Norveç - Fyord Turu ve Gezilecek Yerleri
Norveç - Fyord Turu ve Gezilecek Yerleri

Ah canım Bergen vah canım Bergen diye diye bir hafta geçirdim.  Evet Norveç tatilim böyle başladı. Norveç  kulağa çok çok uzak gelen halbuki bir tık uzağımızdaki ülke. Sizlere kısaca Norveç gezimizden, Fiyord Turu ve gezilecek yerleri hakkında ufak ufak bilgiler paylaşacağım.

Amacımız dillere destan fiyordları bir kısmı da olsa görebilmek. Norveç diyince insan hemen evet çok güzel ama çok pahalı diyor ve herkes bir ah çekiyor ‘’ O gemide ben de olsaydım’’ diye :).

Evet Norveç  çok pahalı hatta bir hamburgere Burger King hamburgerinden bahsediyorum yanında patatesiyle 70 TL verdiğimi biliyorum. En ucuz şey kahve çünkü burası kahve cenneti, her dört kişiden üçü kahve içiyormuş.

Ama kim diyor ki git dışlarda ye hayırrr ev kiralamak ve marketten alışveriş yapmak en güzeli, en keyiflisi ve en ekonomik olanı. Bir sır vereyim mi? Her kuruşuna değer. Yeniden yeniden gitmek isteyeceksiniz.

Evett başlayalım Norveç gezimize…  Buraya gelmeden önce yanınızda Norveç kronu getirmeniz daha mantıklı. Biz evlerimizi booking dan ayarladık. Çok güzel evlerde kaldık ve bu kadar pahalı ülkede konaklama çok uygundu. Kişi başı neredeyse 120 TL civarı.

Norveç – Fiyord Turu ve Gezilecek Yerleri

Biz ilk önce Oslo’ya uçtuk Pegasus’un indirimli uçak biletini bulunca kaçırmadık. Ama hedef tabi ki Oslo değil Vikingler şehri Bergen ve devamında fiyordlar.. .Oslo’ dan Bergen’ e tren ile ve gündüz gitmenizi tavsiye ediyorum tabi ki .:)) Yaklaşık 8 saat sürüyor ve aman amannn o ne manzaralar bakmaya doyamazsınız nereye bakacağınızı şaşırırsınız. Masal gibi derler ya işte öyle buradaki hayat.

Sessizlik, huzur, insanların birbirine saygısı… Daha ne olsun diyor insan.  Heran  Heidi çıkabilir aklımda hala o manzara var yeşil tepeler arasında heidi çıkıyor kırmızı elbisesi sapsarı örgülü saçları kırmızı yanakları ve gülen sevimli suratıyla. Elinde sepeti de var aha çok tatlı bu manzara.  Evet bu kadar bilgiden sonra hadi başlayaım nasıl gezdiğimize.

Bergen de ıkı gun geçirdik. Bergen büyük bir şehir ama bir o kadar da küçük aradığınız her şey bir arada, üniversitesi ile ünlü. Hordengerfiyord ve Sognefjord arasında yer alıyor. Tabi ki burada en önemli görülecek yer 1930’ladan kalma Hansa evlerinin olduğu dünya listesinde yer alan Bryggen bölgesi.

Evlerin iç tarafına girin ve içerideki küçük mağazaları gezin. Bu bölgenin tam karşısında balık pazarı var ben açık büyük bir Pazar beklyordum ama kapalı bir yer .belki mevsimden dolayı bilemiyorum. Pazarın içerisinde heryer balıkçı ve restaurantlar mevcut ve tabiî ki de çok pahalı. Ne sanmıştınız :)

Bergen de gezilecek başka biyer ise floyen tepesine e gitmek. Burası bir dağ ve finükiler sizi götürüyor öğlen çalışmıyorlar. Fiyatları yüksek olduğu için biz gitmemiştik. Fiyordları gezmek için ana merkez Bergen buradan gemilerle veya araba kiralayarak fiyordlara ulaşabilirsiniz.

Hans Evleri - Bryggen Bölgesi
Hans Evleri – Bryggen Bölgesi

Hans Evleri – Bryggen Bölgesi

Information ofisten Norway  ın Nutshell turunu alın. Bu tur günü ve birkaç günlük olabiliyor. Konaklamalı tur alırsanız kalma yerini siz organize ediyorsunuz.

Biz günü birlik turu satın aldın sabah 9:00 da başlayan akşam 20:00 ye kadar sürdü. Bu turu almanızı tavsiye ederim. Çünkü önemli yerleri görebiliyorsunuz.  Bergen’den kalkan otobüsümüz bizi Gudvangen’ e götürdü ah o ne tatlı kasabalar. Gudvangen’ de cruise gemimiz izi bekliyordu.

Cruise’un kalktığı Gudvangen Kasabası
Cruise’un kalktığı Gudvangen Kasabası

Cruise’un kalktığı Gudvangen Kasabası

Bu kasaba fiyordun kenarında günlük cruiseların kalktığı kasaba. VEEE 2.5. saat boyunca  dünyanın en dar fiyordu Aurlandsfiyord ve Naerpyfiyordu geziyorsunuz.   O da ne dağların tepesinde  bisiklet yolları var ve insanlar burada bisiklete biniyorlar. Yine bu in cin gelmez dediğimiz bu tepelerde küçük küçük evler var.

Sonra oraya giden bir arkadaşım anlattı. Hükümet bu evlere yiyecek ve içecek koyuyormuş. Böylece sporunuzu yaptıktan sonra eğer konaklamak isterseniz ya da zor durumda kalırsanız bu evlerde ücretsiz kalabiliyor ve karnınızı da doyurabiliyorsunuz. Tek zorunluluk evi temiz bırakmanız.

Vay be diyorum daha neler duyacağız acaba… Hayat ne değişik buralarda e kadar farklı ve ne kadar doğayla içiçe. Buradaki insanlar o yüzden mi bu kadar mutlu ve hep gülüyorlar?

Neyse turumuza dönersek eşsiz manzaralı fiyord tutumuz bittikten sonra şirin mi şirin flam kasabasına geliyoruz. Ay ben seni yeri Flam. Sen ne tatlısın öyle. Aklınızda olsun fiyord turlarının bir diğer başlangıç ana noktası Flam kasabası.

Harika Flam Kasabası
Flam Kasabası

Harika Flam Kasabası

Fiyord kenarındaki bankalarda oturup kahvemizi içtikten sonra küçük küçük evlerden oluşan alışveriş yerine gidiyoruz. Sonrası tabi ki  ünlü Flam trenine bineceğiz. Bu trenle 2 metreden 868 metreye tırmanıyoruz dağların, azgın şelalelerin arasında tepelere çıkıyoruz.

O kadar güzel manzaralar var ki bir sağa bir sola bak derken 60 dakika nasıl geçiyor bilmiyoruz. Sonrasında turumuz bitiyor ve Bergen’ e dönüyoruz. Bu turda rehber yok elinize  önceden biletlerinizi ve programı veriyorlar. Herşey dakika  işliyor, karmaşa yok. Dil bilmeyen birisi bile rahatlıkla bu tura katılabilir.

Ertesi gün otobüsle başka bir fiyordu görmek için yola çıkıyoruz. Aslında arabada kiralayabilirsiniz fakat duyduğumuz kadarıyla her tünelden geçişte ücret alınıyor ve  burada tünel çok. Zaten araba sürerseniz etrafı izleyemezsiniz otobüs tren en güzeli. Rotamız dünyanın en büyük ikinci, Norveç’in ise en büyük fiyordu olan Sognefiyord.

Fyord manzaralı evimiz
Fiyord Sognefiyord

Fiyord manzaralı evimiz

Bunun için hedef Songdal kasabası rotamızı buraya çeviriyoruz. Otobüsle Bergen- Songdal arası 6 saat sürüyor, sabah ve akşam seferler var. Yolda giderken binlerce kez teşekkür ediyorum. Manzaralar bir harika dostum.

Songdal küçücük bir kasaba kalacağımız yer buraya 40 dk uzaklıkta köyden bile küçük yerleşim yeri.  Sadece bir otel ve birkaç ev var buzullara yakın. Fiyordun tam kenarında, elini uzatsan fiyorda değecek,  ahşap iki katlı üçgen bir evde kalıyoruz.

Veeee burda bir türk görmeyelim mi  İzmirli bir bayan 10 yıldır burada yaşıyor evlenmiş buraya gelmiş. Klasik sorumuz döner misin diyoruz hayırrr diyor J) şaşırmadık. Neyse bazı bilgiler alıyoruz.  İnsanlar burada iki hatta üç iş yapıyorlarmış  mesala psikolog arkadaşı öğleden sonra da çiftlikte çalışıyormuş, bizim ev sahibi bankacıymış ama saat 3’ te işten çıkıp konaklama işiyle uğraşıyormuş.

Devlet herkesin sorunuyla tek tek ilgilenirmiş, çocuklar için eğitim doğadaymış ah daha neler neler. Ne diyeyim ne yorum yapayım bilemedim.  Ne güzel bir evdi orası evden çıkasımız gelmedi, ya sabah fiyord manzarası heryer pus içinde, taze hava ses yok, ben burada yaşayayım diyor insan.

Fyord Manzarası
Fiyord Manzarası

Kaldığımız fiyord kenarındaki evin bahçesi / keyiften ölürken ben :)

Ertesi gün 30 dk uzaklıktaki Jostedalan parkı’ na gidiyoruz. Biz heryere otobüsle gittik çok sık değil çocukların okul saatine göre ayarlanıyor ama yine de işimizi gördü. kringon ve nettbuss sitelerinden otobüs saatlerini kontrol edebilirsiniz.

Burası buzul bölgesi ama buzula kadar gidemedik çünkü otobüs saatlerimiz tutmadı. Sakın buralarda yerleşim yok diye düşünmeyin her yer de ev var, yaşam var. Bi de tombul Norveç koyunları :)

Sognefyord Ev Manzarası
Sognefiyord Ev Manzarası

Sognefiyord evimizin balkonu

Bu bölge mavi buzulu ile ünlü haziran-ağustos aylarında buzul üzerinde yürüyüş yapılıyor ve kamp alanları da var. Dedim ya burası bambaşka bir dünya, hayat farklı akıyor burada. Ben kelimelerle anlatabildiğime inanmıyorum gidin ve yaşayın derim.

Ve dönüş… Hayırrrrrrrrr derken kendimi Bergen’ e dönmek üzere trende buluyorum. Avrupa’ nın en uzun tünelinden geçiyoruz 25 KM. Bergen civarında da yakınlarda gezebileceğiniz fiyordlar mevcut. Bunlara araba kışlayarak da feribotla da ulaşabilirsiniz. Bizim gördüğümüz alanlar Norveç ‘in sadece bir kısmıydı. Yine Norveç ‘e  gidilir mi? Kesinlikle  EVET.