Özkonak Yeraltı Şehri | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabası sınırları içerisinde bulunan Özkonak Yeraltı Şehri de önemli tarihi mekanlardan yalnızca biridir.

Her ne kadar popülerliği Peribacaları kadar olmasa da Nevşehir’de bulunan birçok yer altı şehri gibi önemli uğrak noktalarından biri olan Özkonak Yeraltı Şehri’ni ziyaret etmeden Nevşehir gezinizi sonlandır mamanızı tavsiye ediyoruz.

Ülkemizin en önemli turizm noktalarından biri olan Nevşehir, uzun yıllar öncesinden günümüze kadar gelmeyi başaran Peri Bacaları ve pek çok yeraltı şehrine ev sahipliği yapar. Her mevsim yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiye kapılarını açan Nevşehir, turizm gelirleri ve ülkemizin tanıtılması açısından oldukça önemlidir.

Bu yazımızda sizlere Özkonak Yeraltı Şehri nerede, nasıl gidilir, Özkonak Yeraltı Şehri konaklama imkanları, ziyaret saatleri ve giriş ücreti ile ilgili detaylar bilgiler vereceğiz.

Kısa bilgi: Nevşehir için plan yapmaya başladıysanız Nevşehir gezilecek yerler listemize de bir göz atın.

Özkonak Yeraltı Şehri Genel Bilgiler

Ozkonak-Yeralti-Sehri-03
Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 35 Avanos’a ortalama 17 km uzaklıkta olan Özkonak Yeraltı Şehri’nde çeşitli büyüklüklerde odalar ve bu odaları birbirine bağlayan tüneller bulunuyor. Özkonak Yeraltı Şehri, yerin 3 kat altına inmektedir. Nevşehir’de bulunan diğer yeraltı şehirlerine oranla daha küçük olan Özkonak Yeraltı Şehri; ağıl, mutfak, erzak deposu, şırahane, havalandırma tüneli gibi bölümlerden oluşuyor. Oldukça geniş bir alana yayılan Özkonak’a giriş ve çıkış arasındaki mesafe 10 km civarındadır.

Özkonak Yeraltı Şehri bölgede bulunan Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri’nden farklı bir yapıya sahiptir. Özkonak’ta katlar arasında haberleşme için oldukça dar ve uzun delikler bulunmaktadır. O dönemde yaşayanlar odaların giriş kapılarını olası tehlikelere karşı kapattıklarında havalandırmaları bu dar deliklerden sağlarmış. (5 cm’lik genişlikte bir delik)

Yeraltı Şehri’nin dikkat çeken bir başka farklı özelliği ise sürgü taşından sonra tünel üzerinde çeşitli delikler oyulmuştur. (Bu deliklerin oyulmasındaki amaç ise düşmana kızgın yağ dökülmesi amacıyla oyulmuştur).

Özkonak’ın konumu ise oldukça sağlam bir noktada yer almaktadır. İdiş Dağı’nın kuzey tarafındaki volkanik, granit bünyeli tüf tabakalarının bulunduğu yerde inşa edilmiştir. Özkonak Yeraltı Şehri’nin şimdilik tamamı temizlenmemiştir.

Kasabalı halkın geçim kaynakları arasında turizm önemli bir yere sahiptir. Özellikle yaz sezonunda günlük ortalama 500 yerli ve yabancı turist kasabayı ziyaret etmektedir. Kasabanın en önemli ziyaret noktalarından biriside hiç şüphesiz ki burasıdır.

Konaklama İmkanları

Özkonak Yeraltı Şehri’ne yakın konaklama yerlerinden bazılarını sizler için araştırdık.

  • Duru Hotel (0384 55 24 04), Avanos
  • Avanos Evleri (0384 511 22 98), Avanos
  • Bir Kedi Villa (0545 503 50 50), Avanos
  • Seval White House (0544 919 84 37), Avanos
  • Tokmak Konukevi (0384 511 45 87), Avanos

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

  • Nisan – Ekim Dönemi: 08.00 – 19.00
  • Kasım – Mart: 08.00 – 17.00

Giriş Ücreti: 100 TL – Müze kartı geçerlidir.

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl gidilir?

Adres: Özkonak Kasabası, Avanos / NEVŞEHİR

Telefon: 0384 213 42 60

Nasıl gidilir?: Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özkonak’a şahsi aracınızla ulaşmak için Nevşehir – Avanos – Özkonak istikametini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi