İstanbul Ortaköy’de Gezilecek Yerler & Ortaköy Sahili

İstanbul’un eski semtlerinden biridir Ortaköy, farklı kültürlerin karması bir yapıya sahiptir.  Türk, Rum, Ermeni ve Yahudi topluluklarının iç içe yaşayabildikleri, kendi kültürlerinden izler bıraktığı bu sahil semtine gelin bir de bizim penceremizden bakın.
Günümüzde Ortaköy, sahil boyunca barındırdığı kafe ve restaurantlarla, kendine özgü pazarıyla yerli ve yabancı misafirlerinin ilgisini oldukça çekmekte, özellikle de akşamları boğazın rengarenk ışıklarıyla manzarayı izleyenleri büyülemektedir.
Hele bir de ismi ile bütünleşen kumpircileri yok mu. Anlatırken bile insanın burnuna sıcak patates ve waffle kokusu gelmiyor dersek yalan söylemiş oluruz. Kendinizi insanlarının akış yönüne bıraktığınızda arnavut kaldırımı sokağından denizi görmeye başlarsınız. Solda yan yana dizili kumpircilerinden kumpirinizi alıp, sokakların atmosferine kapılarak yürümeye devam ettiğinizde boğazın yanıbaşında bulursunuz kendinizi.
İster cafe ve restaurantlarında gönlünüzce oturup çayınızı kahvenizi içip, yemeğinizi yiyin, isterseniz de uygun bulduğunuz bir köşede salaş bir şekilde ortamın tadını çıkarın alacağınız haz paha biçilemez.
Ayrıca Ortaköy dışında İstanbul’da gezilecek yerler‘in tam listesini merak ediyorsanız sizi şöyle alalım. Birbirinden güzel yerleri sizler için sıraladık.

İstanbul Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy denilince İstanbulluların aklına birçok simge gelir, semti temsil eden. Biz şehir dışından da gelenler için bir kaçını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Madem ki yolunuz Ortaköy’e düşecek, aman hiçbir parça eksik kalmasın.

Tüm Ortaköy fotoğraflarının vazgeçilmez yapısı; Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Denize sıfır konumu ile, İstanbul’un boğaza bakan  eşsiz manzaralı tarihi yapısı Ortaköy Camii, semtin simgesi haline gelmiştir. Yüksek pencereleri ile Boğazın tüm ışıklarını içerisine çekebilecek özelliğe sahip olan cami, mimarisi ile modernliği de temsil etmektedir. Camii, etrafında bulunan kiliseler ve sinagog ile İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini simgelemektedir.

İstanbul’u seyre dalmanın adı; Boğaz Turu

Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, kıtaları birbirine bağlayan bu kent vazgeçilmez bir parçası yapmıştır vapurlarını… Çayı ve simiti, güvertede okunan gazetesi, martıları, “ben geldim” diyen kalın ve heybetli düdükleri ile denizi köpürte köpürte boğazı keşfe çıkar, İstanbul’un en güzel resimlerini oluşturur.
Şehre bir de nostaljik vapur turu ile tanıklık etmek, Ortaköy sahilinden kalkan vapurlarla oldukça kolay. Tüm sahil boyunca dizilmiş tarihi yalıları, yaşanmışlıklarını, vapurun yegane dostları martıları ve simitleri yakalayışlarını izlerken İstanbul’a ve Boğaz’’a bir kere daha aşık olursunuz.

Mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan yapı; Esma Sultan Yalısı

Adını Osmanlı Padişahı Abdulaziz’in kızı Esma Sultan’dan almış olan yalının mazisi aslında 17.yy’a dayanmaktadır. Sultana evlilik hediyesi olarak yeniden yapılandırılan yalı, Esma Sultan’ın ölümüyle Osmanlı Hanedanı’ndan birçok sultana ev sahipliği yapmış.
Osmanlı sahipliğinden çıktıktan sonra önce Rum okulu olan yapı, başından geçen yangının ardından önce depo, andından marangozhane olarak kullanılmış. Yeniden satılmaya karar verilen yalı tekrar bir yangına maruz kalınca geriye sadece yüksek dış duvarları kalmış bir harabe görünümü almış. Günümüzde ise restore edilen yalı, düğün, organizasyon, konser gibi etkinliklerde sıkça kullanılan bir mekan halini almış.

Asla almadan geçemeyeceğiniz bir pazar; Ortaköy Pazarı

El emeği göz nuru dedikleri şeyi Ortaköy sokaklarında kurulan pazarda gözlerinizle görüp, dokunarak satın alabilirsiniz. Genç yaşlı, kadın erkek demeden sanatını konuşturan bir çok hünerli insanın elinden çıkan birçok aksesuar, hediyelik eşya ve takıyı satın alma şansı bulabilirsiniz.

Bir de ek bilgi bizden; Feriye Sarayı

Kulağa tek bir sarayın adıymış gibi gelse de aslında Osmanlı Hanedanı’na ait Çırağan Caddesi’ndeki kıyı şeridi kaplayan tüm sarayların genel adı Feriye Sarayı. Boğazın sınırında, Osmanlı için yapılan ilk Saray Dolmabahçe Sarayı imiş. Andından Çırağan Sarayı da yapılsa da malum büyük bir sultanlık olan Osmanlı saray ahalisine bu saraylar yetmemiş.
Böylece Çırağan Sarayı ve Ortaköy Camii arasına sıralı saraylar yapılması kararı alınmış. Günümüzde ise bu sarayları biz; Kabataş Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Ziya Kalkavan Anadolu Meslek Lisesi ve Feriye Lokantası olarak biliyoruz.