Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hobbit Evleri - Kocaeli
Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hobbit Evleri - Kocaeli

Eşme, Uzuntarla ve Kocaeli ilçesinin sınırında yer alan Ormanya Doğal Yaşam Parkı bir diğer adıyla Hobbit Evleri, 4.000 dönüm alana sahip olan dünyanın 4. Avrupa’nın ise en büyük doğal yaşam alanıdır. Burada hayvanların doğal yaşam alanları koruma altına alınmışken, turistik bölge olarak da kullanılmaktadır. Aylık 250.000 ziyaretçi ağırlayan park içerisinde yer alan bölümler gezildikten sonra, burada piknik yapma imkanı da sunuyor.

Ormanya Gezi Videosu

Sizlere Ormanya ve Çocuk Hayvanat bahçesinin kısa bir videosunu hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Alan içerisinde belediyeye ait bir cafe bulunuyor. Paketli yiyecek ve içecekler dışında aperatif yemekler de sunuluyor. Belediyenin buraya büfe ve restoran ekleme projesi de devam ediyor. Çeşitli hediyelik eşyalar alabileceğiniz satış ofisi de yapım aşamasındadır. Park bünyesindeki veteriner hekimler, sadece burada bulunan hayvanlara klinik hizmet verebiliyor, dışarıya veterinerlik hizmeti verilemiyor. Doğal yaşam alanı içerisinde evcil hayvanlarınızla gezemiyorsunuz. Eğer onlarla birlikte geldiyseniz, gezinizin devam ettiği sürede konaklayacakları “Evcil Hayvan Oteli” yer almaktadır.

Ormanya Hobbit Evleri Kocaeli
Ormanya Hobbit Evleri Kocaeli

Ormanya Doğal Yaşam Parkı | Hobbit Evleri

  • Vahşi yaşam alanı
  • Hayvanat bahçesi
  • Botanik yolu
  • Doğa eğlence alanı
  • Yaban hayat rehabilitasyon merkezi
  • Tatil destinasyonu adlarını taşıyan 6 adet bölüm bulunuyor.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı yapılacaklar arasında ilk sırayı farklı yerlere ait farklı türlerdeki birçok canlıyı görmek yer alıyor. Sürüngen, kanatlı ve memeli ailelerine ait 73 tür bulunmaktadır.

Ormanya Hayvanat Bahçesi
Ormanya Hayvanat Bahçesi

Gezinizi tamamladıktan sonra, 150 dönüm genişliğinde olan mesire alanında bulunan 40 tane 10 kişilik çardak ve 500 tane 6 kişilik piknik masalarında pikniğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kömür ya da odun ateşiyle mangal yakmak kesinlikle yasak olup, tüplü ocakları kullanabilmeniz mümkündür. Hafta sonu yoğun ilgi gördüğü için piknik yapmak istiyorsanız sabah saatlerinde orada olmayı tercih etmelisiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı
Ormanya Kocaeli

Aynı şekilde otopark sorunu yaşamamak için de erken saatlerde gitmeniz daha iyi bir seçim olacaktır. Hayvanat bahçesinin yanında yer alan kafeden alışveriş yapabilirsiniz, dışarıdan da yiyecek ve içeceklerinizi getirebilirsiniz.

Bünyesinde yer alan kamp alanında ücretsiz bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Yürüyüş ve bisiklet parkurları da ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çeken diğer bölümler arasında yerini alıyor.

Resmi tatil günlerinde de açık olan park, sadece pazartesi günleri ziyaretçi kabul etmemektedir.

Hobbit Evleri

Bu alanda en çok ilgi gören yer olarak kayıtlara geçmiştir. Toprağa gömülü şekilde yuvarlak kapılı küçük evlerin olduğu bölge, park daha açılmadan da bulunuyordu. Daha sonra restore edilip ev sayıları çoğaltılmış, hatta değirmen ve dere dekorları da eklenmiştir.

Hobbit Evleri Gölü
Hobbit Evleri Gölü

Yüzüklerin Efendisi filminden sonra ilgi uyandıran hobbitlerin nasıl evlerde yaşadığı merak uyandırmıştır. Evlerin önünde fotoğraf çekilme sırası oluşmaktadır. Sabah erken saatlerde gittiğinizde burada yer alan banklarda kahvaltı keyfi yapmanız mümkündür. Hobbit evleri sadece dekor amaçlı yapılmıştır,  içerisine giriş ya da konaklama yapılmamaktadır. Birbirinden farklı masal evlerinin olduğu bu alanda, her an bir yerden masal kahramanı fırlayacakmış gibi duruyor.

Ormanya Hobbit Evleri
Ormanya Hobbit Evleri

Ocak ayında gösterime giren “Gamonya; Hayaller Ülkesi” filminde BKM ekibi burada da çekimlerini gerçekleştirmiştir. Doğal yapının bozulmaması için çaba sarf eden yapım ve küçük oyuncular OrmanKöy bölümüne hayran kaldıklarını ifade ettiler.

Giriş ücreti – 2023 ve Ziyaret saatleri

Giriş ücreti: Şuanda her hangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Otopark ücreti olarak  20 TL talep edilmektedir.

Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri kapalı olan doğal yaşam parkını 09.00 – 20.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?
Nerede, Nasıl Gidilir?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Uzuntarla, 309. Sk. No 99, Pk: 41150 – Kartepe / Kocaeli

Telefon: (0262) 331 66 11

Nasıl gidilir?: Öncelikle Hobbit evlerinin Kocaeli ve Sakarya arasındaki D100 karayolunun üzerinde yer aldığını bilmelisiniz. Kocaeli’nden buraya gidiş yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Kocaeli şehir merkezinden aracınızla gittiğiniz zaman Cengiz Topel Havaalanı’nı geçtiğinizde 5 kilometre kadar sonra Ormanya tabelaları karşınıza çıkıyor. Tabelaları takibe aldığınızda karayolundan çıkıyorsunuz ve köprünün altından karşıya geçerek doğal yaşam parkına ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Toplu taşıma kullanacaksanız; 285 numaralı otobüs hattını kullanabilirsiniz. Belediye tarafından hafta sonları iki saatte bir Kirazlıyalı’dan ücretsiz ring hattı kaldırılıyor. Konum bilgisi için tıklayın.