Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler | Tam Listesi 2023

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler
Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz sadece kimlikle gidebileceğiniz bazı ülkelerin varlığından haberdar mısınız? Değilseniz sizin için hazırladığımız bu seyahat listemiz çok işinize yarayacak. Şimdi gelin, sadece kimliğiniz ile gidebileceğiniz bu ülkeleri inceleyelim.

Kısa bilgi: Buna benzer bir çok farklı tarzda makalemize göz atmak isterseniz sizi Seyahat Bilgileri sayfamıza alalım. :)

Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler 2023 Yılı Listesi

Eşsiz güzellikte mutlaka gitmeliyim diyeceğiniz bir birinden güzel ülkeleri gördükçe, şimdiden bilet aramaya başlayacağınızdan eminiz. Sizi daha fazla bekletmek istemiyoruz ve hızlıca 2023 yılında pasaportsuz kimliksiz elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidebileceğiniz ülkeleri bir bir sizler için listeliyoruz. :)

1. Makedonya

Makedonya

Makedonya, Avrupa kıtasında yer alan ülkelerden bir tanesidir. Doğal güzellikleri ve tarihi ile dikkat çekici bir ülke olan Makedonya, özellikle yaz aylarında tercih edilebilecek bir Avrupa ülkesidir.

Kuzey Makedonya, sanat, mimari, şiir ve müzik alanlarında zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Birçok antik, korunan dini mekana sahiptir. Şiir, sinema ve müzik festivalleri her yıl düzenlenir. Makedon müziği tarzları Bizans kilise müziğinin güçlü etkisi altında gelişti.

Kuzey Makedonya’da, esas olarak 11. ve 16. yüzyıllar arasındaki döneme ait önemli sayıda korunmuş Bizans fresk tablo vardır. Büyük bir kısmı çok iyi durumda olan ve Makedon dini resim okulunun şaheserlerini temsil eden binlerce metrekarelik fresk resmi korunmuştur.

Ülkedeki en önemli kültürel etkinlikler, klasik müzik ve drama yaz festivali, dünyanın 50’den fazla ülkesinden şairleri bir araya getiren Struga Şiir Akşamları, Manastır’daki Uluslararası Kamera Festivali, Açık Gençlik Tiyatrosu ve Üsküp’te Üsküp Caz Festivali vb. dir.

1947’de açılan Ulusal Opera, daha sonra Branko Pomorisac yönetiminde Cavalleria rusticana performansıyla “Makedon Operası” adını aldı. Her yıl Üsküp’te Mayıs Opera Akşamları yaklaşık 20 gece düzenlenir. İlk Mayıs Operası performansı Kiril Makedonski’nin Mayıs 1972’deki “Çar Samuil” performansıydı.

Makedonya Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Skopje,
 2. Bitola,
 3. Prilep,
 4. Mavrovo Ulusal Parkı,
 5. Pelister Ulusal Parkı,
 6. Stobi,
 7. Gevgelija,
 8. Matka Kanyonu,
 9. Üsküp Türk Çarşısı,
 10. Aziz Naum Manastırı,
 11. Aziz Yuhanna Kilisesi,
 12. Üsküp Kalesi,
 13. Çar Samuel Kilisesi,
 14. Milenyum Haçı,
 15. Baba Dağı,
 16. Mavrova Milli Parkı,
 17. Mustafa Paşa Camii.

3. Kosova

Kosova
Kosova – Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Kosova, UNESCO Dünya mirası Listesi’nde birçok tarihi yapıyı barındıran tarihi açıdan köklü bir Balkan ülkesidir. Uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde bulunan Kosova’da gezilecek bir çok yer bulunuyor.

Kosova topraklarının büyük bir kısmı dağlık arazidir. Kuzey Makedonya sınırı boyunca Şar Dağları uzanmaktadır. Burada kış turizmi faaliyetleri yapılmaktadır.

Brezoviça en önemli kış turizmi yerleşkelerinden birisidir. Kosova dağları çok yüksek ve dik yamaçlara sahiptir. 2656 m ile Ceraviça zirvesi ülkenin en yüksek doruğudur. Dreniça, Karaleva gibi kasabalar, bu bölgenin yüksek yamaçlarında kurulmuş yerleşim birimleridir.

Kosova Cumhuriyeti’nin güneybatısında Arnavutluk Alpleri uzanmaktadır. Kuzeyinde ise Kopaonik Dağları bulunmaktadır.

Kosova Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Taş Köprü,
 2. Sinan Paşa Camii,
 3. Prizren Kalesi,
 4. Saviour Kilisesi,
 5. Pec Patrikhanesi,
 6. Rugova Kanyonu.

4. Arnavutluk

Arnavutluk
Arnavutluk – Kimlikle Gidilen Ülkeler

Güney Avrupa’da yer alan Arnavutluk Balkan turu kapsamında ziyaret edebileceğiniz eşsiz bir ülkedir.

Arnavutluk mutfağı Akdeniz ve Balkan mutfaklarının bir sentezi niteliğindedir. Tarihsel arka plan ile sıkı bir bağ içerisinde gelişmiştir. Bu açıdan Yunan, İtalyan ve Osmanlı etkisini görebilmek mümkündür. Arnavut mutfağında ana öğün öğle yemeğidir.

Salatalar, domates, salatalık, taze yeşil biber gibi taze sebzeler ile zeytin, zeytin yağı ve tuz sıklıkla kullanılmaktadır. Dıraç, Avlonya ve Ayasaranda gibi kıyı kentlerinde ise deniz mahsulleri mutfağı gelişmiştir. Dağlık kesimlerde ise tütsülenmiş et tüketimi fazladır.

Arnavutluk Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Ethem Bey Camii,
 2. Saat Kulesi,
 3. İskender Bey Heykeli,
 4. Elbasan Kalesi,
 5. Rozafa Kalesi,
 6. Bera Eski Şehir.

5. Sırbistan

Sirbistan
Sirbistan- Vizesiz gidilebilecek ülkeler

Bir Balkan ülkesi olan Sırbistan, son derece köklü bir tarihe sahiptir. Ayrıca halkı son derece insan canlısı olan ülkede gezip görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor.

Sırbistan mutfağı, Balkan mutfaklarından biridir ve heterojen bir mutfaktır. Yemek kültürü olarak Türk mutfağı ile büyük ortaklıkları vardır.

Uzun tarihî süreçteki beraber yaşama sonucunda Sırbistan mutfağında, bugün Türk yiyeceği sayılan birçok ürünü görmek mümkündür. Sarma (sarma), kebap (ćebapćevap), güveç (đuveć), baklava (baklava), börek (burek) bu mutfak ögelerinden birkaçıdır.

Sırbistan Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Belgrad,
 2. Novi Sad,
 3. Nis,
 4. Knez,
 5. Ada Ciganlija,
 6. St. Sava Template.

6. Bosna-Hersek

Bosna-Hersek
Bosna-Hersek – Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler

Yüzyıllardır bu devrime sebep olan kültür, günümüzde mimari, geleneksel kıyafetler, taşlar, oyulmuş sanat eserleri, çömlekler, mücevher ve kutsal yerler yoluyla yaşayan bir müze olarak ziyaret edilir.

Bosna Hersek kültürünü bir müzenin duvarlarından sokran şeyler olarak bulamazken fakat karışık cami boyamaları, ahşaptan yapılmış güzel geleneksel mobilyalar, muhteşem dikişli geleneksel kıyafetler olarak görülebilir.

Balkan ülkelerinden biri olan Bosna Hersek tarih sahnesinde sık sık karşılaştığımız bir ülkedir. Osmanlı Devleti’nin izlerini hala taşıyan ülkede şuraları gezebilirsiniz.

Bosna-Herkes Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Umut Tüneli, Sebil,
 2. Latin Bridge,
 3. Sönmeyen Ateş Anıtı,
 4. İnat Evi,
 5. Kovacı Anıt mezarı,
 6. Gazi Hüsrev Bey Camii,
 7. Saraybosna Katedrali,
 8. Hünkar Camii,
 9. Svrzo’nun Evi.

7. Ukrayna

Ukrayna Kyiv
Ukrayna – Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler

Uygun hayat şartları ve tarihi dokusu ile Türk turistlerin ilgisini çeken Ukrayna, kültürel yapısı ile de son derece ilgi uyandırıcı bir ülkedir. Özellikle gece hayatının gelişmiş olması ve eğlenceye düşkün olunması ülkenin eğlence için seyahat edecek kişiler tarafından ilgi görmesini sağlıyor.

Ukrayna kültürü, doğu ve batı komşularından da etkilenmiştir bu kültürel etki Ukrayna mimarisi, müziği ve sanatına yansımıştır.

Komünist dönem, Ukrayna’nın sanat ve edebiyatı üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahipti. 1932’de Stalin, “Edebiyat ve Sanat Örgütlerinin Yeniden İnşası Üzerine” adlı bir kararname yayınlayarak Sovyetler Birliği’nde sosyalist gerçekçi devlet politikasını benimsedi.

Bu, yaratıcılığı büyük ölçüde baskı altına aldı. 1980’lerde glasnost (açıklık) ilan edildi ve Sovyet sanatçıları ve yazarları yeniden kendilerini istedikleri gibi ifade etmekte özgür oldular.

Pysanky olarak bilinen Paskalya yumurtası geleneğinin Ukrayna’da köklü bir geçmişi vardır. Bu yumurtalar üzerine bir desen oluşturmak için mumla çizimler yapılır; daha sonra yumurtalara hoş renklerini vermek için boya sürülür, boya yumurtanın daha önce mumla kaplanmış kısımlarını etkilemez.

Yumurtanın tamamı boyandıktan sonra mum kaplı kısmı çıkarılır ve yumurtanın üzerinde sadece renkli desen süslemesi kalır. Bu gelenek binlerce yıllıktır ve Hristiyanlığın Ukrayna’ya yayılmasından önceki geçmiş dönemlere uzanmaktadır. Karpat Dağları’nın etekleri yakınındaki Kolomyia şehrinde 2000 yılında Pysanka Müzesi inşa edildi.

Müze daha sonra 2007 yılında Ukrayna’nın Yedi Harikası’nın bir parçası olarak aday gösterildi ve modern Ukrayna anıtı olarak kabul edildi.

Ukrayna Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Kiev’de özgürlük Meydanı,
 2. Golden Gate,
 3. Fomin Botanik Bahçesi,
 4. Odessa’da Vorontsov Sarayı,
 5. Potemkin Merdivenleri,
 6. Lviv’de Pazar Meydanı,
 7. İvan Franko Parkı,
 8. Shevchenka Avenue Potocki Sarayı,
 9. Virmenska Caddesi.

8. Gürcistan

Gürcistan
Gürcistan – Kimlikle seyahat edilebilen ülkeler

Bir çok eşsiz yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan kimlikle seyahat edilebilen ülkeler den bir tanesi. Gürcistan mimarisi birçok medeniyetten etkilenmiştir. Kaleler, kuleler, tahkimatlar ve kiliseler için birkaç farklı mimari tarz bulunmaktadır.

Yukarı Svaneti surları ve Hevsureti’deki Şatili kale kasabası ortaçağ Gürcü kale mimarisinin en güzel örneklerinden bazılarıdır. Gürcistan’ın diğer mimari yönleri arasında Tiflis’teki Haussmann tarzındaki Rustaveli Bulvarı ve Eski Şehir Bölgesi bulunmaktadır.

Gürcistan Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Old Town (Altstadt) Tbilisi,
 2. Batumi Botanical Gardens,
 3. Kutaisi Market,
 4. Lake Rica,
 5. Aerial Tramway in Tbilisi,
 6. Batumi Boulevard,
 7. Monument Ali and Nino,
 8. Bagrati Cathedral,
 9. Batumi Dolphinarium,
 10. Russian Georgian Friendship Monument,
 11. Tsminda Sameba Cathedral,
 12. Borjomi Central Park.

9. Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan’a da sadece kimlikle gidilen ülkeler arasında olduğunu söylememe gerek yok sanırım. :) Keşke Hollanda – Belçika gibi sınırlarımız olsaydı ve yürüyerek birbirimizin ülkelerine gidebilseydik ne güzel olurdu değil mi. :/

Çok çeşitli olan Azerbaycan yemekleri – genellikle etli, sebzeli, sütlü, hamur işli yemekler ve pilavlarla ile çorbalardan oluşur. Zeytinyağlı yemekleri yoktur. Azerbaycan mutfağında dikkat çeken bir özellik de şudur: Aynı türe ait yiyeceklerin pek çok çeşidinin olması. Sözgelişi dolma ve sarmanın 30’dan çok, pilavın 200’den fazla çeşidinin olduğu bilinmektedir.

Azerbaycan Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Heydar Aliyev Cultural Center,
 2. Baku Old City,
 3. Baku Boulevard,
 4. Flame Towers,
 5. Azerbaijan National Carpet Museum,
 6. Fountain Square,
 7. Highland Park,
 8. Yeddi Gozel Waterfall.

10. Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs
Kuzey Kıbrıs

Doğal güzellikleri ile Akdeniz kıyısındaki bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa ve Girne gibi birçok önemli şehir bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde zamanla birçok müzik grubu ve sanatçı yetişmiştir. Bunlar genelde klasik müzik, opera, pop, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, rap gibi müzik türlerini icra ederler.

Kıbrıs Türk mutfağı, Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağı ile benzerlikler göstermektedir. Bu çerçevede şeftali kebabı ve pilavuna gibi yemekler, molehiya, pirohu, koyun sütünden yapılmış hellim ve hellim kızartması, hellimli, tatlı olarak da macun, gullurikya, şamişi ve ekmek kadayıfı anılabilir.

Kıbrıs Seyahatinizde Gezilecek Yerler

 1. Girne Kalesi,
 2. Salamis Antik Kenti,
 3. Bellapis manastırı,
 4. Karpaz Yarımadası,
 5. İkon müzesi.

Tam liste için Kıbrıs’ta gezilecek yerler için derlediğimiz yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Sizin de, ‘Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler’ listemize eklenmesini istediğiniz, eksik kaldığını düşündüğünüz Ülkeler var ise bize yorum olarak mutlaka yazın. :)

Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler

Yazımı bitirmeden önce son olarak vizesiz gidilebileceğiniz Ülkelere de yer vermek istedik.

ÜlkeKıtaVize TipiSüre
Antigua ve BarbudaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
ArjantinGüney AmerikaVizesiz90 Gün
ArnavutlukAvrupaVizesiz90 Gün
AzerbaycanAvrupaVizesiz90 Gün
BahamalarKuzey AmerikaKapıda Vize240 Gün
BahreynAsyaOnline Vize30 Gün
BarbadosKuzey AmerikaVizesiz180 Gün
Belarus-Beyaz RusyaAvrupaVizesiz30 Gün
BelizeKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
Birleşik Arap EmirlikleriAsyaOnline Vize29 Gün
BolivyaGüney AmerikaVizesiz90 Gün
Bosna-HersekAvrupaVizesiz90 Gün
BotsvanaAfrikaVizesiz90 Gün
BrezilyaGüney AmerikaVizesiz90 Gün
BruneiAsyaVizesiz30 Gün
Cape VerdeAfrikaKapıda Vize30 Gün
ChibutiAfrikaOnline Vize90 Gün
Cook AdalarıOkyanusyaVizesiz31 Gün
Doğu TimorAsyaKapıda Vize30 Gün
DominikaKuzey AmerikaVizesiz21 Gün
Dominik CumhuriyetiKuzey AmerikaKapıda Vize30 Gün
EkvadorGüney AmerikaVizesiz90 Gün
El SalvadorKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
EndonezyaAsyaVizesiz30 Gün
ErmenistanAvrupaKapıda Vize ve Online Vize21 Gün
EsvatiniAfrikaVizesiz30 Gün
FasAfrikaVizesiz90 Gün
FijiOkyanusyaVizesiz90 Gün
Fildişi SahiliAfrikaOnline Vize90 Gün
FilipinlerAsyaVizesiz30 Gün
GuatemalaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
Güney Afrika CumhuriyetiAfrikaKapıda Vize30 Gün
Güney KoreAsyaVizesiz90 Gün
GürcistanAvrupaVizesiz365 Gün
HaitiKuzey AmerikaKapıda Vize90 Gün
HondurasKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
Hong KongAsyaVizesiz90 Gün
IrakAsyaKapıda Vize10 Gün
İranAsyaVizesiz90 Gün
JamaikaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
KKTCAvrupaVizesiz90 Gün
KamboçyaAsyaKapıda Vize ve Online Vize30 Gün
KaradağAvrupaVizesiz90 Gün
KatarAsyaVizesiz90 Gün
KazakistanAsyaVizesiz30 Gün
KenyaAfrikaOnline Vize90 Gün
KırgızistanAsyaVizesiz90 Gün
KolombiyaGüney AmerikaVizesiz90 Gün
KomorlarAfrikaKapıda Vize
KosovaAvrupaVizesiz90 Gün
Kosta RikaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
KuveytAsyaKapıda Vize90 Gün
LaosAsyaKapıda Vize ve Online Vize30 Gün
LübnanAsyaVizesiz90 Gün
MadagaskarAfrikaKapıda Vize30 Gün
MakaoAsyaVizesiz30 Gün
Makedonya CumhuriyetiAvrupaVizesiz90 Gün
MaldivlerAsyaKapıda Vize30 Gün
MalezyaAsyaVizesiz90 Gün
MauritiusAfrikaVizesiz30 Gün
MeksikaKuzey AmerikaOnline Vize180 Gün
MısırAsyaVizesiz30 Gün
MoğolistanAsyaVizesiz30 Gün
MoldovaAvrupaVizesiz90 Gün
MozambikAfrikaKapıda Vize28 Gün
NikaraguaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
ÖzbekistanAsyaVizesiz30 Gün
Palau CumhuriyetiOkyanusyaKapıda Vize30 Gün
PanamaKuzey AmerikaVizesiz180 Gün
ParaguayGüney AmerikaVizesiz90 Gün
PeruGüney AmerikaVizesiz90 Gün
Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis AdalarıKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
Saint LuciaKuzey AmerikaVizesiz180 Gün
Saint Vincent ve GrenadinlerKuzey AmerikaVizesiz30 Gün
SamoaOkyanusyaVizesiz90 Gün
Sao Tome ve PrincipeAfrikaVizesiz15 Gün
SenegalAfrikaKapıda Vize90 Gün
SeyşellerAfrikaVizesiz90 Gün
SırbistanAvrupaVizesiz90 Gün
SingapurAsyaVizesiz30 Gün
Solomon AdalarıOkyanusyaVizesiz90 Gün
Sri LankaAsyaKapıda Vize ve Online Vize30 Gün
SudanAfrikaKapıda Vize30 Gün
SurinamGüney AmerikaKapıda Vize90 Gün
SuriyeAsyaVizesiz90 Gün
ŞiliGüney AmerikaVizesiz90 Gün
TacikistanAsyaKapıda Vize ve Online Vize60 Gün
TanzanyaAfrikaKapıda Vize90 Gün
TaylandAsyaVizesiz30 Gün
TayvanAsyaKapıda Vize30 Gün
TogoAfrikaKapıda Vize
TongaOkyanusyaKapıda Vize31 Gün
Trinidad ve TobagoKuzey AmerikaVizesiz30 Gün
TunusAfrikaVizesiz90 Gün
TuvaluOkyanusyaVizesiz30 Gün
Turcs & CaicosKuzey AmerikaVizesiz90 Gün
UgandaAfrikaKapıda Vize90 Gün
UkraynaAvrupaVizesiz90 Gün
UmmanAsyaKapıda Vize ve Online Vize10 Gün
UruguayGüney AmerikaVizesiz90 Gün
ÜrdünAsyaVizesiz90 Gün
VanuatuOkyanusyaVizesiz90 Gün
VenezuelaGüney AmerikaVizesiz90 Gün
ZambiyaAfrikaKapıda Vize ve Online Vize30 Gün
ZimbabveAfrikaKapıda Vize ve Online Vize30 Gün