Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin’in kültürel tarihine oldukça ciddi manada katkı yapan eserlerden bir tanesi olan Sakıp Sabancı Kent Müzesi, yakın tarihte kurulmuş olmasına rağmen oldukça değerlidir.

Mardin’e gelen turistlerin ilgi odağı olmayı başarırken içerisinde bulunan eserlerle bölgenin tarihi ile alakalı pek çok kalıntıya göz atmanızı sağlar. Şimdi hazırsanız Mardin’in en özel alanlarından biri olan Sabancı Müzesi’nde sizi neler bekliyor bir bakalım!

Kısa bilgi: Doğu bölgesinin taçsız kralı Mardin‘e kadar gelmişken, buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mardin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın.

Kent Müzesi’nin Kısa Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Hakkında Bilgiler

1. Abdülhamid döneminde görev yapan Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa’nın 1889 yılında inşa ettiği bu yapı Süvari Kışlası olarak tasarlanmıştır. Binanın mimari anlamda bu rolde kullanılmasında Mimarbaşı Sarkis Elyas Lole’nin çok büyük katkısı vardır. İki katlı olarak inşa edilen binanın alt kısmı ahır olarak kullanılırken üst kısımda ise askerlerin zaman geçirdikleri yer olarak tercih edilmiştir.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

1991 ile 2003 yılları arasında farklı amaçlarla kullanılan yapının 2004 yılında vefat eden Sakıp Sabancı anısına bir müze planlaması yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda 2006 yılında projesi yapılan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi kısa sürede faaliyete geçmiş ve Mardin’in kültürel anlamda gelişmesine ciddi manada katkı sağlamıştır.

Özel müze statüsünde olan ve çok özel niteliklere sahip olan Sakıp Sabancı Kent Müzesi dönemsel olarak açılan sergilerle de dikkat çekici olmayı başarmıştır.

Sakıp Sabancı Kent Müzesi Koleksiyonu

Sabancı Müzesi, Mardin’de kültürel değerleri bir araya getirerek kusursuz bir koleksiyon ortaya koymayı başarır. Kentsel oluşum ve yaşam kimliğini ortaya koyarak insanların Mardin’i daha yakından tanımaları için harika bir yer olmayı başarmaktadır.

Mardin’de farklı kaynaklardan elde edilen kıyafet, sanat eserleri ve diğer pek çok detay müzede sergilenerek ilgililerin odaklanması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede Sabancı Kent Müzesi, bölgenin en değerli mekanlarından bir tanesi olması ile insanlara hitap eder. Sadece turistlerin değil yerli halkın geçmişte kendi atalarının yaşamlarına dair izleri gözlemleyebildikleri müzede birbirinden özel eserler vardır.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Sergisi
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Sergisi

Sergiler: Sabancı Kent Müzesi, bir müze olmasının yanı sıra sergi konusunda da oldukça özel bir mekan olmayı başarıyor. Çeşitli dönemlerde açılan modern ve geleneksel sergiler ile birlikte sanat severlerin Sabancı Müzesi’nde keyifli zaman geçirmesi mümkün oluyor. Siz de gezinize denk gelen sergileri irdeleyerek Mardin’in en özel mekanlarından bir tanesi olan Sabancı Kent Müzesi’nde keyifli zaman geçirmek adına harekete geçebilirsiniz.

Mağaza: Sabancı Kent Müzesi’nde turistlerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan bir tanesi de mağaza kısmıdır. El işçiliği ile hazırlanmış ve turistlerin oldukça ilgisini çeken eserler mağazada satışa sunuluyor. Özellikle de keyifli zaman geçirdikten ve Mardin’den dönmeden önce buraya dair bir esere sahip olmak isteyenler için müze mağazasının çok özel olduğunu ifade etmek gerekir.

Siz de Mardin’e dair bir hediye ya da hatıra satın almak istiyorsanız burada satılan ürünleri incelemeye başlayabilirsiniz. Her biri göz kamaştıran eserler sayesinde ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verebileceksiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Tam bilet 15 TL ve indirimli bilet 10 TL’dir.

Ziyaret saatleri: Sabancı Kent Müzesi, pazartesi günleri dışında her gün açıktır. 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Şehidiye, Hükümet Cd. No:10, Pk: 47100 – Artuklu / Mardin

Telefon: (0482) 212 93 96

Nerede?: Mardin’de oldukça merkezi bir noktada bulunan Sabancı Müzesi’ne özel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi toplu ulaşımla da varmanız mümkündür. Özel aracınızla Mardin Cumhuriyet Meydanı’ndan doğu istikametine doğru yolu takip edebilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Üçyol olarak bilinen bölgede sola doğru yukarı çıkan yolu izleyerek yaklaşık 500 metre ileride Sabancı Kent Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Müze çevresindeki alana aracınızı ücretsiz bir şekilde park edebilirsiniz.

Toplu ulaşım tercih edenlerin; Eski Mardin’e giden herhangi bir hattı seçerek Eski PTT Binası karşısında bulunan durakta inmeleri gerekir. Burada doğu istikametine doğru ilerleyerek Sabacı Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşte taş evlerin mistik havasını da içinize çekebilirsiniz.

Konum Bilgisi