Noel Baba Müzesi - 01

Noel Baba Müzesi | Tarihi ve Nerede, Nasıl Gidilir? – Demre / Antalya

Akdeniz Bölgesi’nin turistlik en önemli ili olan Antalya’da Kaş ile Finike arası olan Demre bölgesinde bulunan Tarihi Noel Baba Müzesi nerede, nasıl gidilir bir göz atacağız. Her yıl yerli yabancı tatilcilerin ilgi ile ziyaret ettikleri kilisedir.

Dünyadaki pek çok insanın Noel Baba’nın bu kilisede yattığına inananlar tarafından ziyaret edilmesi ülkemizin de dünyaya tanıtmasına yardımcı olmaktadır.

Bilgi: Antalya’yı biraz daha gezme fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya gezilecek yerler listemize bir göz atmanızı öneririm. :)

Noel Baba Müzesi Tarihi

Noel Baba Müzesi - Antalya
Noel Baba Müzesi (St. Nicholas Kilisesi) – Antalya

Aziz Nikolaos İ.S. 3. Yüzyılın ikinci yarısında Patara’ da doğmuş, Myra’ da piskoposluk yapmıştır. Başta Rus Çarlığı olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin en başta gelen azizi olmuştur. Dindar kişiliği sebebiyle öldükten sonra azizlik mertebesine ulaşmış olan Aziz Nikolaos Amerika’ da da çok sevilmiş hatta New York’ u koruyan azizlerden biri olarak anılmıştır.

Aziz Nikolaos’ un 6 Aralık 343 yılında 65 yaşında iken öldüğü söylenmektedir. Myralılar ölümünden sonra onun adına bu kiliseyi yaptırıp lahdinin bu kilisede ölümsüz kalacağına inanmışlardır. Haçlı seferleri sırasında buraya gelen bazı tüccarlar onun kemiklerini çalıp Bari’ ye götürüp orada gömseler de kalan kemikler hala Antalya Müzesi’ nde korunmaktadır.

Akdeniz’ de yaşayıp hiç kar görmemesine karşılık, zor durumda olan çocukları koruyucu özelliği sebebiyle Noel geceleri karda geyiklerin çektiği kızakla çocuklara hediyeler dağıtıldığı inanılan sevgi dolu bir yaşlıya dönüştürülmüştür. Bu yüzden onun kemiklerinin bulunduğu bu kiliseye Noel Baba Müzesi adı verilmiştir. Akdenizli gemiciler de Aziz Nikolaos’ u çok sevmiş ve ona büyük bir saygı duymuşlardır.

Likya’ nın başkenti Myra’ daki ( Demre ) bu kilise, hem mimarisi hem üslübuyla Orta Bizans Dönemi’ nin en önemli anıtıdır.

Myralı Aziz Nikolaos’ un ölümünden sonra bu kilise hasar gördükçe onarılmış olduğundan farklı dönemlere ait izler taşımaktadır. İlk olarak bahçeden geçerken yeşillikler arasındaki Noel Baba heykeli karşılıyor ziyaretçileri.

Kilise, ana avluya açılan iki iç avlusu, iki tarafı yan koridorlarla sarılı ortasında kubbe olan bir orta mekan, bema ve onun da ön tarafında bulunab apsis kısımlarından oluşmaktadır. Güney kısımda kalan koridorun Aziz Nikolaos’ un lahdinin korunması için en uygun yer olduğu düşünülmüş, doğu kısmındaki nişin altında da lahdin korunulduğuna inanılmıştır. Kilisenin Kuzey doğu ve batı köşelerinde iki oda daha bulunmaktadır.

Nerede Kalınır?: Tarihi ve doğal güzellikleriyle ve deniziyle öne çıkan Demre’ de kuş sesleriyle uyanmak isterseniz butik ve küçük otellerde kalabilirsiniz. Doğal yapıyı bozmadan inşa edilmiş butik otellerde kalarak hem tatil yapıp dinlenip hem de Noel Baba Müzesi ve diğer tarihi zenginlikleri gezebilirsiniz.

Dipnot: Akdenizin batı sahilinde bulunan Antalya’ya bağlı Demre, tarihi ve coğrafi konumu itibarı ile turizm beldesidir ama burada çılgın eğlencelerin yapıldığı gece kulüpleri yoktur. Bu anlamda sakinlik ve kafa dinlenmesi isteyenlerin tercih ettiği bir beldedir. Demre de gezilecek bir çok eser bulabilirsiniz. Burada hem kültürel etkinlikler yapar hemde müthiş güzel bir şekilde dinlenebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Nisan-Ekim ayları arası: 09:00-19.00

Kasım-Mart ayları arası: 08.00-17.00

Müze; 1 Nisan ile 31 Ekim arası her gün , 1 Kasım ile 31 Mart arası ise Pazartesi dışında her gün ziyaretçilere açıktır.

Giriş ücreti: 150 TL. dir

Dipnot: Kamera ve fotoğraf çekimi serbesttir.

Noel Baba Müzesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Antalya Müzesi Konyaaltı Caddesi No:88-07050 Demre/Antalya

Telefon: 0242 238 56 88-89

Otobüs ile Demre’ ye gelecekseniz; Antalya Demre’ deki Noel Baba Müzesi’ ne ulaşım için Antalya şehir merkezinden dolmuşlara ya da otobüs seferleriyle Demre’ ye gelebilirsiniz. Demre’ye otobüs ile gitmek istiyorsanız Finikeye ulaşmanız oradan da Demre otobüslerine ulaşmanız gerekir. Antalya kaş otobüsüne binmenizde yeterli olacaktır.

Özel aracınız ile Demre’ ye gelecekseniz; Antalya sahil yolundan Fethiye yönüne doğru giderek Finike’ den yaklaşık 30 kilometre sonra Demre’ ye varılır. Fethiye istikametinden gidilirse Kaş’ tan sonra 50 kilometre sonrasında Demre’ ye ulaşılır.

İstanbul- Antalya arası 730 kilometre olup, bu da yaklaşık 10 buçuk saattir.

Ankara- Antalya arası 550 kilometre yaklaşık 7 saat 40 dakikadır.

İzmir- Antalya arası 470 kilometre yaklaşık 7 saat 20 dakikadır.

Adana- Antalya arası 560 kilometre yaklaşık 8 saat 45 dakikadır.

Gaziantep- Antalya arası 780 kilometre yaklaşık özel araç ile 11 saat yol sürmektedir.

Konum Bilgisi