Sancaklar Yeraltı Cami – Büyükçekmece / İstanbul

İstanbul Büyükçekmece’de yer alan ve alışılagelmiş Osmanlı, Selçuklu mimari yapılarından farklı olarak inşa edilen Sancaklar Yeraltı Camisini sizler için inceledik. Uluslararası alanda çok sayıda ödüle sahip cami hakkında merak edilenlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Sancaklar Yeraltı Cami Genel Özellikleri

Sancaklar Yeraltı Cami Genel Özellikleri
Sancaklar Yeraltı Cami Genel Özellikleri

Cami hem sadeliği hem de mimari yapısı ile oldukça dikkat çekmektedir. Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan ve klasik Osmanlı, Selçuklu tarzı camilerden farklı olarak inşa edilen Sancaklar Yeraltı Cami 2014 yılının ilk Cuma günü ibadete açılmıştır. Caminin mimari yapısı Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e ilk vahiy geldiği Hira mağarasından esinlenerek dizayn edilmiştir.

7400 metrekare alan üzerine inşa edilen caminin 1200 metrekare kapalı alanı olup 650 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlanmaktadır. Caminin yapımında sadeliğe o kadar özen gösterilmiş ki aydınlatma için gün ışığından faydalanılmış ve herhangi bir aydınlatma kullanılmamıştır.

Sancaklar Yeraltı Cami

Cami sadece 5 vakit namazın kılındığı bir ibadethane olarak kalmayıp arka kısımda bulunan kütüphanesi ile dini konularda yüksek lisans, doktora ve master hazırlamak isteyenlere de hizmet veriyor.

Cami uluslararası pek çok başarı ödülüne de sahip. 2011’de Barselona’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde Geleceğin Projesi ödülünü, 2013’te Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde dini yapılar kategorisinde dünya birincilik ödülünü, 2014’te Mimarlar Odası Yapı Ödülü’nü aldı.

2015 yılında Londra Tasarım Müzesi tarafından Yılın Tasarımı Seçkisi’nde finalist yapılar arasında sergilenen tasarım, 2015 yılında Mies Van Der Rohe Avrupa Ödülleri arasında en iyi 40 yapıdan biri seçildi.

Dünya Mimarlık Birliği WAC tarafından “Yılın En İyi Dini Yapısı Ödülü”nün sahibi olan Sancaklar Camii, en son Royal Institute of British Architects’den (RIBA) Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü aldı ve en iyi 20 yapıdan biri oldu.

Sancaklar Yeraltı Cami Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Sancaklar Yeraltı Cami Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Sancaklar Yeraltı Cami Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Karaaç Mh. Sırtköy Mevkii, Sancaklar Camii – Büyükçekmece / İstanbul

Ulaşım: Büyükçekmece Toskana Vadisinde yer alan Camiye ulaşmak için özel aracınız olması gerekiyor. Ya da Taksi ile gidebilirsiniz. Tem otoyolundan Edirne yönüne doğru devam ederken Hadımköy çıkışından çıkarak Fatih Üniversitesi yönünde devam ederek buraya ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Ayrıca İstanbul’da görülecek diğer yerlere bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.