Sultanahmet'te Gezilecek 6 Yer Önerisi
Sultanahmet'te Gezilecek 6 Yer Önerisi

Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un tarihi ve kültürel anlamda en özel gezilecek noktalarından bir tanesi. İstanbul’un geçmişini içeren bir yer olması kadar turistik bir nokta olması da Sultanahmet’i diğerlerinden farklı kılıyor.

Önemli bilgi: Bu yazımızda Sultanahmet‘in en güzel yerlerini sizler için sıralamaya çalıştık. İstanbul gezilecek yerler için oluşturduğumuz listeye de bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

Sultanahmet’te Gezilecek 6 Yer Önerisi

Tarihin derinliklerinde kaybolup gitmek ve eşsiz bir deneyim yaşamak adına siz de aşağıda sıralanan birbirinden özel mekânlara bir göz atmayı tercih etmelisiniz.

1. Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi
Türkiye İş Bankası Müzesi

Sultanahmet Bölgesi’nde en özel mekânlardan bir tanesi olarak dikkat çeken Türkiye İş Bankası Müzesi, bölgeyi ziyaret etmek isteyen hemen herkesin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Müze, Türkiye’nin geçmişine dair ışık tutacak eserleriyle misafirlerini ağırlarken Cumhuriyet ile yaşıt olması hasebiyle kusursuz bir arşiv sunuyor.

Hem mimari özellikleri hem de içerisinde bulunan güzellikleri sayesinde İş Bankası Müzesi harika bir yer. Siz de Sultanahmet Bölgesi’nde zaman geçirmek istiyorsanız bu mekânı listenize almalısınız.

2. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Sultanahmet Camii Külliyesi içerisinde bulunan Arasta Pazarı bünyesindeki bu müze Doğu Roma Dönemi’nden kalma bir kısımda misafirlerini ağırlıyor.

1953 yılında kalıntılar üzerine inşa edilse de zaman içerisinde gerçekleşen çalışmalarla genişletilmiştir. Tarihe ışık tutan mozaikler ve figürleri içerisinde barındıran bu müzede geçmişin sanatına dair eşsiz bir deneyim sizi bekliyor olacak.

3. İstanbul Sanatları Çarşısı

İstanbul Sanatları Çarşısı
İstanbul Sanatları Çarşısı

Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Yeşil Ev Oteli’nin yanı başındaki İstanbul Sanatları Çarşısı, otelin restorasyonu esnasında metruk haldeki Cedid Mehmed Efendi Medresesi’nin yenilenmesiyle hayata geçti.

Medrese özelliğine bağlı kalınarak el sanatlarını tanıtan bir merkeze dönüştürüldü. Genellikle yabancılar tarafından tercih edilen İstanbul Sanatları Çarşısı İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Siz de Sultanahmet Bölgesi’ni her yönüyle keşfetmek istiyorsanız çarşıyı listenize almayı unutmamalısınız.

4. Gizli Saray

Gizli Saray
Gizli Saray – Sultanahmet’te Gezilecek 6 Yer Önerisi

Sultanahmet Bölgesi’nde bulunan Gizli Saray, Bizans Dönemi’nden kalma oldukça özel bir nokta. Çok yakın zamana kadar gizli kalmış olması ve henüz bütün kısımlarının açığa çıkmaması Gizli Saray’ı özel kılan özelliklerinden bir tanesidir.

Başta İstanbullular olmak üzere Sultanahmet Meydanı’nı keşfe gelen hemen herkesin ilgi odağı olan Gizli Saray’ı siz de mutlaka görmelisiniz.

5. Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi sadece Sultanahmet Meydanı’nın değil bütün İstanbul’un en çok tercih edilen noktalarından biri. Tarihi anlamda çok özel bir yer olması kadar dini olarak da bir merkez olması Ayasofya Müzesi’ni İstanbul’un en ilgi çekici noktaları arasına yerleştiriyor.

Siz de Sultanahmet’te mistik ve kusursuz bir gezi planlıyorsanız listenize Ayasofya’yı mutlaka eklemelisiniz.

6. Sultanahmet Arasta Pazarı

Sultanahmet Arasta Pazarı
Sultanahmet Arasta Pazarı

Sultanahmet Camii’nin arka kısmında yer alan Arasta Pazarı eski İstanbul Çarşılarını aratmayan bir yapıya sahiptir. Kültürel anlamda çok özel olması kadar çarşıda gezerken adeta mistik bir yolculuğa çıkmışsınız hissi vermesi de oldukça değerli.

Genellikle yaz aylarında kalabalıklaşan çarşının sonbahar ve kış mevsimlerinde daha sakin olduğunu söylemek gerekir. Ancak her ne olursa olsun bu çarşı Sultanahmet Meydanı ve çevresinde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi!

Sizin de, ‘Sultanahmet’te Gezilecek 6 Yer Önerisi’ listemize eklenmesini istediğiniz farklı fikirleriniz var ise bize yorum olarak yazmayı unutmayın! :)