Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde halkın etkinlik ve aktivite ihtiyaçlarını karşılamak için İnebolu Belediyesi tarafından 10 Ağustos 2018 tarifinde Kent Ormanı açıldı. Ormana Zeytin Dalı harekâtında girdiği çatışmada şehit düşen Kastamonulu Uzman Çavuş Arif Demirel’in adı verildi. Şehit Arif Demirel Kent Ormanı özellikleri, giriş ücreti bilgileri yanı sıra nerede? ve nasıl gidilir? bilgilerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Şehit Arif Demirel Kent Ormanı Özellikleri

İnebolu ilçe merkezinde yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan İskelealtı bölgesinde yapılan Kent Ormanı halkın çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmıştır.  Orman içerisinde cam teras, kamelyalar, piknik masaları, çocuk oyun alanları, alışveriş stantları, otopark ve kuş, at, geyik gibi bazı hayvanların bulunduğu küçük alanlar bulunmaktadır. Ziyaret ettiğimiz tarihte cam teras henüz tamamlanmamıştı ve alışveriş stantları henüz hizmete açılmamıştı. Zamanla çevre düzenlemelerinin de tamamlanıp ufak tefek eksiklerin de giderilmesi ile çok daha fazla ziyaretçinin buraya gelip güzel vakit geçireceğinden hiç şüphemiz yok.

Alanlar hakkında birkaç cümlelik izlenimlerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız.

Piknik & Mangal Alanları: Parkın en hazır alanları buralar diyebiliriz. Görebildiğimiz yaklaşık 35-30 tane çardaklı piknik masaları ve bunların yanında ızgara yapabileceğiniz mangal alanları bulunuyor. Masalar ortalama 5-7 kişinin ihtiyacını rahatça görebilecek büyüklükteler.

Çocuk Oyun Alanları: 2 Tane çocuk oyun parkı bulunuyor. Her ikisi de çocuklar için gayet uygun ve modern. Salıncak, kaydırak ve çeşitli spor aletlerinin bulunduğu oyun alanları biraz küçük. İlerleyen zamanlarda ziyaretçi sayısı artınca oyun alanı sayısının da artması gerekebilir.

Hayvanat Bahçesi: Bu alanla ilgili öyle çok büyük beklentiniz olmasın. Otopark kısmının bittiği yerde Küçük bir kulübe içerisinde 2 yetişkin at ve 1 tane midilli var. Buranın hemen yanında 3 tane farklı tel örgü ile çevrili kulübeler içerisinde çeşitli kuş türleri bulunmaktadır. Bunların haricinde çocuk oyun alanları arasında yine tel örgüler ile çevrili alan içerisinde geyikler bulunmakta. Özellikler bizim çocuklar geyik ve midilli atını çok sevdiler.

Alışveriş Stantları ve Otopark: Otopark oldukça geniş ve çok sayıda araç gelse de yeterli büyüklükte. Alışveriş stantları hazır ancak henüz hiçbiri aktif olarak açılmamış. Belki sezon içerisinde İnebolu’ya ait çok sayıda kültürel eşya ve lezzet satışa çıkacaktır.

Şehit Arif Demirel Kent Ormanı Giriş Ücreti 2022

Kişi Başı: 5 TL

Araç: 10 TL

Şehit Arif Demirel Kent Ormanı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: İskelealtı Mevkii – İnebolu / Kastamonu

Ulaşım: İnebolu merkezden kalkan İnebolu – Abana minibüslerini kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç ile gelmek isteyenler ise İnebolu – Abana karayolunu takiben İnebolu’dan 4 kilometre Abana’dan 25 kilometre uzaklıkta bulunan Ormana ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.