Sapanca Nerede, Nasıl Gidilir? Sapanca’da Nereye Gidilir?

Sapanca, Marmara Bölgesi’nin Sakarya iline bağlı doğal güzellikleriyle ön plana çıkan en küçük ilçesidir. Sapanca’nın doğusunda Adapazarı, kuzeyinde Sapanca Gölü, batısında İzmit ve güney bölgesinde ise Gevye, Samanlı Dağları ve Pamukova ilçesi yer almaktadır.

Sakarya’nın yüz ölücümü olarak en küçük ilçesi olan Sapanca, nüfus yoğunluğu olarak en kalabalık ilçesidir. Bölge turizm faaliyetleri ile ön plana çıkmaktadır. Hem Sapanca’da hem de çevre ilçelerinde her mevsim gezilip görülebilecek yerler mevcuttur.

Sapanca çevre illerden her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan nadir bölgelerdendir. İstanbul’a 2 saatlik uzaklıkta bulunan bölge, Ankara’ya ise 3 saatlik mesafededir. Sapanca Bursa’dan gelen ziyaretçiler için de oldukça kısa bir mesafededir. Bursa’dan 2 saatlik bir kara yolculuğu ile Sapanca’ya ulaşmak mümkün.

İstanbul’dan Sapanca’ya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi direkt seferler düzenleyen Sapanca otobüsleriyle de bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Sakarya otobüslerine binerek Adapazarı Merkez’e gidebilir ardından sürekli kalkan minibüsler ile Sapanca Gölü ve çevresine ulaşabilirsiniz.

Sapanca’da Nereye Gidilir?

Sapanca hem aktivite seçenekleri hem de gezilip görülecek yerleri ile hafta sonu tatillerini değerlendirmeye oldukça elverişli bir bölge. Sapanca’ya gittiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerler;

Sapanca Gölü ve Sahili: Sapanca’nın sembolü olan bölge, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yemek yemek, manzaranın keyfini çıkarmak için en uygun yer. Sapanca Gölü çevresinde bisiklet yolları, yürüyüş alanları, banklar ve yemek yerleri ayrı ayrı konumlanmış. Bu özelliği ile herkes dilediği aktiviteyi yaparken kalabalık nedeniyle rahatsız olmuyor.

Maşukiye: Sapanca’nın eşsiz doğasının en güzel manzaralarını Maşukiye’de görebilirsiniz. Ala balık tesisleriyle ünlü bölgede mutlaka Aygır Deresi’nde yetişen balıkların tadına bakmalısınız.

Kartepe Kayak Merkezi: Kış aylarının vazgeçilmez adresi Kartepe, İstanbul’a yakın konumuyla ve çocuklara yönelik eğlenceli aktivitelerin fazlaca düşünülmüş olmasıyla mutlaka gidilmesi gereken bölgelerden. Kartepe’de konaklama seçenekleri de oldukça fazla. Bütçenize uygun konaklama merkezlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ormanya: Kartepe’nin eteklerine kurulmuş olan Ormanya doğal yaşam parkı hem yetişkinlerin hem de çocukların keyifli vakit geçirebileceği ve tabiatı keşfedebileceği bir alan. Ormanya’da pek çok hayvanı doğal yaşımı içerinde gözlemleyebilirsiniz. Ormanya’nın Hobbit evleri de oldukça meşhur. Hobbit evleri önünde fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin!

Sapanca’da Nerede Kalınır?

Sapanca, konaklama seçenekleri ile her bütçeye uygun alternatifler sunuyor. Sapanca Gölü kıyısında olan butik ve bungalov oteller hafta sonu tatilleri için oldukça uygun. Kartepe ise kış tatili yapmayı sevenlerin isteklerine uygun otel seçenekleriyle hizmet veriyor. Siz de dilediğiniz tatili uygun fiyat seçenekleri ile planlamak için Sapanca Otelleri arasından seçim yapabilirsiniz.