Seferihisar Lavanta Festivali | 2022 Etkinlik Takvimi
Seferihisar Lavanta Festivali | 2022 Etkinlik Takvimi

İzmir’in Seferihisar ilçesinde gerçekleştirilen Seferihisar Lavanta Festivali 2022 Etkinliği ne zaman sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap bulmuş olacaksınız.

Bilindiği üzere İzmir, Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir. Bu nedenle İzmir Kısa Film Festivali, İzmir Tiyatro Festivali ve Alaçatı Ot Festivali gibi birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Seferihisar Lavanta Festivali’dir.

Her ne kadar Lavanta, Isparta’da yetişse de İzmir’de de lavanta üretiminde bir artış meydana gelmiştir. Bu doğrultuda Turgut Köyü’nde lavanta üretimine çok daha fazla önem verilmektedir.

Özellikle 2015 yılında köy halkının en büyük gelir kaynağının lavanta olduğunu ifade edebiliriz. Lavanta üretimi projesinin başarılı olması ile birlikte Seferihisar’da lavanta festivali düzenlenmeye başlanmıştır.

Kısa Bilgi: İzmir‘in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız; İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Seferihisar Lavanta Festivali Nasıl Düzenlenir?

Seferihisar Lavanta Festivali
Seferihisar Lavanta Festivali – İzmir

Hoş kokusu ve görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakan lavanta ile ilgili festivaller genel olarak Isparta’da düzenleniyordu. Ancak günümüzde İzmir ve birçok şehirde çeşitli lavanta festivalleri düzenleniyor. Lavanta Festivali kapsamında birçok etkinlik düzenlenmektedir. Söz konusu etkinlikleri her biri yıllara göre farklılık göstermektedir. Bu sene düzenlenecek olan festivalin içeriği ile ilgili henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu nedenle bu yıl Lavanta Festivali’nde bizi nelerin beklediğini henüz bilmiyoruz.

Lavanta Festivali 2023 Tarihi

Lavanta Festivali 2022 Tarihi
Lavanta Festivali 2022 Tarihi

2016 yılından beri düzenlenen bir festival olan Lavanta festivali, 2015 yılın ilk lavanta ekiminin gerçekleştirilmesinin ardından geleneksel hale gelmiştir.

Bu doğrultuda Lavanta hasadının Temmuz başı ve ortasında yapılması nedeni ile söz konusu festivalde hemen hemen bu tarihlerde gerçekleştirilmektedir.

2023 yılı Seferihisar Lavanta Festivali 3 Temmuz 2023 Pazar günü yapılacaktır. Ancak bu tarihin değişkenlik göstermesi de söz konusudur. Kesin tarihin Haziran ayının başında belli olması bekleniyor.

Lavanta Festivali Nerede Düzenleniyor?

Lavanta Festivali Nerede Düzenleniyor?
Lavanta Festivali Nerede Düzenleniyor?

Festival, Seferihisar ilçesinin Turgut Köyü’nde düzenlenmektedir. Bu köy, Seferihisar’a yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulamış, Bademler yolunu takip ederek köye son derece rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ilçe merkezinden köye giden toplu taşıma araçları da bulunmaktadır. Seferihisar’dan 730 ve 732 numaralı otobüsler ile köye ve dolayısıyla festivale ulaşabilirsiniz.

Dipnot: Festivaller ve Etkinlik Takvimi hakkında daha fazla bilgi için Seyahat Bilgileri sayfamızı mutlaka ziyaret edin.