Salda Gölü | Nerede, Nasıl Gidilir? ve Gezi Rehberi

Bu yazımızda Salda gölü’nü tanıtacağız sizlere. Salda gölü nerede?, nasıl gidilir? gezi güzergahları ve konaklama hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye’nin en güzel gölleri arasında yer alan Salda gölü, Türkiye’nin saklı kalmış jeolojik mükemmelliğini en iyi resmeden yerlerden birisidir. Son zamanlarda çok daha meşhur hale gelmeye başlayan Salda’nın cazibesi giderek artıyor diyebiliriz.

Bunun sebebi, Salda’nın bağlı bulunduğu Burdur – Yeşilova Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar. Bunlara sadece tanıtıcı faaliyetler dahil değil, Salda gölünü ziyaret etmek için gelenlere sunulan ücretsiz hizmetlerden dolayı yaşanan memnuniyet ve her gelenin Salda’yı başkalarına da tavsiye etmesi de gölün popülerliğini arttırıyor.

Salda Gölü Gezi Rehberi

Salda gölü, tabiatın bir insana sunabileceği eşsiz doğallığı ve harikalığı cömertçe sunuyor. Suyundaki zengin mineral yapısı nedeniyle insanlar için şifa da dağıtan Salda gölü, dünyaca ünlü tatil adası Maldivler ile kıyaslanıyor.

Dünya miras listesinde yer alan göl, ayrıca dünyanın en temiz beşinci gölü unvanına da sahiptir. Gölün belli bir yerinde yüzmek serbest; ancak göle yüzmek için gireceklerin açılması ve belirlenen sınırlar dışına çıkması yasak. Çünkü göl aniden derinleşebiliyor ve kişiyi içine çekebiliyor.

Salda gölünde gezilecek yerler neresidir?

Başlı başına bir cennet güzelliğine sahip Salda gölünün tüm çevresinin gezilmesi gerekir. Harika bir doğa havası almak ve kartpostallık fotoğraflar yakalamak için göl etrafını herkesin gezmesini tavsiye ederiz. Gölün etrafının yaklaşık olarak 40 km olduğunu ifade edebiliriz. Göl etrafını bisikletle gezmek için Yeşilova’dan bisiklet kiralanabilir.

Salda adaları olarak bilinen ve yazın suyun çekilmesiyle ortaya çıkan beyaz adalara da yolculuk yapılabilir. Ancak bunun için göl ziyaretini yaz döneminde yapmalısınız. Diğer dönemler beyaz adaların su altında kalıyor. Salda gölünün tabiat parkı kısmında ise suya girebilirsiniz. Yüzmek için en uygun yerin bu plaj olduğu ifade ediliyor.

Salda, Mars’a mı benziyor?

Mars’ı görmeyen bizler için bunun öneminin olmadığı düşünülebilir. Ancak bilim insanları tarafından Salda üzerinden yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan sonuç bu: Salda, jeopolitik oluşum olarak Mars ile aynı karaktere sahiptir. Yani ayakları yakmayan beyaz kum ve kayalarının mineral yapısıyla Mars’ta tespit edilen oluşumların yapıları benzerdir. Bu bilgi ışığında Salda gölüne bir kez daha bakıldığında veya plajlarında gezildiğinde dünyada Mars’ı da gezdim ve gördüm diyebilirsiniz. Mars’ta yaşam arayıp, oraya yerleşmeyi hayal edenler için ise bu inceleme ve araştırma bir umut ışığı da olmuştur. Mars’ın yapısına benzer bir konumun dünyada yer alması dünya dışında bir yaşam için sevindirici bir gelişme olarak algılanıyor.

Salda gölü otel imkanları

Salda gölü çevresinde yer alan otel sayısı sadece bir adettir. Bunun dışında otelde konaklamak isteyenler Yeşilova ilçe merkezindeki otellere uğramalılar. Konaklama fiyatları uygun olsa da, yaz dönemi içerisinde yer bulabilmek oldukça güçtür. Merkezde yer alan otellerden biri, Görenser Otel’dir. Diğeri ise, Berliner Otel.

Salda kamp merkezleri

Burdur Yeşilova’ya gelenlerin en büyük eğlencesinin kamp olduğunu ifade edebiliriz. Kamp ve Salda gölü tatil için burada konaklamak isteyenlerin en büyük iki nimetidir. Bunlar dışında Yeşilova’da yapılacak bir şey söz konusu değil. Salda ölgüne gelenlerin kamp deneyimleri yaşamaları için iki adres vardır. Birincisi, Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, ikincisi ise, Doğanbaba Halk Plajı.

Kamp yapmak ücretli mi?

Salda gölü kamp alanlarında konaklamak ücretsizdir. Çadırınızı kurmak için iyi bir yer bulmanız yeterlidir. Üstelik belediye tarafından sağlanılan tuvalet ve elektrik gibi hizmetlerden faydalanmak da ücretsizdir. Bu bakımdan en iyi kamp alanlarından birisi olduğunu ifade edebiliriz. Belediye tarafından kurulan sosyal tesis içerisinde omlet, içme suyu, kahvaltılık gibi birçok şey oldukça uygun fiyattan satışa sunuluyor.

Salda gölü yeme içme

Salda gölü çevresinde bir adet pideci yer alıyor. Burada kıyamlı, kaşarlı ve karışık pide türlerinin en iyisini yiyebilirsiniz. Bunun dışında ise, Yeşilova ilçe merkezinde birbirinden leziz kahvaltılık sunan işletmeler bulunuyor. Özellikle ilçe merkezinde tostçular yer alıyor. Burdur’a özel hazırlanan Burdur Şiş’i de deneyebilirsiniz.

Ve son olarak Salda Gölü nerede, nasıl gidilir?

Adres: 15515 Salda Köyü – Yeşilova / Burdur

Nasıl gidilir?: Salda gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan bir gölümüzdür. Yeşilova merkezine 5 dakika kadar uzaklıkta yer alan göle gitmek için Burdur merkezden Yeşilova ilçesine geçmeniz yeterlidir. İlçeye geldiğinizde gölün manzarasını temaşa edebilir ve bir an önce yakından görmek için ilçe merkezinden 5 dakikalık bir yolculukla göle ulaşabilirsiniz.