Beykoz Riva ve Plajlar / İstanbul

Beykoz Riva
Beykoz Riva

Tatile çıkma fırsatı bulamayan başta İstanbul’da yaşayanlar olmak üzere çevre illerdeki vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği Riva, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Beykoz ilçesinde denize girebileceğiniz sahillerden birisidir.

Özellikle hafta sonları günü birlik ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Beykoz Riva, tatile çıkamayanların imdadına yetiştiğini söyleyebiliriz. Beykoz Riva nerede, nasıl gidilir?, plajlar ve fiyatları gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Riva, Rumca su kenarındaki yerleşim bölgesi anlamı taşımaktadır ve adını buradan almıştır. Havaların ısınmasıyla birlikte günübirlik tatilcilerin akın ettiği semtte, denize girebileceğiniz plajlar, kamp ve mesire alanları da bulunmaktadır. Her bütçeye hitap etmeyi başaran Beykoz Riva, başta Anadolu Yakası olmak üzere çevre illerin deniz ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Neler yapılır?

Eğer tatil planlarınızı günü birlik olarak değil de konaklama üzerine kurduysanız bölgede lüks otel ve pansiyonlar da bulunmaktadır.

İstanbul’un en temiz denizlerinden biri olan Riva’da tekne kiralayarak Riva Deresi üzerinde tekne turuna da çıkabilirsiniz. Özellikle sazlıkların arasından geçerken kendinizi muhteşem hissedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Girişteki Riva Plajı ve Elmasburnu Plajı, vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği plajlar olarak dikkat çekiyor.

Bölgede birçok koy da bulunmakla birlikte Riva Kalesi‘ne de çıkmadan tatilinize nokta koymamanızı tavsiye ediyoruz. Riva’da beklentileri karşılayan bir çay bahçesi olmasa da balık yiyebileceğiniz güzel restoranlar bulunmaktadır.

Beykoz Riva’daki Plajlar

Riva ve Beykoz, İstanbul’un en önemli semtlerinden bir tanesidir. İstanbul’da binlerce kişinin yaşadığı göz önüne alındığında yaz aylarında bu kişilerin denize girmek istemesine de şaşırmamak gerekir.

Bu noktada yazı İstanbul’da geçirecek olan kişiler için Riva ve Beykoz’da birçok plajın olduğundan söz edebiliriz. Diğer mevsimler kadar yaz mevsiminde de son derece güzel olan İstanbul’da ki bu eşsiz plajları sizler için derledik. Şimdi gelin, Riva ve Beykoz’da yer alan plajlar ile ilgili detayları inceleyelim.

Dipnot: Beykoz Riva plajlarının giriş ücretleri: 2023 En son tarihinde güncellenmiştir.

1. Riva Halk Plajı

Beykoz Belediyesi tarafından yakın zamanda hizmete açılan Riva Halk Plajı, İstanbul’un en güzel plajlarından bir tanesidir. Riva ve İstanbul halkına en iyi şekilde hizmet veren Riva Halk Plajı, tertemiz suyu ve kullanışlı kumsalı ile dikkat çekiyor. İçerisinde şezlong ve şemsiyelerinde bulunduğu plaja giriş ise ücretli.

Giriş Ücreti: 20 TL

Şemsiye ve Şezlong: 50 TL

Otopark: 20 TL

Profesyonel Fotoğraf Çekimi: 200 TL

2. Elmasburnu Plajı

2011 yılında 13.3 hektarlık Elmasburnu Tabiat Parkı’nda yapılan düzenlemeler ile faaliyete geçen plajda 9 bin metre kare yürüyüş alanı, kır lokantası, çocuk oyun alanı, 165 adet piknik masası, büfe ve 227 araçlık otopark bulunuyor. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri olmak üzere haftada 4 gün sadece kadınlara açık olan plajın yoğun bir şekilde talep gördüğünü ifade edebiliriz. Yapılan incelemeler sonucunda bu plajın suyunun denize girmek için “İyi” olarak nitelendirildiğini söylemek mümkündür.

Giriş Ücreti: 20 TL

motosiklet: 36 TL

minibüs: 178 TL

Loca: 300 TL

Kamelya: 100 TL

3. Riva 2. Koy

Riva’da ki 1.koy, Elmasburnu Plajı olarak adlandırılan yerdir. Bunun yanı sıra Riva’da denizin tadını çıkarabileceğini. 2.bir koy da yer almaktadır. Deniz girip kamp yapabileceğiniz bu koyun da İstanbul’un en güzel koylarından biri olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra plaj, lüks otellere de son derece yakın bir mesafede yer alıyor.

Giriş Ücreti: 20 TL

Şezlong ve Şemsiye: 40 TL

4. Riva 3. Koy

İğne atsan yere düşmez dedikleri şekilde kalabalık olan bir diğer Riva plajı Riva 3.koydur. Gün gün Karadeniz gibi dalgalı ve bulanık, gün gün Ege Denizi gibi sakin olabilen Riva Plajı’nı çok seveceksiniz. Son derece eşsiz bir tatil fırsatı sunan Riva 3.koya ulaşım da oldukça kolay.

Giriş Ücreti: 20 TL

Şezlong ve Şemsiye: 45 TL

5. Riva Vira Moto & Beach Club

Riva’da ki en güzel mekanlardan bir tanesi olan Riva Vira moto & Beach Club ile denizin tadını çıkarabilirsiniz. Farklı ızgara türleri, balık ve deniz mahsulleri, Ege mutfağı ve Anadolu mutfağını sunan club, manzarası ile dikkat çekiyor. Deniz kenarında yer alan bu eşsiz bir manzaraya sahip olan bu mekanda yiyip içebilir ve denize girebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 55 TL

Şezlong ve Şemsiye: 60 TL

6. Cafede RİVA

Cafede Riva, Riva’da denize girebileceğiniz bir diğer mekandır. Farklı lezzetlerden oluşan menüsü, eşsiz manzarası ve tertemiz denizi ile dikkat çeken Cafede Riva, deniz tutkunlarına en iyi şekilde hizmet veriyor. Birbirinden mükemmel yemekleri yerken denizin de tadını çıkarmak istiyorsanız Cafede Riva’yı tercih edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 70 TL

Şezlong ve Şemsiye: 90 TL

Kısa, kısa Fotoğraflarla Riva

Beykoz Riva Nerede, Nasıl Gidilir?

Nasıl gidilir?: Riva Köyü’ne ulaşım hem kendi aracınızla hem de toplu taşıma araçlarıyla mümkündür. Kavacık – TEM sapağından 23 km, Beykoz şehir merkezinden de 22 km uzaklıkta olan Riva’ya toplu taşıma araçlarıyla gitmek için Beykoz’dan hareket eden 137 numaralı İETT otobüslerini ya da minibüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi