Neşetsuyu Tabiat Parkı İstanbul
Neşetsuyu Tabiat Parkı İstanbul

Sarıyer‘in incisi Belgrad ormanı içerisinde bulunan Neşetsuyu tabiat parkı, piknik alanları ile İstanbul’da nerede olduğu merak edilen güzide mesire alanlarımızdan bir tanesidir. İstanbul’da vakit geçireceğiniz bir dinlenme alanı bulamıyorsanız Neşetsuyu Tabiat Parkı tam size göre seçenekler sunuyor.

Özellikle doğal yaşama alışmış bireylerin şehir karmaşası içerisinde çok bunaldığı anlarda kaçamak gerçekleştirebileceği bu mekân yüzyıllardır insanların tercih ettiği mekanlardan bir tanesi olmayı başarıyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Belgrad Ormanı sınırları içerisindeki bu tabiat parkının 67,5 hektarlık ciddi bir alan üzerine kurulu olduğu biliniyor.

Neşetsuyu Piknik Yerleri İstanbul
Neşetsuyu Piknik Yerleri

Ciddi manada büyük bir alan üzerine kurulması ve içerisinde barındırdığı zenginliklerle ön plana çıkması ile bilinen bu tabiat parkının 2011 yılından bu yana bu vasfa sahip olduğu biliniyor. İstanbullular kadar buraya geçici bir süreliğine gelip doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için de ciddi derecede önemli olan parkta unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Kısa bilgi: Rotanız Sarıyer’e doğru ise Sarıyer gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Neşetsuyu Tabiat Parkı Hakkında Önemli Bilgiler

Neşetsuyu Mesire Alanı - İstanbul
Neşetsuyu Mesire Alanı – İstanbul

Geçmişi Mezolitik Döneme kadar geriye götürülebilecek olan Belgrad Ormanı; çok uzun dönemler boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı Dönemi’nde imar edilen İstanbul’un ön plana çıkan bölgelerinden olan Belgrad Ormanı’nda kültürel zenginliğin çok önemli seviyelerde olduğunu ifade etmek gerekiyor. Osmanlı ve önceki medeniyetlerden kalan tarihi eserlerin yanı sıra bölgenin doğal özelliklerinin korunması nedeni ile yüzlerce bitki ve hayvan çeşidi burada varlığını sürdürüyor.

Neşetsuyu Tabiat Parkı Gölü
Neşetsuyu Tabiat Parkı Gölü

Günümüzde hem kültürel bir alan hem de doğal özellikleri ile insanların çok tercih ettiği mekân olarak ön plana çıkan Neşetsuyu Tabiat Parkı İstanbul halkı tarafından oldukça seviliyor. Bu mekânın tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi de İstanbulluların bu bölgeye ulaşım konusunda problem yaşamamalarıdır. Bir Pazar sabahı piknik yapma kararı alıp gelebileceğiniz bu bölgede çeşitli sosyal imkânlardan yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Yapılabilecek Aktiviteler

Neşetsuyu Tabiat Parkı Piknik Alanı
Neşetsuyu Tabiat Parkı Piknik Alanı

İstanbul’dan uzaklaşmak bile bazı bireyler için doğal yaşam alanlarına kaçmak için geçerli bir sebep olurken bu bölgede gerçekleştirebileceğiniz bazı aktivitelerle keyifli zaman geçirme imkânlarına sahip olabileceksiniz. Peki, bu aktiviteler nelerdir? Buyurun daha yakından bir göz atalım!

Piknik: Doğal hayat ile iç içe bir alanda piknik yaparak lezzetli yemekleri tüketirken sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirmenin mutluluğunu da fazlası ile yaşayabileceksiniz. Özellikle piknik kültürünün unutulmaya başlandığı günümüzde Neşetsuyu Tabiat Parkı piknik için vazgeçilmez alanlardan bir tanesi oluyor. Siz de burada geçireceğiniz unutulmaz dakikalar için piknik sepetinizi hemen hazırlayabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Doğal yaşam alanlarının vazgeçilmezlerinden bir tanesi de doğa yürüyüşleridir. En rahat spor ayakkabılarınızı ayağınıza geçirerek başlayacağınız hafif tempolu yürüyüşler sayesinde hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilecek hem de boş zamanlarınızı muhteşem bir aktivite ile geçirme şansına sahip olacaksınız. Bu tabiat parkında gözlemleyeceğiniz pek çok çift tıpkı sizin gibi kısa doğa yürüyüşleri ile sağlıklarını koruyor olacak.

Tarihi Değerleri Keşfedin: Belgrad Ormanı; yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve İstanbul’un su ihtiyacının karşılanmasında çok önemli bir yeri olan alanlar arasındadır. Buranın doğal özellikler taşımasının yanı sıra kültürel açıdan da oldukça önemli bir merkez olması doğa severlerin burada kültür ve doğayı iç içe yaşaması olanağını sağlar.

Kamp Alanları ve Fiyatlar

Neşetsuyu Belgrad Ormanı Üçgen Ev
Neşetsuyu Belgrad Ormanı Üçgen Ev

Doğanın en nadide özelliklerini sizlerle buluşturan ve kendine has yapısı ile İstanbul’un en dikkat çeken bölgelerinden olan Neşetsuyu Tabiat Parkı İstanbul’da kamp yapmak isteyen bireylere çeşitli imkânlar sağlıyor.

Hem çadır hem de karavan ile kamp yapmanın mümkün olduğu bu alanda dilediğiniz yere çadırınızı kurabileceksiniz. Peki, kamp yapmak için ödemeniz gereken ücretler neler? Gelin ücretlere yakından bir göz atalım!

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Ziyaret saatleri: Girişlerin 7/24 mümkün olduğu bu tabiat alanında herhangi bir sınırlamanın olmadığı söyleyebiliriz.

Giriş ücreti: Kişi Başı : 40 TL – (Saat 19:00′ dan sonra ÜCRETSİZDİR)

Neşetsuyu Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Nerede?: Belgrad Ormanı sınırları içerisinde yer alan bu tabiat parkına giriş yapmak için özel aracınızla veya toplu ulaşımı kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nasıl gidilir?:  İstanbul’un Sarıyer ilçesi Bahçeköy mevkiinde bulunan Neşetsuyu Tabiat Parkı için hem Belgrad Ormanı Bahçeköy giriş kapısı hem de Kurtkemeri giriş kapısını kullanabilirsiniz. Özellikle hafta sonları tercih edebileceğiniz bu alanda aracınızı koyacağınız pek çok park alanı olduğunu da bilmelisiniz.

Konum Bilgisi