Palermo Gezilecek Yerler
Palermo Gezilecek Yerler

Sizler için farkı gezi rotaları oluşturmaya devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu Palermo Gezilecek Yerler. Yurtdışına çıkmak isteyen Türklerin tercih ettiği ülkeler arasında en popüler olanlarından birisidir İtalya ülkesi. İtalya demek çoğuna göre Roma, Venedik, Floransa, Milano dörtlüsünden ibaret olsa da bu kocaman ülke aslında keşfedilmeyi bekleyen birçok şehri de sınırlarında gizliyor.

Özellikle kıyı şeridindeki Akdeniz şehirleri ile sizi kendisine bir kez daha hayran bırakacak olan İtalya’da belki de en güzel ve en popüler kıyı şeridi şehirlerden birisi bu yazımızda sizin için mercek altında. Palermo’da ne yenir? Palermo’da nerede kalınır? Palermo’ya nasıl gidilir? Palermo’da görülmesi gereken yerler nereleridir? İşte tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz Palermo gezi rehberimiz..

Palermo Nerededir?

İtalya’nın güneyinde yer alan Palermo, Sicilya’nın kuzeybatı kısmında bulunur.

M.Ö 734 yılında Fenikeliler tarafından kurulan ve bir dönem Arap hükümdarlığına geçmiş olan Palermo şehri; turistler için tam bir cennettir. Şehrin tarihi M.Ö 734 yıllarına dayandığından dolayı tarihi yapılar bakımından zengin bir şehir olan Palermo; tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra sosyal yaşam ve mimarisi ile de dikkat çeken şehirlerden birisidir. Palermo aynı zamanda bölgenin ticaret anlamında da anahtar şehirlerinden birisidir.

Palermo Sahili
Palermo Sahili

Palermo Gezilecek Yerler

Palermo şehri zengin bir tarih, kültür ve mimariye ev sahipliği yaptığından dolayı şehirde gezilecek çok yer vardır. Bunlar arasında Arap hükümdarlığı sırasında inşa edilmiş ve günümüze aktarılmış yapılar, heykeller, müzeler ve şehrin kendine has evleri ilk sıralarda yer almaktadır. İşte Palermo’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken o yerler

1- Montreal Katedrali

Palermo’da mutlaka görülmesi gereken yapılardan birisi olan Montreal katedralini bu kadar güzel yapan şey mozaikleridir. 6,500 metrekarelik bir alanı kaplayan cam mozaikleri ile oldukça büyüleyici gözüken bu katedral, 1182 yılında inşa edilerek günümüze kadar ulaşan yapılardan birisidir. Günümüze kadar varlığını sürdüren en önemli Norman mimarisi örneklerinden birisi olan ve her yıl binlerce turisti ağırlayan bu katedral; sadece Palermo’nun değil, aynı zamanda Sicilya Bölgesi’nin de en önemli turistik yapılarından birisidir.

Palermo Gezilecek Yerler - Montreal Katedrali
Palermo Gezilecek Yerler – Montreal Katedrali

2- Palazzo dei Normanni (Norman Sarayı)

Palermo şehrinde Norman egemenliği döneminde inşa edilen ve Sicilya Kralı’nın ikamet ettiği Norman Sarayı; günümüzde de şehrin yönetim merkezi olarak kullanılmaktadır. Avrupa’nın en eski yapılarından birisi olan bu saray; şehrin eski bölümünün en tepe noktasında yer almaktadır. Sarayın bir kapısı turistler için hizmet verirken diğer kapısı ise parlamenterler için hizmet vermektedir.

Palazzo dei Normanni (Norman Sarayı)
Palazzo dei Normanni (Norman Sarayı)

3- Massimo Tiyatrosu

Palermo gezilecek yerler listemize devam ediyoruz. Sıradaki yer; Palermo’nun en önemli meydanlarından birisi Piazza Verdi’de yer alan bu opera binası, İtalya’nın en büyük opera binasıdır. Ayrıca Viyana ve Paris’teki binalardan sonra Avrupa’nın da en büyük üçüncü opera binasıdır. Massimo Tiyatrosu sahip olduğu muhteşem akustik özelliği ile ün kazanan ve 1897’de inşa edilmesine rağmen günümüze kadar ulaşan tarihi yapılardan birisidir.

Palermo Gezilecek Yerler - Massimo Tiyatrosu
Palermo Gezilecek Yerler – Massimo Tiyatrosu

4- Cefalu / Bir sahil kasabası

Palermo şehrine yaklaşık olarak 75 km uzaklıkta yer alan ve Sicilya’nın kuzey sahilinde sakin ve şirin bir sahil kasabası olan Cefalu; Palermo’da günübirlik geziler için ideal bir rotadır. Harika doğası, mimarisi, sahili ve trafiğe kapalı sokak ve caddeleri ile sizi kendisine hayran bırakacak olan bu Ortaçağ kasabası; mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Cefalu / Bir sahil kasabası
Cefalu / Bir sahil kasabası

5- Cappuccini Yer altı Mezarlığı İskelet Müzesi

‘Ölüler Evi’ olarak da bilinen Cappuccini Yer altı Mezarlığı İskelet Müzesi; dünyanın en korkunç yedinci müzesi olarak listeye girmiştir. Bunun sebebi ise rahiplerin 1599 yılında 8000’e yakın insanı mumyalayarak bu müzede sergilemesidir. Müzeye girmeye cesareti olan turistler aşağı doğru indiklerinde koridor boyunca boyun ve ayaklarından duvar asılmış ve sergilenen mumyalarla karşılaşmaktadır.

6- Palatine Şapeli

Bu şapel, özellikle tavan dizaynı ve heykel detayları sayesinde sizi kendisine hayran bırakacaktır. Yunan, Arap ve Latin kültürüne ait izleri içerisinde barındıran Palatine Şapeli, 1080 yılından günümüze kadar ulaşan tarihi bir yapıdır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan bu şapel; Palermo seyahati süresince görmeniz gereken yerlerden birisidir.

Palermo Gezilecek Yerler - Palatine Şapeli
Palermo Gezilecek Yerler – Palatine Şapeli

7- Piazza Politeama

Sokak ve caddeleri birbirine bağlayan birçok meydandan birisi olan Piazza Politeama; şehrin en hareketli ve en ünlü meydanıdır. Çevresinde Politeama Garibaldi Tiyatrosu, tarihi heykeller, restaurant ve kafeler bulunan bu ünlü meydan; aynı zamanda şehrin en ünlü alışveriş caddelerinden birisi olan Via Oreto’ya bağlanmaktadır.

Palermo Gezilecek Yerler - Piazza Politeama
Palermo Gezilecek Yerler – Piazza Politeama

8- Porta Nuova

Palermo şehri; surlarla çevrili bir şehirdir ve şehire giriş kapılarından birisi de Porta Nuova’dır. Quattro Meydanı’ndan yukarı doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan bu kapı, şehrin en eski yapılarından da birisidir.

Palermo Gezilecek Yerler - Porta Nuova
Palermo Gezilecek Yerler – Porta Nuova

Palermo’ya Nasıl Gidilir?

Palermo şehrine havayolu ile gitmek istiyorsanız Türkiye’den direkt uçuş yapan bir firma bulmanız oldukça zordur. Ancak Roma ve Milano üzerinden aktarmalı bir şekilde uçuş yapabilirsiniz.

Palermo şehrine deniz yolu ile gitmek istiyorsanız; Palermo’ya Napoli, Livorno, Cenova ve Tunus üzerinden birçok deniz seferi düzenlenmektedir.

Palermo şehrine bir diğer ulaşım alternatifi ise; İtalya’nın neredeyse her bölgesine sefer bulabileceğiniz tren yolu ulaşımıdır.

Palermo’da Ne Yenir?

Palermo’da Ne Yenir? - Deniz Mahsulü
Palermo’da Ne Yenir? – Deniz Mahsulü

Palermo şehrinde İtalya mutfağına ait birçok lezzeti deneyebilirsiniz. Özellikle deniz mahsullü pizza ve makarnalar, ev yapımı makarnalar ve Sicilya Bölgesi’nin en ünlü yemeklerinden birisi olan kılı. Balığı yemeğini Palermo şehrinde mutlaka denemelisiniz.

Palermo Para Birimi: İtalya’da bulunan bir şehir olan Palermo’da Euro kullanılmaktadır.