Balıklı Göl Nerede Nasıl Gidilir – Tarihi Ve Hikayesi – Eyyübiye / Şanlıurfa

Balıklı Göl, Şanlıurfa İlinin güneybatısında, Eyyübiye ilçesinde yer almakta ve üç büyük dine inananların da peygamberliğini kabul ettiği Hz. İbrahim’ in yaşadığı dönemlerdeki zalimlikleriyle halkına çok çektiren Nemrut’ un Hz. İbrahim Peygamber ile arasından geçen olay sonucu oluştuğuna inanılmaktadır.

Balıklı Göl Tarihi Ve Hikayesi

Bu gölün gizemli bir hikâyesi olması ziyaretçilerini oldukça derinden etkilemekte ve hayretler içerisinde bırakmaktadır.
Hz. İbrahim ateşe atıldığında; ateşin suya dönüştüğü ve içerisindeki odunların da balığa dönüştüğü söylenen bu göl, yerli halk ve ziyaretçileri tarafından değer verilen, korunan bir göldür.

Kısaca özetlemek gerekirse, Hz. İbrahim peygamberin yaşadığı dönemde halka eziyeti ve zalimlikleri ile bilinen Nemrut’ un Hz. İbrahim’ i cezalandırarak idama mahkûm ettiği söylenmektedir. Nemrut tarafından verilen emir doğrultusunda ateşe atılması istenen Hz. İbrahim, Allah’ ın ateşe verdiği emir “ Ey ateş; İbrahim’ e karşı serin ve selamet ol” ile ateş suya, sudaki odunların da balığa dönüştüğü söylenen bu gölün hikâyesi öğrenenleri şaşkına çevirmektedir. Halk tarafından bu gölde bulunan balıkların kutsal olduklarına inanılmakla, korunarak avlanmamaktadır. Balıkları ile görsel bir şölen sunan bu göl ziyaretçi akınına uğramakta ve sizleri beklemektedir.

Balıklı Göl Resimleri

Şanlıurfa halkının da; güler yüzlü, sevecen ve misafirperver olması, bu şirin şehrin kendi memleketiniz gibi hissettirmesine olanak sağlamaktadır.

Hikâyesi oldukça dikkat çekici ve etkileyici olması kesinlikle gezi haritanıza eklemeniz gereken önemli yerlerden birisidir.

 

Balıklı Göl Nerede Nasıl Gidilir ?

Adres: Halil-ür Rahman Gölü, Pk.63200 – Eyyübiye / Şanlıurfa

Nasıl Gidilir: Kendi aracınızla gitmek isterseniz; İstanbul’ a 1263 km, Ankara’ ya 810 km, İzmir’ e ise 1251 km uzaklıkta bulunmaktadır. Diğer şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle, uçakla veya trenle ulaşabilirsiniz. Balıklı Göl Şanlıurfa şehir merkezinde yer almaktadır. Şehrin her yerinden Balıklı Göle ulaşım mümkündür.