Sepetçiler Kasrı | Nerede, Nasıl Gidilir? ve Tarihi Bilgiler

Başkent Ankara’daki gezilmesi gereken yerleri bahsettikten sonra son yazılarımızda İstanbul’daki tarihi kasırlardan bahsedelim dedik. Bu yazımızda sizlere Sepetçiler Kasrı’ndan bahsetmek istiyoruz. Sepetçiler Kasrı nerede, nasıl gidilir? Sepetçiler Kasrı giriş ücretleri ve iletişim bilgileri ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

Sepetçiler Kasrı Kısa Tarihçesi

İstanbul’un Fatih ilçesindeki Sarayburnu’nda bulunan Sepetçiler Kasrı, Topkapı Sarayı’nın kıyı köşklerinden birisidir. (Diğer köşk Yalı Köşkü’dür) Kasrın inşasına Sultan III. Murad zamanında başlanmış olup mimarlığını Davut Ağa yapmıştır. Yine kasrın yapımında Dalgıç Ahmet Çavuş ve Nakkaşbaşı Lütfi Ağa’nın da emeği büyüktür.

Mimari Yapısı: Yeşilay Genel Merkezi olarak hizmet veren Kasır’ın inşaatında kullanılan kırmızı mermerler Darıca ve Rusçuk’tan, demir ve çiviler Samakoy ve Selanik’ten ve çiniler de İznik’ten gelmiştir.

Sepetçiler Kasrı’nın kapı kemeri üzerinde bulunan kitabede verilen bilgiye göre kasır, 1739’da ve 19. Yüzyılın ortalarında yenileme çalışmaları yapılmıştır.

Günümüzde: Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarında askeri ecza deposu olarak kullanıldıktan sonra uzun süre kendi haline bırakılmıştır. 1980 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Uluslar arası Basın Merkezi olarak hizmet vermiştir. İlerleyen yıllarda farklı alanlarda kullanılan Sepetçiler Kasrı, 2011 yılından bu yana Yeşilay Genel Merkezi olarak hizmet vermektedir.

Sepetçiler Kasrı Nerede ve Nasıl gidilir?

Adres: Kennedy Caddesi No:3 Sarayburnu, Fatih/İSTANBUL

Telefon: 0212 527 16 83

Nasıl gidilir?: Sepetçiler Kasrı’na ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Sepetçiler Kasrı’na metro ile gitmek için Marmaray Sirkeci İstasyonu’nda inebilirsiniz. (İndikten sonra yaklaşık 150 metre yürümeniz gerekecek)
  • İDO Araba Vapuru ile gitmek için Sirkeci İDO Araba Vapur Durağı’nda inebilirsiniz. (İndikten sonra yaklaşık 400 metre yürümeniz gerekecek)
  • IETT otobüslerini kullanarak gitmek için Sultanahmet ya da Sarayburnu Otobüs Durakları’nda inebilirsiniz. (İndikten sonra yaklaşık 450 metre yürümeniz gerekecek)
  • Tren ile gitmek için Sirkeci Tren İstasyonu’nda inebilirsiniz. (İndikten sonra yaklaşık 450 metre yürümeniz gerekecek)

Konum Bilgisi