Her yılbaşı çekilişinde önünde uzun kuyrukların oluştuğu, binlerce kişinin şansını denemek için yılbaşı bileti aldığı Nimet Abla gişesindeyiz. Daha önce buraya pek çok büyük ikramiyenin çıkması şöhretine şöhret katmış adeta. Her yıl artan kalabalık, yağmura ve soğuk havaya aldırmadan burada metrelerce kuyruk oluşturup hayallerine bir adım daha yaklaşıyor.

Nimet Abla Kimdir?

Melek Nimet Özden. Gerçek adı bu. 1899 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Biletçilik temellerini ilk önce 1928 yılında Türk Teyyare Cemiyeti birliğinin çıkardığı piyango biletlerini eşi İsmail Bey ile satarak atmıştır.

Satmış olduğu ikramiyelerden çıkan büyük ikramiyeleri gazetelerde yayınlatarak iş yerine asardı. En büyük mutluluğu sattığı biletler ile insanları zengin ve mutlu etmekti.

İnançlarına bağlı biri olan Melek Nimet Özden ilki 36 yaşında olmak üzere defalarca Hacca gitmiştir. Ayrıca Esentepe’de kendi adını verdiği bir cami yaptırmıştır.

Ömrünün sonu hastalıklar ve geçirdiği felç ile mücadele içinde geçen Nimet Abla 28 Temmuz 1978 yılında vefat etmiştir.

Ayrıca tam bir Atatürk hayranı olup “O’nun sayesinde bugünlerimizi yaşıyoruz” diyerek her yıl Atatürk için mevlit okuturdu.

Nimet Abla Gişesi Tarihi

Eşinin iş hayatında zor günler geçirmesi sonucu Merhum Fikret Bey ile görüşüp cemiyetin bir numaralı bayilik anlaşmasını yaparak bu göreve başlar. Önceleri ufak bir bayide satışa başlar. 1938 yılında zamanın valisi ve belediye başkanı Lütfü Kırdan’ın Eminönü Meydanı’nın düzenlemelerini yaptırması sonucu şimdiki yerine taşınmıştır.

Nimet Abla Gişesine Çıkan İkramiyeler

Bayinin ilk büyük ikramiyesi 1931 yılında çıkmıştır. Zamanın parası ile 100 bin lira Nimet Abla’nın ellerinden talihliye verilmiştir. Tabi o zamanların en yüksek trajlı gazeteleri olan İkbal, Tasvir ve Efkar gazeteleri bu anı fotoğraflamış ve yayınlamışlardır. Ayrıca kendisi ile yapılan röportaj ve talihliye ikramiyesini 100 adet mor bin lirayı verirken çekilen fotoğraf iyice şöhret basamaklarını tırmanmasını sağlamıştır. Bu da Nimet Abla için “Talih Nimet Abla’dan doğuyor” sloganını peşinden getirmiştir.

Nimet Abla Gişesi Fotoğrafları

Ninem Abla Gişesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Hobyar Mahallesi, Arpacılar Cad. No:13, 34112 – Fatih / İstanbul

Telefon: (0212) 522 57 88

Nasıl Gidilir: Tarihi Eminönü meydanında bulunan Nimet Abla gişesine ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs ile Eminönü meydana geldikten sonra alt geçidi kullanıp karşıya geçmeniz gerekiyor. Mısır çarşısını karşınıza alıp yürürken gişe sağ tarafta sizleri karşılıyor olacak. Konum bilgisi için tıklayın.