Pelit Çikolata Müzesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Pelit Çikolata Müzesi - 04

Bu yazımızda sizlere sıra dışı bir müze hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bundan önceki yazılarımızda bir çok müze hakkında bilgi vermiştik ancak şimdi anlatacağımız müzenin, özellikle çocuklar için görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Burası aslında İstanbul, Esenyurt’ta bulunan Pelit Çikolata Fabrikası. Ama artık müze olarak anılmakta. Yapması ve olduğu gibi koruması oldukça güç olan bu şaheser çikolataları görmek isteyenler azımsanmayacak derecede. Sadece küçüklere değil çikolatayı seven herkese hitap eden bu müzede gelin neler varmış daha yakından bakalım.

Kısa bilgi: İstanbul’daki Tarihi Müzeler hakkında detaylı bilgi isterseniz bu gezi listemize de mutlaka bir göz atın.

Pelit Çikolata Müzesi

Çikolatayı her yaştan kesimin sevdiğini söylesek yanılmış olmayız. Peki marketlerden, büfelerden aldığınız ya da evde kendi yaptığınız çikolataları bir kenara bırakıp tıpkı Çarli’nin Çikolata Fabrikası filminde olduğu gibi çikolatadan oluşan bir dünyaya giriş yapmaya ne dersiniz?

Pelit Çikolata Müzesi - 05
Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi ile bambaşka bir deneyim yaşamaya hazır olun. Pelit yetkilileri tarafından her yaştan çikolata severler için özel olarak tasarlanan müzenin içinde; çikolatadan yapılmış köyler, ünlü isimlerin heykelleri, çikolata çeşmeleri gibi sıra dışı ve bir o kadar da iştah açıcı yapılarla karşılaşacaksınız.

Müze içinde gezerken imalat alanının üzerinde cam tüp içinde imalatı izleyebilir ve fabrikaya ait eski üretim malzemelerini de görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Giriş ücreti: Çikolata müzesine girişler 1 yaş üzeri ücretlidir.
Kişi başı: 200 TL. Okul gruplarında ise: 150 TL. ödeyerek müzeyi ziyaret edebilir.

Ziyaret saatleri: Müzeye haftanın yedi günü de ziyaret edebilirsiniz. Müzeye ziyaret saatleri ise 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Koza Mahallesi 1678 Sokak No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı AVM Arkası), Esenyurt / İstanbul
Telefon: (0212) 411 1300

Nerede?: İstanbul’un Esenyurt bölgesindeki 25 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuştur.

Nasıl gidilir?: Müzeye ulaşım için hem şahsi aracınızla hem de toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Avcılar – Karaaağaç minibüsleri müzenin tam önünden geçiyor. Bu yüzden ulaşım yönünden sorun yaşamayacağınızı belirtelim.

Konum Bilgisi