Paşabağ Vadisi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – NEVŞEHİR

Kapadokya Bölgesi’nde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken mekanlarla ilgili yazılarımızı sizlere en doğru ve güncel bilgiler sunarak ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise sizlere Paşabağ Vadisi hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

İnsanların buraları görmek için dünyanın öbür ucundan geldiğini düşünecek olursak ve sizler halen bu eşsiz güzellikleri görmediyseniz hiç zaman kaybetmeden ilk fırsatta Kapadokya gezisi ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. 

Kısa bilgi: Bu güzel şehre bir tatil planınız var ise; Nevşehir gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atın.

Vadi Hakkında Genel Bilgiler

Pasabag-Vadisi-04 Avanos – Göreme yolundan Zelve istikametine doğru dönüp bir müddet ilerledikten sonra (Zelve’ye ulaşmadan) Paşabağ Vadisi’ne ulaşmış olacaksınız. Vadi, Kapadokya’daki en önemli yerlerden birisi konumundadır. Buraya vardığınızda sizleri hediyelik eşya satan dükkanlar ve yerli yabancı turistleri getiren otobüs konvoylarını göreceksiniz. Ama kalabalık sizi endişelendirmesin çünkü siz zaten kendinizi muhteşem güzelliklere çoktan kaptırmış olacaksınız.

Kapadokya bölgesinde eşsiz güzellikte olan mantar görünümlü peribacaları’nın yer aldığı vadide, aynı zamanda peri bacalarının nasıl oluştuğunun ve nasıl son şeklini aldığının en iyi gözlemlenebildiği yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca vadide yürüyüş yapacağınız yollar peri bacalarının arasından geçtiği için çok büyük keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir diğer adıyla Paşabağ Rahipler Vadisi olan bu yer Göreme-Avanos yolu üzerinde yer almaktadır. Vadi, şapkalı peri bacalarının yoğun biçimde irili ufaklı ilginç örneklerini görebileceğiniz bir konumdadır. Kapadokya’yı tur kapsamında ziyaret edenlerin programları dahilinde olan bu yer, görsel açıdan son derece zengindir. Bu bölgede rahipler ve din adamları  oymuş oldukları kaya odalarda inzivaya çekilirlermiş.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: PSaat 8:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Giriş için ödemeniz gereken tutar ise 100 TL. Bazı bölümlerinin girişi ücretsizdir.

Konaklama İmkanları

Vadiye en yakın konaklama alanları genellikle Çavuşin bölgesinde toplanmıştır. Konaklayabileceğiniz bazı oteller ve irtibat bilgileri ise şu şekilde:

  • Muskara Cave Hotel (0542 517 04 54)
  • The Village Cave Hotel (0384 532 71 97)
  • Phocas Cave Suites (0384 532 71 61)
  • Fairyland Cave Hotel (0384 532 70 39)
  • Royal Stone Houses (0384 271 33 00)

Paşabağ Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Paşabağ vadisi – Avanos / Nevşehir
Nasıl Gidilir?: Nevşehir’e ortalama uzaklığı 30 km. dir. ulaşmak için Nevşehir – Uçhisar – Göreme – Paşabağ istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif yol ise Avanos tarafından gelen yoldur. Avanos – Göreme istikametinden giderek Vadiye ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi