Panorama 1453 Tarih Müzesi – Zeytinburnu / İstanbul

Tarihin akışını değiştiren İstanbul’un Fethi’ni konu alan Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni sizler için araştırdık. Fatih Sultan Mehmet’in, bir çağın kapanıp bir çağın başlamasına sebep olan İstanbul’un Fethini konu alan Panorama 1453 Tarih Müzesi, askerlerin şehre girdiği ilk noktalara şahitlik eden Topkapı Kültür Parkı’nın içinde bulunmaktadır.

Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısındaki konumu, kuşatmanın geçtiği İstanbul’un tarihe açılan kapısı olma özelliği ile, önemli bir yere sahiptir.

Zeytinburnu Gezi Videomuz

Müze detaylarına geçmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

Panorama 1453 Tarih Müzesi

2005 yılında yapımına başlanan Müze, 2008 yılında tamamlanmış ve 31 Ocak 2009 tarihinde Dönemin Başbakanı tarafından açılışı gerçekleştirilmiştir.

Projenin yapımında fikir sahibi ressam ve çizgi film yönetmeni Haşim Vatandaş önderliğinde 8 sanatçı görev almıştır. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan bu eser ile İstanbul’un Fethi’ni yaşama tecrübesini elde edebileceksiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Özellikleri

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi, dünya üzerinde ise üstü kapalı tek panoramik müze olma özelliğini taşıyan Panorama 1453 Tarih Müzesi sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklar için de eşsiz bir deneyim sağlıyor. Müze içerisinde yer alan bölümler çocukların hayal dünyasını geliştirdiği gibi müzenin park içerisinde yer alması da çocukları mutlu eden bir başka konu.

Gelelim müzenin içerisine. Giriş bölümü ve panoramik resmin bulunduğu 2 kısım olarak ayırabiliriz. Giriş bölümü kısmındaki duvarlarda Fethi anlatan haritalar ve döneme ait bilgiler bulunuyor. Panoramik kısma geçerken kullanılan merdivenli bölümün duvarlarında ise, gemilerin karadan çekilmesi anını betimleyen kabartmalar yer almakta.

Bu bölümleri geçtikten sonra müzenin en önemli kısmına sıra geliyor. Yapımı yaklaşık 3 yıl süren, üzerinde 10.000 figür bulunan ve 38 metre çaplı bir yarım kürenin üzerine yapılan bu resim toplam 2350 metrekare alanı kaplamaktadır. Resmin en büyük özelliği optik alışkanlıklarla oynayan yapısı sayesinde her defasında farklı bir detayı ziyaretçilerin yakalamasına izin veriyor olması. Ayrıca çalışmanın etkisinin arttırılması için önünde 3 boyutlu maketler de kullanılmış.

Müze içerisinde yer alan otomattan 3 lira karşılığında üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in tuğrasının bulunduğu hatıra parayı alarak bu ziyaretinizi ölümsüzleştirecek bir hatıraya da sahip olabilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze yılın 365 günü 08:00 – 07:00 arası kesintisiz hizmet vermektedir. Müzeye ilgi oldukça yoğun olduğunu bu sebeple imkanınız varsa Hafta içi 12:00 -14:00 arası ziyaret etmenizi öneririz. Müzeyi ortalama 1 saatte gezeceğinizi varsayacak olursak en son kapanış saatinden 1 saat önce orada olmanız gerektiğini de ayrıca hatırlatmakta fayda var.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücretlerinin sadece Nakit ve Türk Lirası olarak alındığını ve Müze Kart uygulamasının burada geçerli olmadığını öncelikle belirtmek isterim.

GİRİŞ ÜCRETİ 2023

Tam Bilet: 60 TL

Öğrenci, Öğretmen ve Askeri Personel: 30 TL

Yabancı Ziyaretçi: 300 TL

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Parkı – Zeytinburnu / İstanbul

Ulaşım: Metrobüs ile ulaşım; Topkapı durağında indikten sonra, tarihi surlar yönüne doğru üst geçidi geçip Topkapı Kültür Parkı’na gelerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Tramvay İle Ulaşım; Tarihi Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanıp Topkapı Durağında indikten sonra Topkapı Kültür Parkı’na gelerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Araç ile gelmek isteyenler için; Topkapı bölgesinde çok sayıda otopark olduğunu hatırlamakta fayda var. Konum bilgisi için tıklayın.

Dipnot: İstanbul’daki diğer müzelere göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)