Sirkeci Büyük Postane | Tarihi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’un tarihi mekanlarını tek tek tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere İstanbul Sirkeci’de bulunan Büyük Postane (Sirkeci PTT Merkezi) hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Sirkeci Büyük Postane Tarihi Bilgiler

Büyük Postane, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Sirkeci semtinde bulunmaktadır. Sirkeci PTT Merkezi (Büyük Postane), ülkemizdeki en büyük postane binası olma özelliğine sahiptir. Binanın inşaasına 1905 yılında Posta ve Telgraf Nezareti Binası olarak hizmet sunması başlanmış olup, 1909 yılında inşaatı tamamlanmıştır.

Sirkeci Buyuk Postane 05

Binanın adı ilerleyen yıllarda ilk olarak ‘Yeni Postane’ sonrasında ise ‘Büyük Postane’ olarak değiştirilmiştir. Büyük Postane’nin mimarı Vedat TEK olup, aynı zamanda mimarın ilk eseri olma özelliğine sahiptir. Büyük Postane binasının inşaasından önce Postane Nezareti, Eminönü’nde bulunan Postahane-i Amire Binası’nda hizmet vermekteydi. 1909 yılından sonra posta işleri, Büyük Postane binasına taşınmıştır.

Fatih’te Sirkeci semtinde bulunan Büyük Postane, Mısır Çarşısı ve Yeni Cami’ye yakın konumda bulunmaktadır. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerinden biri olan Büyük Postane binasının giriş kapısının üst bölümünde çini işleme ile eski yazıyla yazılmış ‘Postane Telgraf Nezareti’ yazmaktadır.

Büyük Postane, 1927 – 1936 yıllarında İstanbul Radyoevi olarak da kullanılmış, 1958 yılından itibaren, yalnızca posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde Büyük Postane Binası

Günümüzde Büyük Postane Binası, İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermektedir. Ayrıca binanın giriş katında tam teşekküllü Sirkeci PTT Şubesi olarak da hizmet verilmektedir. Yine bina içinde ülkemizin iletişim ve telekomünikasyon tarihi ile ilgili bilgiler veren bir de müze bulunmaktadır.

Mimari Özellikleri

Büyük Postane, 4 katlı olup 3.200 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Binanın giriş bölümü basamaklarla yükseltilmiş, ön cephenin iki köşes, de öne çıkarılmış ve yükseltilmiş, son olarak da üstleri kubbe ile örtülmüştür. Binanın iç bölümündeki 3 katta da dikdötgen yapılı orta mekan ve bu mekan etrafında çevrelenmiş odalar bulunmaktadır.

Binanın süslemelerinde 16. Yüzyıl Osmanlı mimarisi ağırlıklıdır. Binanın cephesi yontma taş ve mermerden oluşmaktadır. Mimar Vedat TEK’in binanın inşasında kullanılan tuğlaları özel olarak tasarladığı iddia edilmektedir. Binanın ana girişi oldukça büyük bir salona açılmaktadır. Çatıya kadar yükselen tavan, camlarla kaplı olup ağırlıklı olarak turuncu ve mavi renkler hakimdir.

Büyük Postane (Sirkeci Ptt) Adres Ve İletişim Bilgileri

Adres: Hobyar Mahallesi Büyük Postane Caddesi No:25 Sirkeci, Fatih/İSTANBUL

Telefon: 0212 511 38 18

Ziyaret Saatleri: Hafta içi 08.30 – 17.00

Büyük Postane Nerede, Nasıl gidilir?: Büyük Postane’ye gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz;

  • Postaneye tramway ile gitmek için Sirkeci Tramway Durağı’nda (yaklaşık 150 metre) inerek gidebilirsiniz.
  • Postaneye tren ile gitmek için Sirkeci Tren İstasyonu’nda (yaklaşık 250 metre) inerek gidebilirsiniz.
  • Postaneye İETT Otobüsleri’ni kullanarak gitmek için Sultanahmet Otobüs Durağı’nda (yaklaşık 250 metre) inerek gidebilirsiniz.
  • Postaneye metro ile gitmek için Marmaray Sirkeci İstasyonu’nda (yaklaşık 500 metre) inerek gidebilirsiniz.

Konum Bilgisi