvarlarda. İçinde dolaşırken konuşmakta zorlandığınız, yutkunmaya zaman ayıramadığınız anlarınız olacak. Banyoya ulaştığınızda camlarla çevrelenmiş üç kanlı bornoz göreceksiniz , gözleriniz dolacak o akşamın ruhunu sizlere yaşatacak bir müze.

Barbarlık Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi

Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma-Cumartesi-Pazar 08:00 – 15:30

Perşembe Günleri ÖÖ: 08:00 – 13:00 / Ö:S:14:00 – 18:00

Kış Dönemi

Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma-Cumartesi-Pazar 08:00 – 15:30

Perşembe Günleri ÖÖ: 08:00 – 13:00 / Ö:S:14:00 – 17:00

 

Barbarlık Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Adres: Barbarlık Müzesi, Şehit M. İlhan Sokak. – Lefkoşa / Kıbrıs

Nerede: Barbarlık Müzesi Lefkoşa’da Kumsal Bölgesinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir ?: Müzeye Girne tarafından geliyorsanız, Bakanlıklar ışıklarında Golden Tulip otele doğru sağ tarafa döndüğünüzde, dereboyu caddesi üzerinde solda  yer alan küçük bir evdir.

Barbarlık Müzesi Resimleri

 

Barbarlık Müzesi Krokisi