Şeytan Sofrası | Nerede, Nasıl Gidilir? Ve Ziyaret Bilgileri – BALIKESİR

Şeytan Sofrası - Balıkesir
Şeytan Sofrası - Balıkesir

Şeytan Sofrası, Balıkesir’in Ayvalık beldesinde yer alan son derece eşsiz tarihi yerlerden bir tanesidir. Bilindiği üzere Ayvalık, özellikler yaz ay aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık tercih edilen bir belde olmakla birlikte son derece sakin ve kusursuz bir yapıya sahiptir.

Gerek kumsalları gerekse doğal güzellikleri nedeni ile muhteşem bir yapıda olan Ayvalık denildiğinde akla gelen yerlerden bir tanesi de Şeytan’ın Ayak İzi ve Sofrası’dır.

Muhteşem manzarası ve hikayesi ile gelen herkesi kendine hayran bırakan Şeytan Sofrası ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bir Gezi Videosu

Şeytan Sofrası Hikayesi

Balıkesir’de bulunan Ayvalık Şeytan Sofrası, manzarası ve muhteşem güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. En az görüntüsü kadar ilgi çeken bir konu da Şeytan Sofrası’nın hikayesidir. Bunun yanı sıra bölge de bulunan ayak izi de en az Şeytan Sofrası kadar ilgi çekmektedir.

Şeytan Sofrası Nerede ve Aktiviteler
Şeytan Sofrası Nerede ve Aktiviteler

1500’lü yıllar Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ayvalık bölgesinde yaşayan Rumlardan biri kiliseden kovulur. Bu Rum kovulduktan sonra bahsedilen tepeye yerleşir. Bölgede 1 yıl sonra şiddetli bir kuraklık başlar.

Halk kuraklığın nedeninin kovulan Rum olduğunu düşünerek onu öldürmek ister. Rum ise bu haberi alınca zengin bir sofra kurar ve halka ziyafet verir. Kuraklık nedeni ile aç olan halk yemek yemekten Rum’u öldürmeyi unutur. Bu durumu fırsat bilen Rum kaçar ve ölümden kurtulur. Bu nedenle bu bölgeye Şeytan Sofrası denilmektedir.

Yapılabilecek Aktiviteler

Şeytan Sofrası Restoran
Şeytan Sofrası Restoran

Şeytan Sofrası ziyaretiniz sırasında Şeytan’ın Ayak İzi’ni mutlaka görmelisiniz. Ayak izi şeklinde ki bu çukur dilek için para atılan bir yerdir. Mitolojik bir hikayeye göre Zeus’un bir sütannesi vardır.

İda adında ki bu kadın Zeus’a zarar vermemesi için şeytanı kovar. söz konusu şeytan da 3 farklı ayak olduğuna inanılmaktadır. Bir tanesi kaçarken İda Dağı’nda, bir tanesi Midilli Adaları’nda bir tanesi de Şeytan Sofrası’ndadır.

Şeytan Sofrası’nda yapılabilecek en güzel faaliyet gün batımını seyretmektir. 20’den fazla ada, adacık, deniz manzarası ve koyu izleme imkanı sunan Şeytan Sofrası gün batımında da muhteşem bir görüntüye sahip olmaktadır. Siz de muhteşem manzaranın tadını çıkarabilir ve gün batımına yakın saatlerde bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yeme-İçme: Sofranın bulunduğu bölge minik bir alanı kaplamaktadır. Ancak bölge de iki adet kafe restoran bulunmaktadır. Günün hangi saatinde gelirseniz gelin bu kafe restoranlarda dinlenebilir ve bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ekonomik olan bu restoranlarda her damak tadına uygun yiyecek ve içecekler bulmak mümkündür.

Konaklama: Ayvalık’ın Sarımsaklı bölgesinde konaklama için birbirinden farklı özellikler de tesisler yer almaktadır. Bunun yanı sıra Ayvalık Merkeze yakın olduğu için Cunda Adası’nı da konaklama seçenekleri arasında bulundurabilirsiniz.

Özellikle butik otelleri ile dikkatleri üzerine çeken Cunda Adası’nda kendi ihtiyaçlarınıza ve ekonomik durumunuza uygun konaklama seçeneklerini bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Bölgeye giriş yapmak için herhangi bir şekilde ücret ödemeniz gerekmez. Ancak otomobiliniz ile gidiyorsanız otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Şeytan Sofrası Ulaşım

Adres: Küçükköy, Pk. 10400 – Ayvalık / Balıkesir

Nerede?: Söz konusu bölge Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Bölgeye ulaşım sağlamak için önce bulunduğunuz şehirden Balıkesir’e gitmelisiniz. Balıkesir’de Ayvalık’a ulaştıktan sonra merkezden Sarımsaklı yönüne doğru gitmelisiniz. Karşınıza çıkan tabelaları takip ederek tepelere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Sarımsaklı sahil yolundan da ilerleyebilirsiniz. İzmir yolunun üzerinde bulunan Sarımsaklı girişinden bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ve 1 km’lik bir yokuşu çıktıktan sonra Şeytan’ın Ayak İzi’ne ve sofrasına ulaşmış olursunuz.

Balıkesir’e deniz yolu ya da kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolundan toplu taşıma araçlarını tercih edebilirken deniz yolundan ise deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz.

İstanbul’dan Deniz Otobüsleri’ni tercih ederek Bandırma’ya buradan da yerel otobüs firmaları ile Ayvalık’a ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Bu sayede çok daha kısa bir şekilde Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi