Panorama 1453 Tarihi Müzesi 01
Panorama 1453 Tarihi Müzesi 01

Yine İstanbul’da farklı bir hafta sonu etkinliği olarak Topkapı’da açılan Panoramik Müze’yi gezebilirsiniz. 360 Derece Panoramik Müze İstanbul’un Fethinin en çetin geçtiği Topkapı’da bulunuyor. Panoramik Müze’de 1453’teki fetih ile ilgili yolculuğa çıkabilirsiniz. Panoramik resim sekiz sanatçının aralıksız üç yıl süren uyumlu bir çalışması sonunda ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ilk yılı araştırmayla geçmiştir. Gerçeklere uygunluk konusu sanatçıları epeyce uğraştırmıştır. 1/10 ölçekteki maket çalışması önemli bir aşamayı oluşturmuş, bu sayede eksikler tespit edilmiştir.

Not: 2019 tarihinde yazdığımız ayrıntılı Panorama 1453 Tarihi Müzesi gezi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bundan sonra her şeyin sil baştan yapıldığı ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Ayrıntıların hangi yoğunlukta yer alacağı sanatçılar arasında tartışma konusu olmuştur. Ekibin bir kısmı çok miktarda ayrıntının 14 metre mesafeden görünmeyeceğini savunmuş, sonunda sanatçılar 14 metreden görünmese de biraz fazla ayrıntıya yer verme konusunda anlaşmışlardır. Böylelikle bir ziyaretçi farklı zamanlarda müzeye geldiğinde daha önce görmediği bir ayrıntıyı fark edebilecektir. Ayrıca ilerleyen teknolojiyle birlikte gelişen fotoğraf makineleri de detayları algılama konusunda yardımcı olacaktır.

Panorama 1453 Tarihi Müzesi  Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret Saatleri : Müze her gün 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

• Tam bilet ücreti:   20 TL

Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 10 TL

Panorama 1453 Tarihi Müzesi Fotoğrafları

Panorama 1453 Tarihi Müzesi Nasıl Gidilir?

Adres : Topkapı Kültür Parkı Merkez Efendi Mahallesi – Topkapı – Zeytinburnu/İstanbul

Telefon : 0 (212) 415 14 53 pbx

Nasıl Gidilir: Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattına bindiğinizde Topkapı’da indiğiniz zaman hemen yürüme mesafesindedir.

Otobüsle gitmek isterseniz; yine aynı şekilde Topkapı’ya giden tüm hatları kullanabilirsiniz.

Metrobüsle ise; Yine Topkapı’da inip park içi yolları takip ederek Panorama 1453 Fetih Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.Konum için tıklayın.